Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات خبر داد:

سرشماری نفوس و مسکن به صورت اینترنتی

تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۳۹۵

وزیر ارتباطات از همکاری با مرکز آمار ایران برای انجام سرشماری اینترنتی خبر داد و گفت زیرساخت های این وزارتخانه در اختیار اجرای این طرح کشوری قرار می گیرد.

به گزارش گرداب؛ هشتمین سرشماری آمار نفوس و مسکن ایران قرار است بصورت دو مرحله ای انجام شود. روش اینترنتی از 3 مهر تا 24 مهر و روش خانه به خانه و مراجعه حضوری ماموران آمارگیری از 25 مهر تا 25 آبان 1395 انجام خواهد شد.

در این زمینه دکتر واعظی از رایزنی های انجام شده با رییس مرکز آمار ایران گفت: همه امکانات وزارت ارتباطات با هدف هرچه بهتر برگزارشدن سرشماری اینترنتی در اختیار مرکز آمار قرار خواهد گرفت. کارگروهی برای همکاری در انجام سرشماری ایجاد خواهد شد و برنامه های لازم در این کار گروه تدوین و به مرحله اجرا درخواهد آمد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش می شود با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ترتیبی اتخاذ شود تا مردم بتوانند از طریق رایانه های شخصی و با اتصال به درگاه مرکز آمار ایران اطلاعات خود را به راحتی و بدون مشکل در اختیار بگذارند.

پیش از این، حسن روحانی همه وزارتخانه ها، سازمان ها، دستگاه ها و نهادهای عمومی، موسسه های دولتی و وابسته به دولت، شرکت های دولتی و استانداری های کشور را مکلف به همکاری با مرکز آمار ایران برای اجرای دقیق سرشماری عمومی نفوس و مسکن کرد.

علیرضا زاهدیان معاون مرکز آمار ایران، درباره این حوزه گفت: شرکت در سرشماری اینترنتی آسان است و تکمیل فرم پرسشنامه وقت زیادی از خانوارها نمی گیرد. از آنجایی که سرشماری عمومی نفوس و مسکن به شیوه حضوری پیچیده و پرهزینه است، بنابراین مشارکت پاسخگویان در سرشماری اینترنتی کمک ارزشمندی در جهت کاهش هزینه این طرح ملی و تسریع در اجرای بهینه آن خواهد کرد.

زاهدیان مدارک مورد نیاز برای پاسخگویان را به هنگام تکمیل فرم سرشماری اینترنتی قبض تلفن ثابت یا همراه که کد پستی صحیح منزل مسکونی خانوار روی آن درج شده باشد، کارت ملی یا مدارکی که نام و نام خانوادگی، شماره ملی و تاریخ تولد تمامی اعضای خانوار در آن ثبت شده باشد، عنوان کرد.

وی تاکید کرد، خانوارهایی که از طریق اینترنت در سرشماری سال 95 شرکت کنند دیگر نیازی به پرکردن پرسشنامه سرشماری به شکل حضوری از طریق پرسشگر مرکز آمار ایران ندارند.

معاون مرکزآمار ایران درباره نحوه پرکردن اطلاعات سرشماری از طریق اینترنت گفت: در این روش مطلع ترین فرد خانوار می تواند با مراجعه به سامانه www.sarshomari95.ir و با وارد کردن شماره ملی سرپرست خانوار به عنوان رمز ورود به پرسشنامه سرشماری دسترسی یافته و اطلاعات خانوار خود را در آن وارد کند.

زاهدیان افزود: پس از تکمیل پرسشنامه و تایید نهایی عددی تحت عنوان "کدآماری" از طریق کامپیوتر شخصی و یا پیامک در اختیار پاسخگو قرار می گیرد. حفظ و نگهداری "کد آماری" بسیار مهم است زیرا اطلاعات پاسخگویان در اینترنت بر اساس "کد آماری" بازشناسی خواهد شد. خانوارها برای ویرایش اطلاعات خود می توانند از 22 تا 24مهرماه به سامانه سرشماری اینترنتی مراجعه و اطلاعات خود را ویرایش کنند.

وی مهمترین ویژگی دیگر سرشماری سال 95 را به غیر از سرشماری اینترنتی، جمع آوری اطلاعات سرشماری از طریق تبلت عنوان کرد. نخستین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1335 انجام شد. از سال 1335 تا 1385 سرشماری عمومی نفوس و مسکن در ایران به موجب قانون هر ده سال یک بار اجرا می شد. در سال 1386براساس مصوبه ی هیات وزیران فاصله زمانی اجرای سرشماری های عمومی نفوس و مسکن از 10 سال به پنج سال کاهش یافت.

هفتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در روزهای دوم تا بیست و دوم آبان ماه سال 1390 با بسیج حدود 114 هزار نفر مامور آمارگیر و نیروهای ستادی و پشتیبانی آموزش دیده در 31 استان، یک هزار و 139 شهر و 96 هزار و 549 آبادی کشور انجام شد.