Gerdab.IR | گرداب

محمود واعظی مطرح کرد؛

قول وزیر ارتباطات برای حمایت از شبکه های اجتماعی داخلی

تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اولویت جدی ما این است که ایران همانند سایر کشورهای جهان با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاهیان و پژوهشگران پلتفورم و برنامه‌های ‌شبکه‌های اجتماعی را بومی کرده و متخصصان داخلی برنامه نویس این شبکه‌ها باشند، دولت نیز آمادگی هرگونه کمک فنی و مالی در این خصوص را دارد، این امر هم به نفع مردم است که اطلاعات‌شان داخل کشور باشد و هم به نفع دولت است.

‌به گزارش گرداب، ‌ محمود واعظی روز گذشته در جلسه مشترک شورای اداری شهرستان‌های ساوه و زرندیه در سالن اجتماعات فرمانداری ساوه با اشاره به رشد چهار درصدی اقتصادی و مالی کشور افزود: سیاست دولت در سال جاری رونق اقتصادی است و این سیاست‌گذاری با نامگذاری سال از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل هم افزایی دارد.

وی از رشد اقتصادی در حوزه صنعت و کشاورزی کشور خبر داد و افزود: سیاست دولت در سال جاری کمک به رشد اقتصادی بیشتر و رساندن آن به مثبت پنج درصد است و برای تحقق این مهم از همه توان بخش دولتی و خصوصی استفاده خواهیم کرد.

وی مهم‌ترین دغدغه دولت را ایجاد اشتغال پایدار و حل مشکل بیکاری اعلام کرد و افزود: برای ایجاد شغل سیاست‌های حمایتی از بنگاه‌های زودبازده و شرکت‌های تولیدی و صنعتی اتخاذ شده است و قطعا در پایان امسال خبرهای خوشی در راستای کاهش نرخ بیکاری و رونق اقتصادی با تاکید بر مهار تورم خواهید شنید.

واعظی با اشاره به مقایسه اقدامات دولت یازدهم با گذشته در راستای رونق اقتصادی و گشایش در امور کشور گفت: به برکت فعالیت‌های دولت تدبیر و امید آنچه در گذشته برای مردم گرفتاری و نگرانی ایجاد کرده با وجود محدودیت در اعتبارات برطرف شده است و فضای مطلوب اقتصادی در کشور حاکم است.

وی با اشاره به تعامل بین مسئولان استان مرکزی و همکاری ارزشمند ائمه جمعه استان، افزود: با نظر مردم نمایندگان متعهد و کارآمدی برای استان انتخاب شده‌اند که همه این امتیازات منجر به شتاب در توسعه این استان استراتژیک کشور شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از استان مرکزی به عنوان استان صنعتی کشور یاد کرد و افزود: متاسفانه به دلیل سیاست‌های غلط گذشته تعدادی از صنایع کوچک و بزرگ این استان تعطیل شده اند یا با کمتر از ظرفیت خود کار می‌کنند که لازم است برای برون رفت آنان از مشکلات توسعه‌ای برنامه ریزی کرد.

وی با اشاره به بهبودی وضعیت اقتصادی و مالی کشور تصریح کرد: با حمایت نمایندگان و تصویب لایحه حمایت از صنایع و تزریق نقدینگی از طریق بانک‌ها با نرخ پائین منوط به هزینه‌کرد و سرمایه‌گذاری تسهیلات در حوزه صنعتی می‌توان ضمن فعال کردن بخش خصوصی به رونق اقتصادی کمک کرد.

واعظی با اشاره به احیای ۱۳۰۰ بنگاه در چند ماه گذشته در سایه سیاست‌های حمایتی دولت گفت: احیای ۳۰۰۰ بنگاه جدید در سال جاری از دیگر برنامه های دولت است.

وی با اشاره به بازدید خود از شرکت واگن پارس اراک نیز گفت: برای ایجاد چنین واحدهای تولیدی در کشور نیازمند سرمایه گذاری چند هزار میلیاردی هستیم، حال که چنین واحدهایی تاسیس شده است که در مقطعی با ۳۰۰۰ نیروی انسانی فعالیت می‌کرد و هم اکنون به ۱۰۰۰نفر کاهش پیدا کرده است لازم است اعمال سیاست های حمایتی در عرصه تولید انجام شود تا واحد صنعتی به ظرفیت کامل برگردد.

