Gerdab.IR | گرداب

اتحادیه فناوران رایانه هشدار داد

درخواست بازنگری در تعرفه کالای دیجیتال

تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۵

اتحادیه فناوران رایانه اعلام کرد: خواستار بازنگری در تعرفه کالاهای دیجیتال به ویژه لپ تاپ هستیم و درخواست بازگشت تعرفه واردات لپ تاپ به ۵ درصد به گمرک، وزیر صنعت و ریاست جمهوری ارائه شده است.

به گزارش گرداب به نقل از اتحادیه فناوران رایانه، سیدمهدی میرمهدی با اشاره به افزایش تعرفه واردات کالای لپ تاپ از 5 درصد به 15 درصد، اظهار داشت: در نتیجه این افزایش تعرفه، قاچاق این کالا به صرفه شده و کالای قاچاق در بازار افزایش یافته که به ضرر مصرف کننده است.

وی ادامه داد: در گذشته در بازار لپ تاپ هیچ کالای غیر اصلی وجود نداشت اما با افزایش تعرفه ها، از صنوف دیگر نیز در حال واردات این کالا به صورت قاچاق هستند و برای مثال از صنف آهن، 25 هزار کالای لپ تاپ با کارت بیمه غیر اصلی، وارد بازار IT کرده اند که این کالاها، قاچاق هستند.

میرمهدی با بیان اینکه صنف فناوری اطلاعات، خواستار بازنگری قانون در تعرفه کالاهای دیجیتال به ویژه لپ تاپ است، تاکید کرد: درخواست کاهش تعرفه واردات لپ تاپ به 5 درصد را طی نامه ای به گمرک، وزیر صنعت و ریاست جمهوری، ارائه کرده ایم.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه به بررسی طرح الزام کارت های بازرگانی فنی برای کالاهای وارداتی از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس، اشاره کرد و گفت: این راه حلی برای مشکل کالاهای قاچاق خواهد بود.

میرمهدی از برنامه هیات عالی نظارت بر اصناف برای ادغام 4 اتحادیه مرتبط با صنف فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: 4 اتحادیه فناوران رایانه، صوت و تصویری و موبایل، الکترونیک و دستگاه های مخابراتی در این صنف فعال هستند که ادغام آنها و ایجاد یک اتحادیه مستقل فناوری اطلاعات ضروری است.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه همچنین از برگزاری نمایشگاه کامپیوتکس تهران 19 تا 22 مردادماه در مصلی تهران توسط این اتحادیه خبر داد و افزود: این نمایشگاه در حوزه فروش و خدمات پس از فروش کالاهای کامپیوتری شامل سخت افزار، نرم افزار، شبکه و ماشین های اداری برگزار می شود و معرفی شرکت های معتبر ارائه دهنده خدمات پس از فروش، کمک به واحدهای صنفی کوچک برای حضور در این بازار و ترغیب مصرف کننده به خرید کالاهای IT در شرایط رکود بازار، از جمله اهدف برپایی آن است.