Gerdab.IR | گرداب

رویکرد منفعلانه وزارت ارتباطات در برابر رجیستری

تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

علی‌رغم اینکه از اواخر تیر ماه و هم‌زمان با فرارسیدن مرداد، مسئولان اجرایی تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بارها از اجرای طرح رجیستری موبایل برای مبارزه با کالای قاچاق خبر دادند اما چرا وزارت ارتباطات از اعلام زمان و نحوه اجرا طفره رفت؟

به گزارش گرداب، طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه به گفته مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات از اول مرداد ماه جاری آغاز شد و پیش از آن هم مسئولان اجرایی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر از چنین اتفاقی داده بودند.

عبدالمجید اجتهادی همچنین در گفت‌وگویی با تسـنیم با اشاره به آغاز طرح آزمایشی رجیستری گوشی‌‌های تلفن همراه از روز جمعه (اول مرداد) اظهار کرد: بر اساس این طرح، گمرک موظف است شماره سریال تمامی گوشی‌های تلفن همراهی را که وارد کشور می‌شوند در سامانه خود ثبت کند و اپراتورهای تلفن همراه نیز فقط گوشی‌هایی را فعال می‌کنند که شماره سریال‌شان در سامانه گمرک ثبت شده باشد.

وی گفته بود، برخی قصد دارند طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه را تحت الشعاع قرار دهند در صورتیکه بر روی آن، کارهای مطالعاتی خوبی انجام شده است.

چند ساعتی از انتشار این مصاحبه نگذشت که وزارت ارتباطات طی بیانیه‌ای اعلام کرد:

"از شش ماه گذشته جلسات متعددی توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزات صنعت، معدن و تجارت برگزار شده است تا تصمیم‌گیری لازم برای زمان و نحوه اجرای این طرح صورت گرفت.

در این جلسات مقرر گردید که پس از انجام و تمهیدات اولیه، این طرح به صورت آزمایشی اجرایی گردد.

هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مهیا نشده است و قطعاٌ قبل از اجرای طرح اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد.

برای تلفن‌های تهیه شده قبل از اجرای طرح مشکلی پیش نمی‌آید و محدودیت‌های مورد نظر طرح شامل گوشی‌هایی می‌شود که پس از اجرای طرح وارد کشور می‌شوند."

در حالی وزارت ارتباطات اعلام کرد که هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری مهیا نشده که پیش از آن یکی از مجموعه‌های تابعه‌اش (رگولاتوری) گفته بود که طرح رجیستری موبایل در مرحله اجرای آزمایشی است.

با این حال جای سوال بود که علی‌رغم اظهارات قاطعانه مسئولان تعزیرات، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز چرا وزارت ارتباطات هنوز از اجرای این طفره می‌رود؟

محمود واعظی روز گذشته در نشست خبری به شکلی سر بسته این موضوع را پاسخ گفت.

وزیر ارتباطات گفت: طرح رجیستری کاری مشترک بین چهار بخش گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارتخانه‌های صنعت و ارتباطات است.

وی عنوان کرد: وزارت ارتباطات مکلف شده این طرح را ظرف 2 ماه اجرایی کند.

او افزود: ترجیح‌مان این بود که یکی از همین سازمان‌ها به جز وزارت ارتباطات مسئولیت کار را برعهده گیرد زیرا نمی‌خواستیم تجربه شکست گذشته بر سر اجرای این طرح بار دیگر تکرار شده یا پای وزارت ارتباطات نوشته شود.

وزیر ارتباطات با این حال گفت: برای قبول اجرای رجیستری، شروطی گذاشتیم که نه مردم از اجرا دچار ناراحتی شوند و نه گوشی‌هایی که تاکنون در کشور فعال بوده دچار قطعی شوند.

واعظی ابراز کرد: از چهارم و پنجم مرداد ماه پایلوت رجیستری را آغاز کردیم که قطعا مشکلاتی پیش روی اجرای آن خواهد بود و باید به سمت رفع آنها برویم لذا تاریخ دقیقی برای اجرای این طرح اعلام نمی‌کنم.