Gerdab.IR | گرداب

عصبانیت شدید اوباما از سخنان احمدی‌نژاد

تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۳۸۹

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در گفت و گوی اختصاصی با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی از افشاگری رئیس جمهور کشورمان در مورد حملات 11 سپتامبر که شب گذشته در صحن سازمان ملل ایراد شد، به شدت عصبانی شد.

به گزارش گرداب، اوباما در مصاحبه با خبرنگار بی‌بی‌سی در نیویورک بدون اینکه بتواند پاسخ مستدل و قانع کننده‌ای به سخنان احمدی نژاد در خصوص دست داشتن بخشی از دولت امریکا در حملات 11 سپتامبر بدهد، این سخنان را "نفرت انگیز" خواند.

هر چند احمدی نژاد در سخنان شب گذشته خود از کشته شدن صدها هزار نفر در عراق و افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم خبر داد؛ اما اوباما که عصبانیت در چهره و کلامش مشخص بود با چشم پوشی از مصیبت‌هایی که نظامیان کشورش در سالهای اخیر بر مردم منطقه خاورمیانه روا داشته‌اند، حادثه 11 سپتامبر را بزرگترین تراژدی سالهای گذشته دانست و گفت: «اینکه او (احمدی نژاد) چنین چیزی بگوید، قابل بخشش نیست و با واکنشی که ملت ایران در زمان حادثه نشان دادند، در تعارض است.»

اوباما در ادامه مصاحبه خود با شبکه فارسی بی‌بی‌سی ضمن تکرار اتهامات واهی گذشته یک بار دیگر بدون ارائه کوچکترین سندی فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان را غیر صلح آمیز خواند و تلاش کرد از این طریق مقداری از عصبانیتی که به واسطه روشنگری‌های همتای ایرانی خود بر وی و برخی دولتمردان کشورش رفته را بکاهد.

احمدی نژاد شب گذشته در سخنان خود در صحن علنی سازمان ملل درباره 11 سپتامبر گفت: «سه نظریه درباره چگونگی وقوع این حملات وجود دارد که بر اساس یکی از آنها، حملات "توسط بخش‌هایی از دولت آمریکا و برای ایجاد تغییر در روند نزول اقتصاد آمریکا و سیطره او بر خاورمیانه و همچنین نجات رژیم صهیونیستی" انجام شده است. "اکثریت مردم آمریکا و ملت ها و سیاستمداران" بر این باورند.»

منبع: مشرق