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به هدف از سفر خود به استان مرکزی گفت: در این سفر ضمن بررسی مشکلات شهرهای مختلف استان آمادگی لازم برای سفر رئیس جمهوری و هیات دولت به این استان فراهم می شود و با اولویت بندی مشکلات و طرح آن در سفر دولت به استان زمینه توسعه بیشتر فراهم خواهد شد.

وی تامین آب شرب، ایجاد خط آهن سریع‌السیر از استان به پایتخت، عملیاتی شدن ساختار فرمانداری ویژه ساوه را از جمله مطالبات مردم شهرستان‌های ساوه و زرندیه دانست و افزود: در خصوص استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران که یکی از مشکلات استان به ویژه شهرستان زرندیه است از طریق کمیسیون های مربوطه بررسی و مشکل را برطرف خواهیم کرد.

واعظی در خصوص حوزه ارتباطات نیز گفت: از آنجاکه استان مرکزی یک استان صنعتی است در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدامات خوبی در بخش های مختلف صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه فضای مجازی هم فرصت است و هم تهدید، گفت: سرمایه گذاری در حوزه صنعت نیازمند تزریق اعتبارات زیاد است اما با سرمایه‌گذاری اندک در فضای مجازی می‌توان چند برابر حوزه صنعت شغل ایجاد کرد.

وی از انعقاد تفاهم‌نامه بین وزارت ارتباطات و وزارت تعاون در خصوص مهارت‌آموزی خبر داد و گفت: طرح مهارت‌آموزی با همکاری این دو وزارت‌خانه انجام و نیروی انسانی ماهر وارد بازار کار می‌شوند.

وی تولید محتوا را راهکار دیگری در این حوزه دانست و افزود: نوشتن نرم‌افزار و اپلیکیشن بازار خوبی در بین جوانان ایجاد کرده است و هم اکنون حدود ۲۳ هزار گروه در کشور کار نرم‌افزاری برای صادرات انجام می‌دهند و باید برنامه‌ریزی برای توسعه این مهم کرد. در استان مرکزی نیز به لحاظ موقعیت‌های خاصی که دارد قطعا برخی از طرح‌های این چنینی را اجرا و برای کشور پایلوت قرار خواهیم داد.

آمادگی دولت برای حمایت از راه اندازی شبکه‌های اجتماعی بومی‌

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اولویت جدی ما این است که ایران همانند سایر کشورهای جهان با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاهیان و پژوهشگران پلتفورم و برنامه‌های ‌شبکه‌های اجتماعی را بومی کرده و متخصصان داخلی  برنامه نویس این شبکه‌ها باشند، دولت نیز آمادگی هرگونه کمک فنی و مالی در این خصوص را دارد، این امر هم به نفع مردم است که اطلاعات‌شان داخل کشور باشد و هم به نفع دولت است.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در جمع خبرنگاران در حاشیه سفر به شهرستان محلات هم تصریح کرد: در شورای عالی فضای مجازی مدت یکسال است جلسات متعددی برگزاری می‌شود که البته این جلسات از سلسه جلساتی است که هم در وزارت ارتباطات و هم در مرکز ملی فضای مجازی به منظور ساماندهی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود.

وی با اشاره به توافقات صورت گرفته در خصوص انتقال سرورهای کاربران ایرانی تلگرام به داخل کشور گفت: در حال حاضر وجود سرورهای این شبکه و سایر برنامه‌های اجتماعی که در خارج از کشور وجود دارد باعث انتقال اطلاعات به آن سوی مرزها می‌شود هرچند که شرکت‌های خارجی و کشور مبداء نمی‌توانند به دلیل گستردگی اطلاعات از اطلاعات خاص استفاده کنند ولی هر کشوری باید سعی کند که اطلاعات کاربرانش را در خود کشور حفظ کرده و امنیت آن را تضمین کند.

به گفته او تلاش دولت حمایت از برنامه‌های بومی در این عرصه است و در این راستا سه یا چهار برنامه بومی نسبتا خوب نوشته شده که مورد تائید وزارت ارتباطات نیز بوده و اشکالات آن در حال حل شدن است.

