Gerdab.IR | گرداب

حضور پر رنگ هیلاری کلینتون در گزارش تازه ویکی‌لیکس

تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۵

سخنرانی‌های هیلاری کلینتون برای بانکداران بزرگ و سرمایه داران بزرگ وال استریت از جمله Goldman Sachs سرانجام از طریق سایت ویکی لیکس افشا شد.

به گزارش گرداب محتوای این سخنرانی ها تا به حال مخفی نگه داشته شده بود، اما ویکی لیکس در اولین مجموعه از ایمیل ها و اطلاعات افشا شده در مورد هیلاری کلینتون، جزییات قابل توجهی را در مورد محتوای این سخنان در دسترس عموم گذاشته است.

پیش از این برنی سندرز که در رقابت با هیلاری کلینتون نتوانسته بود نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، هم وال استریت را به حمایت وی متهم کرده بود.

ویکی لیکس این اطلاعات را با هک کردن ایمیل های رییس ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون جان پادستا به دست آورده است. ستاد انتخاباتی کلینتون هنوز صحت این ایمیل ها را رد یا تایید نکرده،اما جولیان آسانژ موسس ویکی لیکس را به تلاش برای تخریب هیلاری کلینتون متهم نموده است.

بر اساس ایمیل های افشاشده در ویکی لیکس، کلینتون در سخنرانی در جمع سران بانک Goldman Sachs  در اکتبر سال 2013 از تبعیض قائل شدن بر ضد افراد موفق در واشنگتن که باعث می شود آنها نتوانند ثروتشان را حفظ کنند، انتقاد کرده است. البته برخی حاضران در این سخنرانی ادعای کلینتون در این زمینه که با حضور در واشنگتن و تصدی پست های سیاسی نتوانسته به اندازه کافی پول و ثروت جمع کند را رد کرده اند.

با این حال کلینتون افزوده که به علت شرایط سیاسی در واشنگتن و غرض ورزی  علیه افرادی که زندگی موفق یا پیچیده ای داشته اند، مسائلی مانند سلب دارایی ها، از دست دادن موقعیت ها، فروش سهام و غیره برای امثال وی اتفاق می افتد.

کلینتون در بخشی از سخنرانی مذکور از دخالت بیشتر وال استریت در سیاست گذاری های اقتصادی به منظور جلوگیری از تکرار رویدادهایی مانند بحران مالی و اقتصادی سال 2008 دفاع کرده است. این در حالی است که افرادی مانند برنی سندرز، عملکرد سراسر حرص و طمع وال استریت را عامل وقوع این بحران دانسته و خواستار برخورد با عوامل این بحران در وال استریت بودند.

اسناد افشاشده نشان می دهد هیلاری کلینتون پس از استعفا از وزارت خارجه آمریکا به سخنرانی های متعددی در جمع شرکت های امنیتی، بانک ها و دیگر نهادهای مالی پرداخته و بابت هر سخنرانی 225 هزار دلار دریافت می کرده است.

وی در یک سخنرانی در جمع مدیران بانک Banco Itaú هم مواضعی در حمایت از تجارت آزاد فرامرزی گرفته، این در حالی است که وی بعدها با طرح همین ایده از سوی باراک اوباما مخالفت کرد. به هر حال باید منتظر ماند و دید این افشاگری ها چه تاثیری بر پایگاه رای هیلاری کلینتون خواهد گذاشت.