Gerdab.IR | گرداب

از دزدان فضای مجازی غافل نشوید!

تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۵

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای در راستای آگاهی رسانی امنیت در شبکه‌های اجتماعی، نسبت به افشای اطلاعات زمینه‌ای کاربران گوشی‌های هوشمند و ابزارهای همراه، هشدار داد.

به گزارش گرداب، تصاویر و فایل های شخصی، اطلاعات تماس افراد، اطلاعات مکانی، تنظیمات و اطلاعات سیستم، نمونه‌هایی از اطلاعات زمینه‌ای هستند که بی احتیاطی در قبال آنها، می تواند خطر افشای اطلاعات را به همراه داشته باشد.

از این جهت، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر ) با اعلام هشدار به کاربران گوشی های هوشمند و تبلت، بر انجام راهکارهایی برای حفاظت از اطلاعات شخصی و جلوگیری از درز آنها تاکید کرد.

اطلاعاتی که به همراه ارسال پیام، لو می رود

تصاویر و فایل های شخصی: احتمالا شما هم آلبومی از تصاویر و فیلم های خانوادگی و شخصی در تلفن همراه یا تبلت خود دارید. این فایل ها ممکن است در کنار پیام های شما برای دیگران ارسال شوند.

اطلاعات تماس افراد: دفترچه تلفن یکی از امکاناتی است که همه ما از آن استفاده می کنیم. نام، شماره تماس و آدرس خانواده و دوستانتان در تلفن همراه ذخیره شده و ممکن است با هر پیامی که ارسال می کنید بخشی از آنها نیز ارسال شود.

اطلاعات مکانی: امروزه اکثر تلفن‌های همراه، تبلتها و دوربین های عکاسی، مجهز به دستگاه موقعیت یاب هستند و می توانند در کنار هر فایل یا هر پیام، موقعیت فعلی شما را نیز ذخیره سازی کنند.

تنظیمات و اطلاعات سیستم: دستگاههایی نظیر تلفن همراه، اطلاعاتی را در خود ذخیره می کنند که می تواند بیانگر وضعیت دستگاه و تنظیمات سیستم شما باشد. مانند شماره سیم کارت و مدل تلفن همراه، این اطلاعات می توانند در کنار پیام ها ارسال شوند.

دزدان واقعی در فضای مجازی؛ بی احتیاطی نکنید

مرکز ماهر با اشاره به خطر بی احتیاطی کاربران در فضای مجازی برای افشای اطلاعات زمینه ای خود، تاکید کرد که دزدان واقعی در فضای مجازی در کمین دریافت اطلاعات هستند به همین دلیل نباید بی احتیاطی کرد.

رفتار شما قابل شناسایی است: اگر همواره در حال استفاده از شبکه های اجتماعی باشید و در کنار هر پیام، مکان خود را نیز ارسال می کنید، غریبه های حاضر در شبکه نیز می توانند محل زندگی، کار و رفت و آمد شما را شناسایی کنند.

دارایی های شما قابل مشاهده است: وقتی تصویر یا توضیحی از خودرو یا لوازم منزل خود را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنید، به همه حاضران در شبکه اعلام می کنید که این اموال در محل زندگی یا کار شما قرار دارند.

مکان فعلی شما قابل ردیابی است: برخی از پیامها یا تصاویر ارسالی در شبکه های اجتماعی، حاکی از آن هستند که شما الان کجا هستید؛ مسافرت یا طبیعت گردی! برای برخی تنها این نکته مهم است که در خانه نیستید.

خودتان دزد را دعوت می کنید: هرکسی که در شبکه اجتماعی پیام های شما را دنبال کند، می تواند با کنار هم گذاشتن این اطلاعات، متوجه شود که الان در منزل یا محل کار شما چه اموالی وجود دارد و شما هم الان آنجا نیستید. بنابراین می تواند از روی اطلاعاتی که خودتان منتشر کرده اید به آسانی، نقشه یک سرقت را طرح کند.

همین حالا از خود محافظت کنید

مرکز ماهر اعلام کرد: اگر از تلفن های هوشمند استفاده می‌کنید شما هم در معرض خطراتی که ذکر شد هستید. بنایراین چندثانیه تامل کنید و همین حالا با ورود به منوی تنظیمات تلفن همراهتان، دسترسی نرم افزارها به اطلاعات مکانی خود را محدود کنید تا خطرات ناشی از افشای مکانتان برای عموم را کاهش دهید. هنوز هم برای جلوگیری از خطر دیر نیست.