Gerdab.IR | گرداب

توضیح وزارت ارتباطات در مورد برگزاری یک همایش

تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۵

به دنبال انتشار برخی اخبار در مورد برگزاری همایشی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور مدیران ارشد ICT دنیا و با محوریت کشور انگلستان در ایران، وزارت ارتباطات اطلاعیه ای داد.

به گزارش گرداب، برخی رسانه ها از برگزاری همایشی ۲ روزه تحت عنوان «ایران کانکت ۲۰۱۶» با مجوز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی روزهای آینده در تهران خبر داده اند که گفته شده بود بسیاری از شرکت‌های مخابراتی بزرگ دنیا در آن حضور دارند و دولت انگلیس نقش محوری در برگزاری این همایش دارد.

در این زمینه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به برگزاری این همایش واکنش نشان داده و با بیان اینکه پذیرفتن برگزاری این همایش در خاک ایران به معنای پذیریش ظلم و تحریم‌های اروپاست، خواستار لغو هرچه سریع‌تر این همایش و یا حذف شرط عدم ورود افراد حاضر در لیست تحریم‌های اروپایی که از سوی برگزارکنندگان آن عنوان شده بود، شدند.

در این زمینه و به دنبال انتشار برخی اخبار در سایت ها و شبکه های اجتماعی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اطلاعیه صادر کرد:

۱- مجموعه کنفرانس هایی از ۱۰ سال پیش در کشورهای مختلف توسط یک شرکت مجری غیردولتی انگلستان ( Euromoney ) درحال برگزاری است و سالانه دوبار در آسیا برگزار می‌شود. در این اجلاس مدیران ارشد شرکت های فعال درحوزه ICT گرد هم آمده و آخرین اطلاعات پیرامون نوآوری ها و فناوری های نوین این حوزه و همچنین معرفی پتانسیل های موجود برای سرمایه گذاری درحوزه ICT مطرح می شود، باتوجه به اینکه نمایندگان کشورمان نیز در این اجلاس حضور داشته‌اند و امسال یکی از این کنفرانس ها به منظور کسب سهم از بازار منطقه ای و بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران به نام Iran connect در تهران برگزار خواهد شد.

۲- باتوجه به حضور کارشناسان و شرکت کنندگان بین المللی در این همایش، هماهنگی لازم با مبادی ذیربط صورت گرفته و نهادهای مرتبط درجریان برگزاری این همایش هستند.

۳- این کنفرانس به عنوان فرصتی مناسب برای همکاری ها و سرمایه گذاری های بین المللی درحوزه ICT و همچنین استفاده بهینه از ظرفیت ترانزیت دیتا و ایجاد درآمد ملی خواهد بود و حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان سخنران در این همایش مطرح شده و وزارت ارتباطات برگزار کننده این همایش نیست.

۴- این همایش صرفا رویکرد فنی اقتصادی داشته و به هیچ وجه همایش سیاسی نیست و لذا هیچ یک از مقامات سیاسی یا نظامی درخواست حضور در این همایش را نداشته اند. لذا طرح و ربط برگزاری این همایش به عدم امکان حضور برخی فرماندهان سرافراز کشورمان منطقی و اخلاقی نیست. البته به منظور رفع هرگونه شائبه ای، این شرط شرکت مذکور حذف شده است.

۵- قطعاً همایش های فنی و اقتصادی بین المللی در جمهوری اسلامی ایران و معرفی توانمندی های کشور در شرایط فرصت های بدست آمده پس از برجام ، مؤید رویکرد صحیح دولت برای دستیابی به ظرفیت های اقتصادی جدید بین المللی برای کشور در خلال پروژه های بزرگ تکنولوژیک است و سلیقه های مخالف دولت در رقابت های سیاسی باید به حفظ مصالح کشور توجه داشته باشد.