Gerdab.IR | گرداب

اظهارات عجیب آقای وزیر در مورد تلگرام

تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۳۹۵

وزیر ارتباطات تاکید کرد: الزام انتقال سرور تلگرام به ایران مطرح نبوده و شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای در این زمینه نداشته است.

به گزارش گرداب، محمود واعظی وزیر ارتباطات در حاشیه همایش شبکه‌های اجتماعی بومی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات معاونش مبنی بر الزامی نبودن انتقال سرور تلگرام به ایران گفت: چه کسی از این الزام حرف زده چنین الزامی اصلا مطرح نبوده است.

وی ادامه داد: سیاستی که ما در قبال شبکه‌های اجتماعی داریم این است که تا زمانی که سرور آنها در خارج از کشور باشد به عنوان شبکه اجتماعی خارجی به آن نگاه می‌کنیم و بعضی امکانات از جمله تبلیغات و موضوعات مربوط به دولت الکترونیک را به آنها نمی‌دهیم اما اگر شبکه اجتماعی خارجی سرورش را به داخل منتقل کند می‌تواند از بعضی امکانات بهره‌مند شود.

وی همچنن در سوال دیگری درباره الزامی که شورای عالی فضای مجازی برای انتقال سرور شبکه‌های خارجی به ایران مطرح کرده بود نیز گفت: شورای عالی فضای مجازی هیچ مصوبه‌ای در این زمینه نداشته است. بلکه قرار بود در این زمینه طرحی آماده شود و به تصویب شورا برسد که هنوز مصوبه‌ای در این زمینه به تصویب نرسیده است.

واعظی از تسهیل مقررات حقوقی و قضایی برای شبکه‌های اجتماعی بومی خبر داد و گفت: علاوه بر این از لحاظ فنی نیز از شبکه‌های اجتماعی داخلی از امکانات وزارتخانه و همچنین از طریق وام وجوه اداره شده حمایت خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات آگاهی رسانی را برای استقبال مردم از شبکه‌های اجتماعی بومی ضروری دانست و گفت: اگر مردم مطمئن بشوند اطلاعاتشان در داخل کشور حفظ می‌شود و سرعت اینترنتشان بالا می‌رود قطعا از شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده خواهند کرد.

وی توضیح داد: کاربران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی پول پهنای باند داخل را می‌دهند و دیگر این گلایه وجود نخواهد داشت که بسته‌های اینترنت آنها زود تمام می‌شود.

وزیر  ارتباطات تاکید کرد: سرویس‌دهنده‌های داخلی قطعا باید به سرویس‌‌های خارجی ترجیح داشته باشند و در  این زمینه مرکز ملی فضای مجازی در حال بررسی طرحی است که استفاده از سرویس‌های داخلی را به دستگاه‌های دولتی تجیهز کند و اگر شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای در این زمینه داشته باشد برای همه لازم ‌الاجرا خواهد بود.

وی در پاسخ به سالی درباره مسدود شدن چند سایت خبری تصریح کرد: دولت هیچ سایتی را فیلتر نکرده و مخالف با این موضوع و آنچه مسدود شده توسط قوه قضاییه است و هیچ ربطی به شبکه ملی اطلاعات و اینکه سرور آنها داخل کشور است ندارد