Gerdab.IR | گرداب

پیگیری نارضایتی کاربران؛

دلیل اتمام زودهنگام حجم اینترنت کاربران

تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۳۹۵

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ موردی مبنی بر کم فروشی و «گیگ خوری» اینترنت گزارش نشده است، در مورد دلایلی که سبب بروز این مشکل برای کاربران می شود توضیح داد.

به گزارش گرداب، حسین فلاح جوشقانی در گفتگو با مهر، در مورد نارضایتی کاربران اینترنت از اتمام زودهنگام بسته های مصرفی اینترنت که به «گیگ خوری» و یا «حجم خوری» تعبیر می شود، اظهار داشت: ما این موضوع را در برخی رسانه ها می شنویم اما چنانچه این ادعا به صورت مصداقی به ما اعلام شود، آن را پیگیری خواهیم کرد و تخلف اپراتور را گزارش می کنیم.

وی با بیان اینکه براساس مستندات و پیگیری های انجام شده از سوی رگولاتوری، تاکنون با موضوع کم فروشی و حجم خوری اینترنت مواجه نشده ایم، تاکید کرد: سیستم های نظارتی ما نشان می دهد که اپراتورهای اینترنت و موبایل به میزان حجم اینترنتی که به مشترک می فروشند، سرویس ارائه می‌دهند، حجمی خورده نمی‌شود و کم فروشی اتفاق نمی افتد.

سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تصریح کرد: چنانچه کاربران با موردی مواجه شدند که مصداق این را ثابت می کند، آن را به رگولاتوری اعلام کنند.

بی توجهی کاربران به صرف زمان و حجم اینترنت در شبکه های اجتماعی

این مقام مسئول در رگولاتوری با بیان اینکه شاید در بسیاری مواقع بی توجهی کاربران به صرف وقت در شبکه های اجتماعی، باعث مصرف حجم زیادی از اینترنتشان می شود، ادامه داد: کاربران بدون آنکه متوجه گذر زمان باشند در در شبکه های اجتماعی حضور دارند و متوجه نمی‌شوند که حجم زیادی از بسته اینترنتشان در این بازه زمانی به اتمام می رسد.

وی اضافه کرد: موضوع دیگری که کاربران اینترنت به ویژه کاربران اینترنت موبایل با آن درگیر هستند، بحث بدافزارها است که ممکن است هم حجم اطلاعات گوشی را جابجا کرده و یا اینکه در استفاده از بسته های اینترنتی مشترک، اختلال ایجاد کند.

فلاح جوشقانی گفت: مواردی گزارش شده است که کاربر بر روی موبایل خود بسته اینترنتی و یا سرویس اینترنتی را فعال نکرده است اما بررسیها نشان می دهد که این سرویس برای مشترک فعال است و پهنای باند اینترنت مصرف می کند. این موضوع به دلیل وجود برخی بدافزارها ( نرم افزارهای مخرب) در گوشی مشترک، مشاهده می شود و باعث ایجاد اختلال در دریافت سرویس مشترک می شود. در این موضوع هم حق با مشترک است و هم با اپراتور.

سرپرست معاونت نظارت رگولاتوری با اشاره به اینکه بدافزارها در بسیاری از موارد برای مشترکان موبایل مشکل ایجاد می کنند، افزود: اینکه کاربر بدون اطلاع، نرم افزاری را روی موبایل خود نصب می کند و در کنار آن نیز یک نرم افزار مخرب نصب شده است، باعث می شود کاهش حجم اینترنت و به نوعی گیگ خوری اتفاق بیافتد.

حتی یک مورد گیگ خوری را هم اعلام عمومی می کنیم

وی با اشاره به این موارد که ممکن است دلیل ادعای کاربران برای اتمام زودهنگان بسته های اینترنتی شان باشد، خاطرنشان کرد: اگر با مصداقی مواجه شویم که اپراتوری حتی یک مورد در حق مشترکی اجحاف کرده باشد و مثلا به میزان حجم اینترنتی که فروخته است، به مشترک واگذار نکرده و حجم خوری کرده باشد، به شدت با آن برخورد خواهد شد و حتی در رسانه ها اعلام عمومی خواهیم کرد.

فلاح جوشقانی با تاکید براینکه تا این زمان ، بررسی ها نشان نمی دهد که اپراتورهای موبایل و اینترنت، این اقدام را انجام داده باشند گفت: کاربران در صورتی که شک دارند می توانند ریز مصرفشان را از اپراتورهای خود بخواهند. در این زمینه می توانند به پرتال اپراتور مراجعه کرده و با درج شناسه و اکانت، ریز مصرف خود را ببینند و اگر با مورد متناقضی برخورد کردند ابتدا به اپراتور و سپس به سامانه رسیدگی به شکایات ۱۹۵ اعلام کنند.

این مقام مسئول در رگولاتوری با اشاره به اینکه وظیفه این سازمان، پیگیری و نظارت بر عملکرد اپراتورهای ارتباطی است، تاکید کرد: تاکنون به این نتیجه نرسیده ایم که اپراتورهای ما کم فروشی کرده و یا حجم خوری داشته باشند.

وی در مورد سیستم آنلاین سنجش کیفیت اینترنت نیز گفت: این سیستم کیفیت دسترسی به شبکه اپراتورهای اینترنتی و موبایلی را گزارش می دهد اما کاربران برای اطلاع از حجم بسته های اینترنتی خود باید به پرتال اپراتورها مراجعه کنند. ما نیز پیرو وظیفه قانونی و شرعی خود، در صورت اعلام مواردی از سوی کاربران، به سیستم اپراتور دسترسی داریم و ادعای کاربر و عملکرد اپراتور را مطابقت داده و در صورت تایید این ادعا، با اپراتور مربوطه برخورد خواهیم کرد.

فلاح جوشقانی ادامه داد: این مساله نیازمند دریافت مصداق مشخص از سوی کاربران است که کاربران می توانند در این زمینه به سامانه پاسخگویی به شکایات وزارت ارتباطات مراجعه کنند.