Gerdab.IR | گرداب

هشدار کارشناسان؛

پیام رسان گوگل امن نیست/ چت‌های شما هم خوانده هم ذخیره می‌شوند

تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۳۹۵

گوگل دو ماه قبل، از عرصه دو نرم افزار موبایلی الو و دوو برای گپ متنی و گفتگوی ویدئویی خبر داد. اما حالا معلوم شد که این برنامه ها حریم شخصی کاربران را به خطر می‌اندازند.

به گزارش گرداب؛ به نقل از بی جی ار، این برنامه ها هم با اندروید و هم با ای او اس سازگاری دارند و در حالی که «الو» برای بارگذاری عرضه شده، «دوو» چند هفته دیگر در دسترس قرار می گیرد.

اما قبل از اینکه الو را با هیجان و علاقه نصب کنید باید بدانید که الو در زمینه حفاظت از حریم شخصی شما نمره قبولی نمی گیرد.
یکی از امکانات اصلی الو ابزاری موسوم به دستیار گوگل یا Google Assistant  است که با هوش مصنوعی خود می تواند امکانات زیادی را در زمان کم در اختیارتان قرار دهد. این ابزار برای ارایه خدمات خود گپ های شما با دوستانتان را می خواند و بر این اساس به کاربران پاسخها و پیشنهاداتی می دهد.
خوانده شدن چت های کاربران توسط این ابزار هوش مصنوعی ثابت می کند که گپ های کاربران در الو رمزگذاری نمی شود و جاسوسی از کاربران این خدمات ممکن است.
نکته نگران کننده دیگر ذخیره سازی تاریخچه گپ کاربران گوگل الو برای مدت زمانی اعلام نشده است و لذا گوگل این اطلاعات را به سرعت از روی سرورهای خود پاک نمی کند. البته کاربران می توانند این گپ ها را به طور دستی پاک کنند.
احتمالا گوگل در توجیه این رفتار خود مدعی است با بررسی سوابق گپ های کاربران بهتر می تواند پاسخ های خودکار و دیگر امکانات مبتنی بر هوش مصنوعی را به آنان ارایه کند، اما کاربرانی که به حریم شخصی خود اهمیت می دهند بهتر است به جای الو از پیام رسان های موبایلی بومی استفاده کنند.
گفتنی است ادوارد اسنودن هم در توییتی گفته که به دلیل نا امن بودن از Allo استفاده نکنید.