Gerdab.IR | گرداب

طرح ریجستری موبایل به کجا رسید؟

تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۹۵

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ثبت و شناسه دار کردن گوشی تلفن همراه با همکاری نهادهای مرتبط در حال انجام است.

به گزارش گرداب قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با خبرنگار صنعت و تجارت گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای اجرای طرح ریجستری در اپراتورهای سه گانه نصب شده است و آزمایش های مرتبط صورت گرفته که این روند به خوبی درحال اجراست.

وی با اشاره به موانع موجود در خصوص اجرای این طرح، افزود: با توجه به پیشرفت تکنولوژی می‌توان پیچیده‌ترین مسائل مرتبط با امور الکترونیکی را انجام داد هر چند ممکن است این امر زمان بر و پر هزینه باشد اما به این موضوع خوش بین هستیم چراکه وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و اپراتورهای سه گانه در حال پیگیری امور هستند.

خورشیدی تصریح کرد: در عملیات فنی ریجستری، واحد و اتحادیه‌‎های صنفی خودشان مشارکت مستقیم ندارند اما با توجه به مذاکراتی که با این اصناف داشته‌ایم و از آنجایی که هدف اصلی خود آنها پاکسازی و شفاف‌سازی امور مربوط به تلفن همراه است، در تحقق این موضوع همکاری کامل را با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نهادهای مرتبط دارند.

افزایش تعداد دستگاه های ایکس ری در گمرک

وی در ادامه به اضافه شدن دستگاه‌های ایکس ری در گمرک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر توان تولید دستگاه ایکس ری در داخل کشور وجود دارد و بر اساس برنامه‌هایی که گمرک طراحی کرده ،تعداد این دستگاه‌ها  به سرعت در حال افزایش است.

قاسم خورشیدی اذعان داشت: در سال‌های اخیر تعداد دستگاه‌های ایکس ری از 11 به 21 عدد افزایش یافته است که این تعداد یا تولید داخل بوده  و یا دستگاه‌هایی است که در زمان  گذشته وارد شده اما مورد استفاده قرار نگرفته بود.

وی در پایان تأکید کرد: گمرک برنامه برون سپاری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تأمین دستگاه‌های ایکس ری را پیگیری می‌کند و بخش خصوصی می تواند از طریق دریافت تعرفه منابع مالی مصرف شده را بازگرداند.