واعظی از بهره مند شدن روستاهای بالای ۱۵ خانوار به اینترنت خبر داد و گفت: به روستاهای بالای ۱۵ خانوار استان اینترنت داده می‌شود. در سفر رییس جمهوری اینترنت حدود ۳۰۰ روستا به‌ بهره برداری می رسد. برای کل کشور از ابتدای دولت تاکنون ۱۹۰۰۰روستا دارای اینترنت هستند که این آمار در شروع به کار دولت صفر بود و تا پایان کار دولت این عدد به ۳۰ هزار خواهد رسید.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود به سرعت اینترنت اشاره کرد و افزود: جهت ارتقای سرعت اینترنت برنامه ریزی گسترده ای از سه سال قبل شروع شده و تمام زیر ساخت های شبکه ملی اطلاعات مهیا و از حدود شش ماه قبل نیز با دستگاه‌های ذیربط جلسات متعدد برگزار شده است. فاز اول شبکه ملی اطلاعات را در اواخر هفته دولت افتتاح می کنیم و این شبکه محتوای خوب و فاخری را با کیفیت مطلوب در اختیار عموم قرار می‌دهد که سرعت بالا و تعرفه پایین خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، وزیر ارتباطات در ادامه سفر یک روزه خود به استان مرکزی از محلات راهی ساوه شد تا در جلسه شورای اداری شهرستان های ساوه و زرندیه شرکت کند.                                                                                                                                      

قرارداد با ۱۴ دانشگاه و پژوهشگاه برای دسترسی آسان به اطلاعات آزاد
 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تاکنون با ۱۴ دانشگاه و پژوهشگاه قرارداد بستیم تا مردم قادر باشند از همه دستاوردهای روز دنیا به طور صحیح و سالم استفاده کنند.

 واعظی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که در جریان سفر یک روزه خود به مناسبت هفته دولت به استان مرکزی در اراک داشت، در خصوص برنامه دولت جهت حل مشکلات صنایع مادر استان مرکزی گفت: برنامه ریزی برای صنایع مادر استان و حل مشکلات آنها نکته مهمی است و دولت حتما باید در راستای احیای مجدد آنها تلاش کند از این رو در بازدید از صنایع مادر استان اعلام می‌کنیم که دولت شما را رها نکرده است.  

 وی تصریح کرد: البته استاندار مرکزی به منظور احیای این صنایع گام‌هایی را برداشته است که باید این مهم استمرار پیدا کند. در کشور رونق به وجود نمی‌آید مگر اینکه صنایع کشور که برای آنها برنامه‌ریزی شده است مجددا احیا شوند.

 واعظی در ادامه با بیان اینکه امید است سفر رییس جمهوری به این استان موفقیت آمیز باشد، گفت: مقرر است تا دو الی سه ماه دیگر حدود ۶۰۰ روستای استان مرکزی به اینترنت مجهز شوند.

 وی ادامه داد: ما یک کشور واحد، یک نظام با یک رهبر و دولت هستیم که وظیفه همه ما تامین همه مردم در هر جای کشور است. کسی که در تهران زندگی می‌کند و کسی که در مرز سیستان و بلوچستان زندگی می‌کند از حقوق مساوی برخوردارند، همچنین نظام و دولت موظفند درآمدها را برای همه ارائه دهند.  

واعظی گفت: استان مرکزی در دولت مورد توجه است چراکه معتقدیم صنعت و برنامه‌های کشاورزی موجود در این استان اگر آسیب ببیند کشور دچار آسیب می‌شود.  

 وی از تلاش دولت جهت راه‌اندازی اینترنت پرسرعت شهر اراک در زمان سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی خبر داد.

 وی با بیان اینکه دو سال به طول انجامید تا زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات را به وجود بیاوریم، افزود: پهنای باند داخل از ۶۲۴ گیگابیت تا ۴۰۰۰ گیگابیت ارتقا یافته و امید است تا پایان امسال به ۱۰ هزار گیگا بیت بر ثانیه افزایش پیدا کند.

 این مقام مسئول اظهار کرد: اقدام بعدی در کل کشور تقسیم کردن کشور به چهار منطقه است که طی آن مرکز تبادل ترافیک را در استان‌های تهران، تبریز، مشهد و شیراز قرار دادیم، همچنین پهنای باند داخل به خارج خود و دیگران را جدا کرده و تعرفه اینترنت را کاهش دادیم.

