Gerdab.IR | گرداب

یاهو به نقض حریم شخصی متهم شد

تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۳۹۵

یک قاضی آمریکایی از شرکت یاهو خواست تا شواهد و مستنداتی را در مورد چگونگی دسترسی به ایمیل‌های به ظاهر حذف‌ شده ارائه کند.

به گزارش گرداب به نقل از انگجت، این دستور قضایی پس از درخواست تجدیدنظر یک محکوم به قاچاق موادمخدر صادر شد چرا که به گفته وی ایمیل‌های ارائه شده توسط یاهو به دادگاه در واقع پاک شده بودند.

به گفته وکیل‌مدافع متهم، ایمیل‌های پاک شده در شش ماه بازیابی شده بودند که طبق سیاست‌های یاهو غیرممکن است. وکیل مدافع معتقد است که این ایمیل‌ها به جای پاک شدن، توسط رهگیری بلادرنگ یا یک برنامه نظارتی آژانس امنیت ملی آمریکا جمع‌آوری شده‌اند.

قاضی ماریا النا جیمز از دادگاه سان‌فرانسیسکو خواستار بررسی بیشتر این ادعا شده است.

این پرونده حول محور راسل کناگز از وورکشایر انگلیس و حساب ایمیل یاهو است. در سال 2009، کناگز یک نقشه را برای وارد کردن پنج تن کوکائین از آمریکای جنوبی طرح‌ریزی کرد. در آن زمان این فرد در یک محکومیت 16 ساله برای یک جرم مواد مخدر دیگر به سر می‌برد.

طبق این طرح، همدست کناگز در کلمبیا یک پیام را بصورت پیش‌نویس ایمیل در یک حساب کاربری آماده می‌کرد و متهم پس از ورود به این ایمیل و خواندن پیام ، آن را از بخش پیش‌نویس و همچنین پوشه سطل زباله پاک می‌کرد و پیام دیگری را به شکل پیش‌نویس در پوشه آن قرار می‌داد. در این حالت، آنها هیچ ردی از خود به جا نمی‌گذاشتند.

در آن زمان، پلیس آمریکا و اف‌.بی‌.آی از یاهو درخواست کردند تا این پیام‌ها را بازیابی کند و این شرکت چندین تصویر را از حساب کاربری با پیام‌های آن ارسال کرد.

وکیل‌مدافع کناگز مدعی است که در صورت پاک شدن پیام‌های ثبت نشده، بازرسان نباید چیزی را پیدا کرده باشند.

توضیحات یاهو بر این اساس است که ایمیل‌های بازیابی شده در حقیقت نسخه‌هایی است که توسط گزینه ذخیره خودکار این سرویس ایمیل ایجاد شده است که داده‌ها را در زمان قطع اینترنت ذخیره می‌کند. یاهو چندین اظهارنامه از سوی برخی کارکنانش را در این پرونده آورده، اما وکیل مدافع مدعی است که برخی از آن‌ها با سایرین مغایرت دارند و خواستار اطلاعات بیشتر شده است.

شرکت یاهو باید تا 31 اوت یک شواهد و اسناد مورد نظر را آماده کند.