Gerdab.IR | گرداب

سقوط پهپادی جاسوسی در سومالی

تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۵

سقوط پهپادی جاسوسی در سومالی که از مکانیزمی مشابه پرندگان برای استتار استفاده می‌کند.

به گزارش گرداب؛ در حال حاضر مشاهده پهپادهایی که بر فراز مناطق جنگی مشغول پرواز هستند، به‌هیچ‌عنوان موضوع تازه‌ای نیست اما این‌طور که به نظر می‌رسد، تلاش‌های بیشتری در حال انجام است تا شناسایی پهپادهای در حال پرواز، از روی زمین و با چشم غیرمسلح غیر دشوارتر شود.

نمونه همین تلاش، پهپادی است که در موگادیشو، پایتخت کشور سومالی سقوط کرده و شباهت اندکی به یک درون دارد و بیشتر شبیه به یک پرنده است.

منابع محلی خبر می‌دهند که این پهپاد در تاریخ یکم ماه مه در سومالی سقوط کرده و متعلق به آژانس امنیت ملی خود سومالی است، اما مشخص نیست که پهپاد مورداشاره چگونه سقوط کرده و یا پهپادهای مشابهی پیش‌ازاین در کشور یادشده مورداستفاده قرارگرفته‌اند یا خیر.

مهم‌ترین نکته در مورد طراحی پهپادی که در تصویر فوق می‌بینید، متعلق به بال‌های آن است که گویی می‌تواند مانند یک پرنده، پر زده و بالا و پایین شوند. بااین‌حال نیروی محرکه موردنیاز برای پرواز، توسط دو پروانه کوچک تأمین‌شده است.

با همه این تفاسیر، با نگاهی اجمالی به این پهپاد در حال پرواز، احتمالاً نمی‌توان پرنده نبودنش را تشخیص داد و شناسایی آن مستلزم دقت بیشتری است.

لازم به ذکر است که بخش عملیات ویژه ارتش ایالات‌متحده نیز پهپادی شبیه به یک پرنده توسعه داده بود که هم می‌شد آن را از طریق یک سیستم پرتاب ضعیف موشکی به آسمان پرتاب کرد و هم به شکلی ساده‌تر، امکان آن وجود داشت که پهپاد را باقدرت دست به آسمان فرستاد؛ مانند پهپادی که در سومالی سقوط کرده، نمونه آمریکایی هم دارای بال و شبیه به یک پرنده بود. می‌توانید کلیپی که از نحوه کارکرد این پهپاد منتشرشده را مشاهده کنید