 وی اضافه کرد: در حال حاضر تولید محتوای داخل از برنامه‌های جدی است. بر این اساس آنچه که مردم از شبکه ملی اطلاعات دریافت خواهند کرد شامل محتوای داخلی امن و با کیفیت بالا، تعرفه پایین و سرعت بالا است.  

 واعظی تصریح کرد: درصددیم که پهنای باند داخل که بخشی از شبکه اطلاعات ملی است را بیشتر در اختیار مردم قرار دهیم.

 وی ادامه داد: ممکن است درصدی از محتوای یک سایت پزشکی در کشور خارجی مشکلی نداشته باشد، اما در فرهنگ ایران اسلامی قابل قبول نباشد که به جای بستن کل سایت، درصدی که دارای مشکل است را می‌بندیم.

 وزیر ارتباطات گفت: تا کنون با ۱۴ دانشگاه و پژوهشگاه قرارداد بستیم تا مردم قادر باشند از همه دستاوردهای روز دنیا به طور صحیح و سالم استفاده کنند.

 وی با اشاره به اینکه روستاهای بالای ۱۵ خانوار امکان استفاده از اینترنت را پیدا می‌کنند، بیان کرد: در حال حاضر، ۲۵۷ روستا دارای اینترنت هستند و اینترنت ۲۱۸ روستا در سفر ریاست جمهوری به بهره برداری می‌رسد، همچنین دو ماه بعد ۳۰۰ روستا اینترنت دار می‌شوند و تا پایان این دولت همه روستاهای بالای ۱۵ خانوار دارای اینترنت می‌شوند.

 واعظی با بیان اینکه هم اکنون روستائیان صنایع دستی خود را از طریق اینترنت به فروش می‌رسانند، گفت: سالانه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد تومان برای روستاها سرمایه‌گذاری می‌کنیم، اعتقاد ما براین است که شکاف دیجیتالی را کم کنیم و مانع مهاجرت از روستا به شهر شویم تا آنها نیز خدمات مختلف مورد نیاز خود را از این طریق دریافت کنند.  

 وی افزود: یکی از ماموریت‌های پست بانک‌ها رفتن به روستاهاست تا در مناطق محروم وام‌های کم بهره به روستائیان ارائه شود و کسب و کار رونق پیدا کند.  

اقتصاد مقاومتی نسخه راهگشای مشکلات اقتصاد
 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دولت باور دارد که اقتصاد مقاومتی نسخه راهگشای مشکلات اقتصاد کشور است و برای تحقق آن تلاش بسیار کرده است.

واعظی همچنین در جلسه شورای اداری استان مرکزی گفت: هفته دولت فرصتی است تا مردم بیشتر با اقدامات دولت آشنا شوند.

وی افزود: اگر سه سال به عقب بازگردیم متوجه می‌شویم که در چه شرایطی به سر می بردیم.

وی با بیان اینکه صحبت‌های آرمانی و تبلیغات در سایت‌ها آسان است، اما عمل کردن به آنها دشوار است، اظهار کرد: دولت در شرایطی مسئولیت را بر عهده گرفت که در شرایط اقتصادی بدی از هر لحاظ به سر می‌بردیم.

واعظی با بیان اینکه دو نوع نگاه به تحریم وجود دارد که یکی از این نگاه‌ها سیاسی است و براساس آن ما ملتی هستیم مقاوم با رهبری هوشمند که حقوق، اصول و ارزش‌های خود را تحت هر شرایطی حفظ می‌کند، براین اساس قطعا تحریم اقتصادی و هر گونه فشار داخلی، بین‌المللی و ... بر این ملت اعمال شود این کشور با بهره‌گیری از رهنمودهای رهبری از حقوق خود دفاع خواهد کرد.

وی افزود: از سویی تحریم‌ها هزینه‌های بسیاری را به کشور تحمیل کرده و مانع بسیاری از فعالیت‌های مطلوب شده‌اند. در چنین شرایطی دولت با این شعار که باید در کشور امنیت، ثبات، آرامش و وحدت ایجاد کند و در نهایت تلاش ‌کنیم همه محدودیت‌ها برداشته شده و به رونق اقتصادی دست یابیم، به صحنه وارد شد.

