Gerdab.IR | گرداب

اپل اطلاعات شخصی کاربرانش را با حکم قضایی به پلیس آمریکا می‌دهد

تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۵

اپل با جمع آوری داده‌های کاربران خود در پیام رسان موبایلی iMessage و از جمله اطلاعات مربوط به فهرست تماس های کاربران و متادیتای هر کاربر آنها را در اختیار پلیس و مقامات قضایی آمریکا قرار می دهد.

به گزارش گرداب به نقل از اینترسپت، هر بار که کاربران این سرویس شماره‌ای را در این برنامه برای ارسال پیام وارد می کنند، این شماره برای سرورهای اپل ارسال و بر روی آنها ذخیره می‌شود. از جمله دیگر اطلاعات ذخیره شده از این طریق می توان به نام افراد در فهرست تماس، تاریخ و زمان درخواست انجام مکالمه و آدرس آی پی کاربر اشاره کرد.

اپل همیشه مدعی بوده که قادر به قرائت اطلاعات موجود در فهرست تماس کاربران برنامه ها و نرم افزارهای خود نیست و اصولا علاقه ای به این کار ندارد،اما تنها شماره‌های کاربران را بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا آنها دارای حساب کاربری در iMessage هستند یا خیر.

اسناد موجود نشان می دهد که اپل داده های iMessage را به مدت سی روز ذخیره سازی و سپس حذف می‌کند، اما نگهداری اطلاعات برای همین مدت هم برای آنکه این شرکت تصویری کامل از کاربران iMessage و مهم‌ترین افراد موجود در فهرست تماس آنها را به دست آورد، کافیست.

اپل قبلا تایید کرده که در صورت دریافت حکم دادگاه اطلاعات این چنینی را در اختیار پلیس آمریکا قرار می دهد و بنابراین می توان انتظار داشت که داده های خصوصی کاربران iMessage در اختیار نیروهای قضایی و امنیتی ایالات متحده قرار دهد. این اطلاعات که بر روی سرورهای اپل ذخیره شده اند مقاصد گوناگونی را تامین می کنند.

پیش از این مشخص شده بود که پیام رسان جدید موبایلی گوگل موسوم به Allo هم مشکلات مشابهی دارد و به بهانه استفاده از نرم افزار هوش مصنوعی برای ارائه پیشنهادات بهتر به کاربران اطلاعات آنها را رمزگذاری نمی‌کند و داده‌های مربوط به گپ‌های کاربران را هم پاک نکرده و بر روی سرورهای خود ذخیره می کند.