Gerdab.IR | گرداب

گزارش؛

نگرانی از امنیت سایبری پای ایران را به مناظره نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا باز کرد

تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۵

در جریان برگزاری اولین مناظره میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نگرانی در مورد حفظ امنیت سایبری این کشور پای ایران را نیز به بحث‌های ۲ طرف باز کرد.

به گزارش گرداب؛ به نقل از وکس، مجری این مراسم با طرح سوالی اذعان کرد نهادهای آمریکایی با حملات سایبری مواجه هستند و این نبرد قرن بیست و یکم است که هر روز در ایالات متحده رخ می دهد.

وی افزود که اسرار آمریکا از این طریق سرقت می شود و سوال این است که چه کسی پشت این حملات است و آمریکا چگونه می تواند با این حملات مقابله کند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا و نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال با نام بردن از ایران در کنار روسیه و چین مدعی شد هر کشوری در حوزه امنیت سایبری برای آمریکا مشکل آفرینی کند با آن برخورد می شود.

وی افزود: من فکر می کنم امنیت سایبری و جنگ سایبری یکی از بزرگترین چالش هایی است که رییس جمهور بعدی آمریکا با آن مواجه است. زیرا ما به وضوح با دو نوع دشمن متفاوت در این عرصه مواجه هستیم. یکی گروه های هکری مستقل که این کار را غالبا به دلایلی تجاری انجام می دهند و تلاش می کنند اطلاعات قابل استفاده برای پول درآوردن را بدزدند. اما به نحو فزاینده ای شاهد حملات سایبری دولت ها هستیم.

کلینتون در این مورد گفت: تازه ترین و دردسرآفرین ترین مورد این حملات توسط روسیه انجام شده است. تردیدی نیست که روسیه از حملات سایبری علیه تمامی سازمان های آمریکایی استفاده می کند و من عمیقا نگران این موضوع هستم.

وی با کنایه به ترامپ در این مورد گفت: من می دانم که ترامپ از ستایشگران جدی ولادمیر پوتین است. اما پوتین در حال انجام یک بازی طولانی مدت و سرسختانه در اینجاست. یکی از کارهایی که او انجام داده امکان دادن به مهاجمان سایبری برای هک کردن فایل های دولتی و شخصی و کمیته ملی دموکراتیک است. ما اخیرا متوجه شده ایم که این یکی از روش های محبوب آنها برای جمع آوری اطلاعات است. ما باید این را کاملا شفاف کنیم که چه روسیه، چه چین و چه ایران یا هر کشور دیگری که باشد، ایالات متحده ظرفیت بسیار بیشتری دارد.

لفاظی های کلینتون در مورد قدرت سایبری این کشور در شرایطی صورت می گیرد که در دو سال گذشته هزاران بانک، وزارتخانه دولتی، سازمان بازنشستگی، پنتاگون و دیگر شرکت های طرف قرارداد با وزارت دفاع آمریکا، به علت حملات سایبری خارجی متحمل میلیون ها دلار خسارت شده اند.

ترامپ نیز در واکنش به حملات شدید کلینتون به خود در این زمینه مدعی شد که در انتساب حملات سایبری اخیر به روسیه تردیدهایی وجود دارد و ممکن است این حملات کار این کشور باشد. اما این موضوع ثابت نشده است. وی افزود: ممکن است این حملات کار چین یا کار فردی باشد که با 400 پوند وزن در رختخوابش نشسته است.

ترامپ از این فرصت برای حمله به دولت اوباما استفاده کرد که قصد دارد کنترل اینترنت را به آیکان که سازمانی تحت نظارت سازمان ملل متحد است، واگذار کند و تصریح کرد: در دوران ریاست جمهوری اوباما ما کنترل چیزهایی را از دست داه ایم که عادت داشتیم کنترلشان را در دست داشته باشیم. ایده اینترنت مال ما بود و ما آن را بسط و گسترش دادیم.

نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نحوه استفاده داعش از اینترنت اشاره کرد و گفت: آنها در بازی که متعلق به ما و در اختیار ما بوده ما را شکست داده اند. لذا ما باید در حوزه نبرد سایبری بسیار سرسختانه عمل کنیم و این مشکل بزرگی است.

هیلاری کلینتون در پاسخ به ترامپ مدعی شد برای شکست داعش برنامه ای دارد که شامل مقابله با آن در فضای آنلاین هم می شود. وی از شرکت های فناوری آمریکا خواست تا مانع استفاده داعش از اینترنت شوند.

ترامپ در جریان این مصاحبه با بیان جملاتی تند و اهانت آمیز در مورد ایران گفت: کشوری که داشت زیر بار تحریم ها خفه می شد با توافق هسته ای زنده شد . البته وی اعتراف کرد: ایران در حال تبدیل شدن به یک قدرت عمده است.  کلینتون نیز در واکنش به این اظهارات مدعی شد بی شلیک یک گلوله به احتمال رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای پایان دادیم و این دیپلماسی است.