واعظی افزود: برای دستیابی به این اهداف در دولت برنامه‌ریزی صورت گرفته و دستیابی به تمامی آنها مستلزم تعامل تمامی ارگان‌ها و دستگاه‌هاست. برخی اهداف سریعتر انجام شد از جمله اختلافات داخلی بین قوای سه گانه رفع شده و فضای همدلی و همکاری بین قوا ایجاد شده است.

وی اظهار کرد: از سویی در حوزه روابط خارجی که اکنون بهبود یافته است، ایران توفیقات بسیاری کسب کرد و نگاه رقابتی سلفی‌ها به ایران در جریان بهره‌مندی از این توفیقات باعث شد که خشم آنان نسبت به نظام بیشتر شود. سلفی‌ها سرمایه‌های بسیاری را برای رقابت با ایران هزینه کردند ولی تلاش آنان جز بی‌اعتباری برای آنها ارمغانی به همراه نداشته است، و این در حالی است که ایران جز با عربستان سعودی با همه کشورهای همسایه روابط خوبی دارد.

وی افزود: تمام تلاش دولت بر این است که ایران در جهان امروز به عنوان کشوری موثر و سازنده مطرح شود. دشمنان تلاش کردند افکار عمومی جهان را علیه ایران بسیج کنند ولی تصویری که در حال حاضر از ایران وجود دارد نشانگر کشوری است که در جهت اصلاح امور گام برمی‌دارد.

واعظی با بیان اینکه داعش، القاعده و ... تلاش کردند چهره ایران را مخدوش نشان دهند، اما فرزندان این مرز و بوم توانستند از حریم اسلام دفاع کنند، گفت: در عرصه بین‌المللی و منطقه جایگاه نظام و مردم به شدت ارتقا یافته است.

وی در ادامه با بیان اینکه مشکلی که در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید شاهد بودیم وضعیت نامطلوب طبقه متوسط و محروم از لحاظ معیشتی بود و این مهم بین روستاها و شهرهای کوچک مشهود بود، افزود: دولت در صدد کاهش این شکاف‌ها و محدودیت‌ها برآمده است که اقدام بزرگی است.

واعظی تصریح کرد: ناچار هستیم برای تحقق رونق اقتصادی موانع را در عرصه داخلی و خارجی از پیش پا برداریم و برداشتن تحریم‌ها در این مسیر از اولویت‌های دولت بوده است. ما می دانستیم که رسیدن به توسعه و رونق با وجود تحریم‌های گسترده مدت زمان طولانی زمان می‌برد لذا مذاکرات ۱+۵ آغاز شد تا با اصولی که ترسیم شد سعی شود که حقوق هسته‌ای و دستاوردهای کشور حفظ شده و تحریم‌ها نیز برداشته شوند.

وی با بیان اینکه مذاکرات کار بسیاری سختی بود و باید از ملت ایران به جهت استقامت و همراهی‌شان تقدیر کرد، افزود: رهبر معظم انقلاب نیز با مدیریت و هوشمندی مذاکرات را هدایت کرد تا در این مذاکرات هر آنچه حقوق کشور بود حاصل شود.

واعظی اظهار کرد: تیم مذاکره کننده نیز تمام تلاش خود را بکار بست تا آنچه مد نظر نظام بود اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر کسی تصور کند مذاکرات متعلق به گروه و دسته‌ای خاص بوده اشتباه کرده است، چرا که این مهم متعلق به کلیت نظام، مردم، رهبری و همه کشور است، افزود: برخی تصور می کنند این توفیق تنها توفیق دولت است و با کم ارزش شمردن نتایج مذاکرات و نادیده گرفتن توفیقات حتی تصور می‌کنند که می توانند دولت را تخریب کنند، در صورتی که هدف دولت و ملت صعود به قله‌های بالاتر است.

واعظی افزود: مذاکرات و برجام را مصداق رد شدن از گردنه‌ای می دانیم که همچون مانعی در مسیر حرکت کشور قرار داشته و تمام تلاش‌ها در راستای رفع آن صورت گرفته است.

