Gerdab.IR | گرداب

حمله سایبری گسترده به روسیه

تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

روسیه اعلام کرده است که حمله گسترده و هماهنگ شده‌ای به سازمان‌های اطلاعاتی و نظامی این کشور صورت گرفته که هنوز منبع آن مشخص نیست.

به گزارش گرداب، خدمات امنیت فدرال روسیه (FSB) اعلام کرد که یک «حمله هماهنگ شده» به بیش از 20 سازمان اطلاعات دولتی، شرکت‌های دفاعی و سازمان‌های دیگر انجام شده است. در این حمله شبکه‌های رایانه‌ای سازمان‌های مذکور با یک ویروس جاسوسی مورد حمله واقع شدند. FSB در گزارشی که روی خروجی وبگاه خود قرار داده، عنوان کرد که منابع فناوری اطلاعات آژانس‌های اطلاعاتی، مؤسسات علمی و نظامی، شرکت‌های دفاع نظامی و سازمان‌های دیگر که شامل زیرساخت‌های حیاتی بودند، در این حمله آسیب دیده‌اند.

یک منبع آگاه به خبرگزاری TASS گفته است که این ویروس به صورت کاملاً حرفه‌ای طراحی، منتشر و هدف‌گذاری شده است. این خبرگزاری همچنین عنوان کرد که این ویروس مشابه نرم‌افزاری است که چندی پیش در جاسوسی سایبری علیه روسیه و در چند جای دیگر جهان استفاده شده بود. این منبع آگاه افزود: این ویروس به طور جداگانه و انحصاری برای هر قربانی- که دارای پایه ویژگی‌های واحد با دستگاه‌های مورد حمله باشند- طراحی شده است. در این گزارش همچنین ذکر شده که مانند بسیاری از ویروس‌ها، این ویروس نیز از طریق فایل‌هایی که به ایمیل ضمیمه شده‌اند منتشر شده و زمانی که در رایانه قربانی به اجرا درمی‌آید قادر به انجام فعالیت‌هایی مانند قطع کردن ترافیک شبکه، گرفت عکس از صفحات رایانه، روشن کردن دوربین و میکروفن رایانه و موبایل، ضبط صوت و تصویر محیط و همچنین گزارش کلمات کلیدی، خواهد بود.

اعلامیه FSB به دنبال موجی از گزارش‌ها در مورد حملات سایبری در ایالات‌متحده منتشر شده است که در آن هزاران ایمیل حزب دموکرات آمریکا در وبگاه ویکی لیکس افشا شد. هم مقامات و هم متخصصان ایالات‌متحده بر این عقیده‌اند که این حمله هکری در روسیه برنامه ریزی شده است. کمپین حمایت از کلینتون نیز عنوان کرده است که انتشار ایمیل‌های کلینتون تلاشی است برای ضربه زدن به این کاندیدا و اعتبار دادن به رقیب انتخاباتی او یعنی ترامپ؛ کسی که آمریکایی‌ها معتقدند مورد علاقه روسیه است. این در حالی است که روسیه این اتهامات را به کل تکذیب کرده است.