Gerdab.IR | گرداب

اتهام سایبری کلینتون به روسیه

تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز گذشته به طور علنی سرویس جاسوسی روسیه را به هک کردن رایانه های کمیته ملی دموکراتیک متهم کرد.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، وی از پیشنهادهای ترامپ به پوتین رییس جمهور روسیه در مورد افشای ایمیل های مربوط به خود هم انتقاد کرد.

وی در بخشی از مصاحبه خود با فاکس نیوز در این مورد گفت: ما می دانیم که سرویس جاسوسی روسیه کمیته ملی دموکراتیک را هک کرده و می دانیم که آنها افشای حجم زیادی از ایمیل ها را برنامه ریزی کردند و می دانیم که دونالد ترامپ تمایل دردسرسازی به حمایت از پوتین دارد.

کاخ سفید از گمانه زنی در مورد عامل هک رایانه های حزب دموکرات خودداری کرده و ترجیح داده منتظر اعلام نتایج تحقیقات اف بی آی در این زمینه بماند. اما برخی متخصصان امنیت سایبری و مقامات آمریکایی از دخالت روسیه در این امر برای تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر می دهند.

کلینتون در بخشی از سخنان خود تصریح کرد ایالات متحده چنین رفتاری را از سوی هیچ کشوری در دنیا و به خصوص از جانب کشوری متخاصم تحمل نمی کند. ترامپ حامی این مساله است و پوتین را علیرغم تلاش ظاهرا عمدیش برای تاثیرگذاری بر انتخابات تحسین می کند و به نظرم این امر می تواند یک مساله امنیت ملی باشد.

البته وی در پاسخ به این سوال که پوتین حضور ترامپ را در کاخ سفید ترجیح می دهد گفت: قصد ندارد چنین نتیجه گیری کند. پیش از این ترامپ با ستایش پوتین وی را رهبری قدرتمندتر از اوباما رییس جمهور فعلی آمریکا دانسته بود و از روسیه خواسته بود دهها هزار ایمیل گمشده مربوط به دوره وزارت خارجه کلینتون را افشا کند.