وی افزود: برخی که مذاکرات را تخریب می کنند آیا نظرشان اینست که کماکان باید تحریم‌ها را تحمل کرده و آیا باید تحت ۷ قطعنامه شورای امنیت و ۱۲ قطعنامه شورای حکام زندگی می‌کردیم. ایا اگر مذاکرات نبود و تحریم ادامه داشت شرایط کنونی همچون افزایش سرمایه گذاری ها در یک سال گذشته حاصل می شد؟

وی در ادامه به معضل بیکاری اشاره کرد و با بیان اینکه این مشکل خاص استان مرکزی نبوده و در دیگر استان‌های کشور نیز وجود دارد، خمین را دارای بیشترین آمار بیکاری در استان مرکزی عنوان کرد و گفت: امروز کشور با این معضل در رنج است و بروز آن نتیجه تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی بوده است. بیش از ۱۰ هزار کارخانه کوچک و متوسط تعطیل شده و بیشتر این آمار را از دولت قبل به ارث برده‌ایم.

واعظی به تلاش دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: دولت باور دارد که اقتصاد مقاومتی نسخه راهگشای مشکلات اقتصاد کشور است و برای تحقق آن تلاش بسیار کرده است.

وی به جدیت دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و افزود: بر این اساس حتی با وجود اینکه برنامه ششم توسعه تنظیم شده بود برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در این برنامه بازنگری صورت گرفت.

وی اظهار کرد: با تلاش دولت براساس این سیاست امسال شاهد رشد اقتصادی مثبت ۴.۴ و رشد هشت درصدی صنعتی و رشد مثبت ۴.۲ درصدی در حوزه کشاورزی هستیم. این علامت بسیار خوبی است برای امسال است که سال اقتصادی مقاومتی است.

واعظی با بیان اینکه اگر تورم پایین بماند و ما در شرایط رکود باشیم گرفتاری‌های بسیاری خواهیم داشت افزود: تلاش می‌کنیم حال که تورم پایین است رونق ایجاد کنیم. در این راستا تلاش ها اغاز شده و از چند ماه گذشته مشکلات ۱۳۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط برطرف شده و همکاری بانک‌ها را در این زمینه شاهد بوده‌ایم، همچنین مشکلات ۳۰۰۰ مرکز تولیدی دیگر در دو ماه آینده و برخی تا پایان سال جاری حل می‌شود.

وی با بیان اینکه در زمان تحریم‌ها فروش نفت زیر یک میلیون بشکه بود، اما در ماه گذشته این میزان به دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی ۱۲۰ پروژه تعریف کردیم که به دنبال اجرایی کردن آنها هستیم. در مقابل افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی شاهد کاهش هفت درصدی واردات و مثبت شدن تراز تجاری کشور بدین واسطه هستیم. همچنین در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی امسال ایجاد ۴۳۵ هزار شغل در کشور پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه در اواخر سال گذشته در بسیاری از فعالیت های اقتصادی ارتقاء داشتیم اظهار کرد: دولت براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی اعتقاد دارد که تصدی گری نکند و امور را به بخش خصوصی واگذار کند.

واعظی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکسال به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مانده است، گفت: زمان برگزاری انتخابات را قانون مشخص کرده و تبلیغات نیز زمان مشخصی دارد، اما بسیاری افراد و احزاب از سال قبل کلید انتخابات را زده‌اند و به استقبال آن رفته‌اند و با تخریب عملکرد دولت و دستاوردهای آن فکر می‌کنند می‌توانند در نتیجه انتخابات تاثیر بگذراند.

وی افزود: مردم همواره در مقابل این اقدامات هوشمندانه واکنش نشان داده‌اند و در انتخابات ریاست جمهوری شاهد بودیم که مردم خود تصمیم‌ساز بوده‌اند و در انتخابات پیش رو نیز خود تصمیم‌گیرنده خواهند بود. گروه‌های سیاسی باید اجازه دهند همه با هم پیش برویم و کشور را توسعه دهیم.

واعظی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت صنایع استان نیز اشاره کرد و افزود: این صنایع را باید جدی گرفت. این استان تنها متعلق به خودش نیست و به دلیل برخورداری از صنایع بزرگ و کارآفرین و تاثیرگذار بر کل کشور به تمام کشور تعلق دارد.

وی در خصوص قرار گرفتن استان مرکزی در انتهای لیست سفر هیات دولت گفت: سهم هر استان  مشخص است و حق هیچ استانی ضایع نخواهد شد.

