Gerdab.IR | گرداب

مخفی‌کاری نرم داعش

تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۳۹۵

داعش، ابزارهای مهمی در دست دارد، آن‌هم شبکه‌های اجتماعی و رسانه اینترنت است.

به گزارش گرداب، گروه تروریستی داعش برای ارتقا قابلیت‌های فنی خود به دنبال استفاده از نرم‌افزارهایی است که به‌واسطه آن‌ها بتواند فعالیت‌های آنلاین خود را پنهان نگه دارد.

گزارش‌ها حاکی از این است که بحث‌های اینترنتی اعضای افراطیون در تالارهای گفتگو بیشتر درباره روش‌های و آموزش‌های استفاده از VPN، سرویس‌های پروکسی و دیگر ابزارها است و آن‌ها همیشه از تازه‌ترین نرم‌افزارها در این زمینه اطلاع دارند.

یک شرکت امنیت سایبری که متخصص در ساخت شبکه عمیق و تاریک Deep & Dark Web است گزارش کرده که از سال ۲۰۱۲، دانش فناوری در میان این تروریست‌ها شکل پیچیده‌تری به خود گرفته است.
 Dark Web به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم قرار نگرفته و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورداستفاده قرار می‌گیرد و همه فعالیت‌های آن غیرقابل ردیابی و شناسایی است. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند. هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند.

کاربران داعش از مرورگرهایی مانند تور و اپرا برای جستجو در اینترنت استفاده کرده و اغلب آن‌ها استفاده از سیستم‌عامل اندروید را ترجیح می‌دهند. بااین‌حال، آژانس امنیت ملی آمریکا موفق شده تا بر مرورگر تور نظارت داشته باشد، بنابراین این مرورگر نیز دیگر گزینه مناسبی برای ناشناس ماندن آن‌ها نیست.

دیگر نرم‌افزارهایی که برای استفاده این افراطیون توصیه‌شده عبارت‌اند از:

Hushmail هاش میل برای رمزگذاری ارتباطات ایمیلی، VPN Cyberghost وی پی ان سایبر گوست برای دسترسی به VPN ها، برنامه لاکر Locker که به‌طور خودکار فایل‌های کاربران را بر روی یک دستگاه تلفن همراه پس از ورود رمز اشتباه در یک مقدار مشخصی از زمان حذف می‌کند، برنامه فیک جی‌پی‌اس FAKE GPS که به کاربران اجازه می‌دهد تا یک مکان جعلی و نادرست را برای خود انتخاب کنند، تلگرام که گزینه‌ای مناسب در میان تروریست‌های انفرادی و گروه‌های افراطی برای ارسال پیام‌های رمزگذاری شده است و تعدادی از برنامه‌های ایستگاه‌های رادیویی که توسط افراد داعش ساخته‌شده است.

داعش از رسانه‌های اجتماعی برای استخدام افراد و تبلیغ استفاده کرده به همین دلیل اطلاع از جزئیات برنامه‌های قابل‌استفاده توسط این گروه امری الزامی است و در همین راستا آمریکا در فکر به راه انداختن یک جنگ سایبری علیه این گروه تروریستی است
منبع: ایتنا