Gerdab.IR | گرداب

سرقت خودرو با استفاده از لپ تاپ!

تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

دو مرد زندانی در هوستون آمریکا به استفاده از نرم افزارهای رایانه‌های غیراصل و تقلبی برای سرقت بیش از 100 وسیله نقلیه متهم شده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از نیوزدی، این افراد با سوءاستفاده از یک آسیب پذیری الکترونیک خودروهای موردنظرشان را از درون زندان و با استفاده از تنها یک لپ تاپ دزدیده اند. امری که نشان دهنده قابلیت استفاده از فناوری های پیشرفته به منظور انجام فعالیت های خرابکارانه است.

این دو دزد زندانی که مایکل ارک و جس زلایا نام دارند به ترتیب 24 و 22 ساله هستند و علاقه خاصی به سرقت ماشین های جیپ و Dodge نشان داده اند. آنها قصد داشتند با فروش ماشین های مسروقه در بازار سیاه مکزیک پول کلانی به جیب بزنند. افراد یاد شده از نرم افزارهای تقلبی نصب شده بر روی لپ تاپ خود برای دستکاری قابلیت های امنیتی خودروهای مورد نظر استفاده کرده اند تا بتوانند آنها را با کلیدهایی که خود در اختیار داشتند، روشن کنند.

کارشناسان هشدار می‌دهند با افزایش تعداد و تنوع رایانه های نصب شده بر روی وسایل نقلیه، هکرهای حرفه‌ای و مطلع می توانند راه های جالب و خطرناکی برای دستکاری سیستم های این اتومبیل ها و کنترل آنها بیابند.

جیم وودز افسر پلیس هودسون در این مورد می گوید: تمامی خودروهای به سرقت رفته دارای نرم افزاری مشترک هستند که توسط تکنسین های خودرو و دلالان اتومبیل برای خرید وفروش به کار گرفته می شود و با دستکاری آن می توان به اقداماتی از جمله به خطر انداختن امنیت خودروها و حتی سرقت آنها دست زد. وی تصریح کرده که پلیس نمی تواند کنترلی بر این موضوع داشته باشد.

شرکت های سازنده این خودروها با همکاری متخصصان امنیتی و پلیس در حال بررسی موضوع هستند تا مشخص شود دزدان چگونه توانسته اند به پایگاه داده این خودروهای کدگذاری شده دسترسی یابند و داده های مورد نظر را سرقت کنند.