Gerdab.IR | گرداب

رئیس جمهوری؛

شبکه ملی اطلاعات در شرایط فعلی جهان می‌تواند جزو مؤلفه‌های استقلال کشور باشد

تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۳۹۵

رییس‌ جمهوری، ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران طرح و اجرای مرحله اول شبکه ملی اطلاعات، عدم نیاز به شبکه‌های اطلاعات بیرونی برای ارتباطات داخلی را در شرایط فعلی جهان، جزو مؤلفه‌های استقلال کشور دانست.

به گزارش گرداب، حسن روحانی عصر امروز در جلسه شورای عالی فضای مجازی با اشاره به مصوبه این شورا در اوایل دولت یازدهم برای تشکیل شبکه ملی اطلاعات و همچنین تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر محوریت این شبکه در تدوین نظام ارتباطی در جلسه اخیر با هیأت دولت، اظهار کرد: اگر مردم احساس کنند که شبکه‌ای ملی، قابل اعتماد، پایدار، با کیفیت و با دسترسی امن و آسان در اختیار دارند، نقش مؤثرتری نیز در فرآیند پیشرفت کشور بر عهده خواهند گرفت.

رییس شورای عالی فضای مجازی با اشاره به آغاز به کار فاز اول شبکه ملی اطلاعات در هفته دولت، گفت: طراحی و اجرای این شبکه عظیم اطلاعاتی توسط نیروهای توانمند داخلی اقدامی ارزشمند و گامی مهم در مسیر دسترسی همگانی به اطلاعات و تسهیل و تسریع روند توسعه است.

رئیس جمهور همچنین از وزارت اطلاعات، مرکز ملی فضای مجازی و کلیه دست‌اندرکاران طراحی و اجرای مرحله اول شبکه ملی اطلاعات قدردانی کرد.

در ادامه این جلسه، براساس اصول و الزامات مصوب شورای عالی فضای مجازی در اواخر سال 92،  گزارش اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پیاده‌سازی مرحله نخست شبکه ملی اطلاعات ارائه گردید.

براساس اقدامات انجام شده، ظرفیت‌های ملی برای ذخیره، پردازش و توزیع داده‌های حجیم در سطح ملی بوجود آمده و با توسعه شبکه‌های دسترسی، امکان مبادله دیتا در داخل شبکه ملی برای کاربران مختلف با تعرفه‌های مناسب‌تر حاصل شده است.

همچنین در این شبکه، خدمات اینترنت بین‌الملل و ترافیک داخل به طور همزمان برای کاربران ممکن شده و با سیاست‌های اقتصادی و تعرفه ترجیحی تلاش می‌شود نسبت به توسعه، تولید و توزیع محتوای بومی، اشتیاق و صرفه اقتصادی بوجود آید.

ادامه ارتقاء این شبکه نیز براساس مصوبه اصول فنی حاکم بر شبکه ملی خواهد بود که در نشست‌های آتی مورد بررسی دقیق‌تر و تصویب اعضای شورا قرار خواهد گرفت.