Gerdab.IR | گرداب

سرویس‌های هوشمند مخابراتی کدامند؟

تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۵

گاهی در قبوض برخی مشترکان تلفن ثابت مبالغی ذکر می‌شود که باعث افزایش رقم قبض و تعجب مشترک می‌شود اما معمولا پیگیری این موضوع از سوی شرکت مخابرات گویای آن است که مشترک از سرویس‌های شبکه هوشمند IN استفاده کرده و به واسطه استفاده از این خدمات مبلغی اضافه در قبض او اعمال شده است.

به گزارش گرداب، شبکه هوشمند سیستمی یکپارچه برای ارایه سرویس‌های مخابراتی است که قادر است انواع مختلفی از سرویس‌های جدید را به مشتریان ارایه کند. در این قالب هشت نوع خدمت به مشترکان تلفن ثابت ارائه می‌شود که استفاده برخی از این سرویس‌ها هزینه‌های خاص خود را به همراه دارد.

مکالمه اعتباری:

این سرویس امکان برقراری ارتباط مشترک با مقاصد مختلف شهری، بین شهری و تلفن همراه را از طریق خریداری کارت مکالمه اعتباری میسر می سازد.

مشترک این سرویس برای مکالمه باید کد دسترسی مندرج بر روی کارت، شماره کارت و رمز عبور خود را وارد کند تا با مقصد ارتباط برقرار کند. یکی از مهمترین مزایای این سرویس، کیفیت مطلوب ارتباط برقرار شده است.

 مکالمه رایگان:

مشترک این سرویس می پذیرد که هزینه مکالمات دریافتی به عهده او باشد. موسسات و مشاغل تجاری و خدماتی که فعالیت آنان براساس دریافت سفارش از مشتریان است، می توانند از مزایای این سرویس بهره مند شوند.

دارنده این سرویس با اعلام تنها یک شماره از شبکه هوشمند، می تواند کلیه مکالمات خود را دریافت کند زیرا درصورت اشغال یک خط، مکالمات به خطوط دیگر غیر اشغال منتقل و هدایت می‌شود. از مهمترین مزایای این سرویس، علاوه بر مورد مذکور، اعمال کنترل و نظارت بر روی تعداد تماس‌ها است. شماره‌های رایگان معمولا ۱۰ رقمی بوده و با پیش شماره ۹۰۰۲۱۲ شروع می‌شوند. البته از طریق موبایل و از شهرستان نمی‌توان با این شماره تماس گرفت.

شماره اختصاصی:

متقاضی این سرویس با دریافت یک شماره از شبکه هوشمند از امکانات یک خط تلفن با قابلیتهای بیشتری برخوردار می‌شود. مزیت عمده این سرویس در دسترس بودن اشخاص، مشابه تلفن همراه با هزینه‌های بسیار نازل‌تر است.

مشترک این سرویس می تواند در هر لحظه و در هر مکان شماره تلفنی را به شبکه هوشمند معرفی کنند و بعد از آن تماس گیرندگان با شماره هوشمند به تلفن های معرفی شده هدایت می شوند. اشخاصی که دارای شماره تلفن های متعدد (محل کار، منزل و ...) هستند و یا کسانی که مکان ثابتی را در اختیار ندارند (مستاجرین، بازرگانان، دانشجویان و ...) عمده ترین کاربران این سرویس به شمار می آیند. شماره اختصاصی ۸ رقمی است و با پیش شماره ۸۰۸۰ شروع می شود.

شماره فراگیر:

شرکت‌ها، موسسه‌ها، سازمان ها و واحدهای صنفی که دارای دفاتر و شعبه‌های متعدد هستند، از عمده ترین کاربران این سرویس هستند. موسسه دارنده این سرویس، تنها یک شماره از شبکه هوشمند را به اطلاع مشتریان خود می رساند، ولی شبکه IN، ارتباط مشتری را با شعبه ای از شرکت که نزدیک ترین فاصله را با او دارد، برقرار می کند.

صرفه جویی در هزینه‌های گزاف تبلیغات و سهولت به خاطر سپاری یک شماره، به جای شماره های متعدد و امکان ارتباط در محدوده های خاص زمانی از دیگر مزایای این سرویس است. شماره فراگیر ۸ رقمی است و با پیش شماره ۸۰۸۱ شروع می شود. از طریق موبایل و از شهرستان نمی توان با این شماره تماس گرفت.

 مشاوره تلفنی:

استفاده از خدمات مشاوره ای متخصصین در زمینه های مختلف (حقوقی، پزشکی، فنی و ...) با پرداخت هزینه مشاوره از طریق این سرویس انجام می شود.

امکان ارتباط با اینترنت در هر زمان بدون نیاز به تهیه کارت های مختلف و رمز عبور، دسترسی به اطلاعات و اخبار مربوط به سازمان ها نظیر هواشناسی، هواپیمایی، اخبار ورزشی و ... از دیگر قابلیت های این سرویس است.

دارنده این سرویس ۸۰ درصد درآمدهای حاصل از مکالمه های مشاوره ای را دریافت می کند. حق الزحمه شرکت های اینترنتی ۷۰ درصد درآمدهای حاصل از ارایه این سرویس است.

نظرسنجی تلفنی:

با استفاده از این سرویس، سازمان های تجاری و موسسات عمومی می توانند از نظرهای مشتریان خود در زمینه خدمات ارایه شده آگاهی یابند. در این سرویس، استفاده کننده با یک شماره خاص تماس گرفته و انتخابش را بوسیله صدا یا صفحه کلید اعلام می کند.

پیش بینی نتایج مسابقه های ورزشی و نیز ثبت نام از متقاضیان شرکت در مسابقه ها و سرگرمی های صدا و سیما، از کاربردهای دیگر سرویس نظرسنجی تلفنی است. از قابلیت های این سرویس، تعیین مدت زمان اعتبار نظرسنجی و کنترل تعداد تماس است.

انتقال شماره:

مشترک این سرویس می تواند در صورت تغییر محل جغرافیایی و به تبع آن تغییر شماره تلفن خود، ضمن اعلام شماره جدید، تمامی تماس های شماره قبلی را به سمت شماره تلفن جدید هدایت کند. در نتیجه شرکتها یا سازمان ها می توانند با وجود تغییر مکان خود، مشتریان قبلی را حفظ کنند.

پست صوتی:

دارنده این سرویس، این امکان را می یابد در زمانی که شرایط پاسخگویی را ندارد، مکالمات را بصورت پیام دریافت و در فرصت مناسب به پیام ها گوش دهد. ارتباط با این سیستم به دو گونه است: قرار دادن پیام و برداشتن پیام. در هر دو حالت می توان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با سیستم ارتباط برقرار کرد.

علاوه بر چهار نوع امکان دسترسی مذکور، امکانات دیگری از جمله اطلاع به مشترک مبنی بر برداشتن پیام، ارتباط با سیستم از طریق IP و انتقال پیام به E.mail مشترک در سیستم وجود دارد.