واعظی با اشاره به سایر مشکلات استان مرکزی همچون بحران آب، بهداشت و درمان و و آلودگی هوا گفت: توسط دولت در خصوص آلودگی هوای استان ۱۰ تا ۱۵ مرتبه طی جلساتی گفتگو صورت گرفته است تا جایی که خانم ابتکار با خوشحالی گفت میزان آلودگی هوای اراک از ۱۰۰ روز به ۶۰ رو کاهش یافته است که باعث خوشحالی همه بود. کسانی که اینجا زندگی می کنند سزاوار نیست مردم استان هم خدمت به کشور بکنند هم از نظر سلامتی در مشکل باشند.

وی با بیان اینکه مشکلات بهداشت و درمان استان، بحران آب و ... در سفر روحانی به استان مورد رسیدگی قرار می گیرد، گفت:  بویژه پروژه راه آهن استان که قبل از سفر رییس جمهور به استان در قالب جلساتی با نمایندگان استان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و سعی می‌کنیم به گونه‌ای طراحی شود که بودجه استان در این موارد مصرف شود.

واعظی نگاه دولت تدبیر و امید به استان مرکزی را نگاهی ویژه دانست و افزود: این استان بواسطه برخورداری از ظرفیت‌های صنعتی، استانی مولد است، لذا برنامه‌های گسترده‌ای را برای تقویت زیرساخت‌های استان مرکزی طراحی کرده‌ایم.

وی افزود: پهنای باند در استان مرکزی طی سه سال به شش برابر افزایش یافته است. شبکه انتقال استان ۴.۵ برابر شده، تعداد مشترکین اینترنت هفت برابر شده است و ۱۰۸۱ روستا نیز دارای تلفن شده‌اند.

واعظی افزود: از ابتدای این دولت هیچ روستایی اینترنت نداشته نداشته است، اما امروز ۲۵۷ روستا دارای نت هستند و تعدادی نیز برای افتتاح آماده هستند.

وی با بیان اینکه ۶ پروژه از گذشته برای هفته دولت تدارک دیده شده است که در زمان سفر رییس جمهور افتتاح می‌شوند، افزود: ۲۱۸ روستای استان آماده افتتاح این پروژه‌ها هستند و ۳۲۲ روستای دیگر تا سه ماه دیگر آماده افتتاح خواهند بود.

او با بیان اینکه ۳۳۲ کیلومتر فیبر نوری برای استان در نظر گرفته شده که ۱۳۳ کیلومتر آن راه‌اندازی شده است، افزود: دو شهر به تلفن همراه نسل ۴ مجهز شده اند و از ابتدای دولت ۲۳۰۰ میلیارد ریال برای ICT بخش خصوصی و دولتی در استان سرمایه‌گذاری شده است.

وی به برنامه‌های آتی در استان مرکزی نیز اشاره کرد و گفت: تمام روستاهای بالای ۱۵ خانوار از اینترنت برخوردار خواهند شد و شبکه انتقال و پهنای باند چهار برابر افزایش خواهد یافت.

واعظی افزود: ۲۹۰ کیلومتر فیبر نوری میان شهرهای مختلف کشیده خواهد شد و تا پایان کار دولت به تمام شهرهای استان، تلفن همراه نسل سوم و به پنج شهر نسل چهارم وارد خواهد شد.

وی اظهار کد: از امروز تا پایان سال جاری ۱۹۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در استان مرکزی انجام خواهد شد، همچنین در صدد همکاری با شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های اشتغالزایی و خدمات بیشتر در تولید نرم‌افزار و خدمات هستیم.  

واعظی با اشاره به حوزه کشاورزی نیز گفت: امسال تقریبا خرید گندم به مرز ۱۱ میلیون تن رسید که یک رکورد محسوب می‌شود.

وی در خصوص عدم پرداخت پول گندم به برخی کشاورزان گفت: در سال جاری بودجه برای خرید پنج میلیون تن پیش‌بینی شده بود، اما به دنبال افزایش تولید این محصول، دو برابر میزان پیش بینی شده خرید انجام شد که بودجه برای خرید این میزان پیش بینی نشده بود ولی تا دو ماه آینده کلیه کشاورزانی که دولت گندم را آنها خریداری کرده طلب خود را دریافت خواهند کرد.