Gerdab.IR | گرداب

تازه‌ترین شیوه جاسوسی فیس بوک!

تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۵

پرواز آزمایشی پهپاد خورشیدی فیس‌بوک برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت بی‌سیم به کاربران کشورهای مختلف جهان انجام شد.

به گزارش گرداب؛ پرواز آزمایشی پهپاد خورشیدی فیس‌بوک برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت بی‌سیم به کاربران کشورهای مختلف جهان با موفقیت در مرز مکزیک و در ارتفاع 60 هزارپایی انجام شد.

با تکمیل شبکه این پهپادهای پرنده که تأمین انرژی آن‌ها با نور خورشید صورت می‌گیرد 1.6 میلیارد نفر در سراسر جهان می‌توانند به شیوه‌ای نوین به اینترنت دسترسی یابند.

پهپاد یادشده Aquila نام دارد که در زبان لاتین به معنای عقاب است. طول بال‌های این پهپاد غول‌پیکر به‌اندازه یک بوئینگ 737 است و پرواز اولیه این دستگاه که به مدت نیم ساعت برنامه‌ریزی‌شده بود تا 96 دقیقه به طول انجامید.

طراحی و ساخت این پهپاد بخشی از طرح جاه طلبانه فیس‌بوک برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت بی‌سیم در کشورهای درحال‌توسعه است. این پهپاد با استفاده از ارتباطات لیزری و سیستم‌های موج میلی‌متری می‌تواند اینترنت بی‌سیم را در دسترس کاربران قرار دهد. این فناوری نوظهور همچنان درحال‌توسعه و ارتقاست.

خبر ساخت این پهپادها که هر یک 400 کیلوگرم وزن‌دارند، از یک سال قبل اعلام شد. پهپادهای یادشده که قادر به تبادل داده باهم هستند، حداکثر می‌توانند به مدت سه ماه در ارتفاع 90 هزار پایی پرواز کنند.

هر یک از پهپادهای ساخت فیس‌بوک می‌توانند منطقه‌ای به قطر 96 کیلومتر را پوشش دهند و با استفاده از تعداد زیادی از آن‌ها می‌توان کل یک کشور را تحت پوشش قرارداد.

مصرف برق پهپادهای یادشده ناچیز و برابر با 5000 وات است که تقریباً معادل مصرف برق سه سشوار یا یک مایکروفر پیشرفته است.

علاوه بر فیس‌بوک، گوگل هم با طراحی بالن‌هایی که در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند، به دنبال ارائه خدمات مشابه در کشورهای درحال‌توسعه است.

کارشناسان هدف از ارائه این خدمات را تسهیل دسترسی به سرویس‌های شرکت‌های بزرگ آمریکایی به‌منظور کسب درآمد بیشتر و همین‌طور جمع‌آوری اطلاعات در مورد ساکنان این بخش از جهان می‌دانند (جاسوسی) که به علت دسترسی کمتر به اینترنت داده‌های مربوط به خود را کمتر در جهان مجازی به اشتراک گذارده‌اند.