Gerdab.IR | گرداب

قراین جنگ سرد در دنیای مجازی؛

CIA آماده یک حمله سایبری بزرگ به روسیه می‌شود

تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۳۹۵

مقامات آمریکا از سیا خواسته‌اند تا انتخاب‌های پیش روی دولت آمریکا را در زمینه حمله سایبری وسیع و «سرّی» برای «اذیت کردن» و «خجالت زده» کردن رهبران کرملین، به کاخ سفید ارایه دهند.

به گزارش گرداب دولت اوباما در حال بررسی یک حمله بی سابقه سایبری در ابعاد گسترده علیه روسیه است. بهانه آمریکا برای چنین حمله‌ای، ادعای دخالت روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. این مطلب را مقامات اطلاعاتی آمریکا به شبکه خبری NBC گفته اند.

به گزارش NBC، مقامات کنونی و پیشین که مستقیما از این جریان آگاهی دارند، می گویند که از سیا خواسته شده که انتخاب‌های پیش روی دولت آمریکا را در زمینه حمله سایبری وسیع و «سرّی» برای «اذیت کردن» و «خجالت زده» کردن رهبران کرملین، به کاخ سفید ارایه دهند.

سیا آماده یک حمله سایبری بزرگ به روسیه می شود+ فیلم

این منابع اطلاعاتی، جزییات اقداماتی را که سیا بررسی کرده است، ارایه نکردند، ولی گفتند که این سازمان همین حالا هم شروع به گشودن دریچه های سایبری به جانب روسیه، انتخاب اهداف و سایر آماده سازی‌‌ها برای عملیات کرده است. افسران سابق امنیتی به NBC گفته اند که سیا حجم بالایی اسناد و مدارک جمع کرده اند که می تواند تاکتیک های غیرقانونی مورد استفاده ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، را افشاء کند.

معاون اوباما، جو بایدن، در برنامه تلویزیونی «دیدار با مطبوعات» در روز جمعه گفت: " ما به پوتین پیامی می فرستیم و (زمان ارسال این پیام) به انتخاب ما و تحت شرایطی خواهد بود که ما بیشترین تاثیر را روی آن داریم."


وقتی از بایدن سوال شد که آیا افکار عمومی آمریکا از ارسال این پیام آگاه خواهد شد، گفت، " امیدوارم چنین نشود."

دریادار بازنشسته ارتش آمریکا، «جیمز استاوریدیس»، نیز به NBC گفت که آمریکا باید به توانایی روسیه در سانسور ترافیک اینترنتی حمله و معاملات مالی پوتین و همکارانش را افشاء کند." او اضافه کرد که " فاش شدن معاملات مالی الیگارک های روسی می تواند (برای کرملین) بسیار خجالت‌آور باشد و این پاسخی متناسب به آن چیزی است که ما در هک‌های روسیه و درز دادن اطلاعات توسط آن می بینیم که افکار عمومی آمریکا را هدف گرفته است."

سیا آماده یک حمله سایبری بزرگ به روسیه می شود+ فیلم
دریادار بازنشسته جیمز استاوریدیس

«شان کانوک»، که تا بهار امسال مقام ارشد امنیتی و مسوول تحلیل توان سایبری روسیه بود، گفت که " اگر شما علنا کسی را متهم می کنید و این محکومیت را با اقدام متقابل جواب ندهید، اعتبار توان پاسخدهی شما تضعیف می شود."

سیا آماده یک حمله سایبری بزرگ به روسیه می شود+ فیلم

در نهایت، باراک اوباما باید درباره انجام یا عدم انجام این حمله تصمیم بگیرد. طبق گفته مقامات اطلاعاتی، در راس دولت درباره چگونگی پیشبرد اقدامات تلافی جویانه آمریکا علیه روسیه شکاف وجود دارد.

دو افسر پیشین سیا که روی روسیه کار می کردند به NBC گفتند که کاخ سفید از مدت ها قبل از سیا خواسته بود که انتخاب‌هایی را برای اقدامات سری علیه روسیه، شامل عملیات سایبری بررسی کنند. یکی از این افسران در این رابطه گفت:

" ما همواره درباره کاربرد ابزارهای زیادی که در دست داریم، تامل به خرج می دهیم، ولی این یک تصمیم سیاسی است. اگر کسی تصمیم گرفته است، ما به نوبه خود چیزهای زیادی از روس ها در دست داریم. کارهای زیادی هست که می توانیم انجام دهیم. مرحله اول این است که به آن‌ها یادآوری کنیم که این بازی طرف دومی هم دارد و ما چیزهای زیادی داریم. مرحله دوم، اگر شما به دنبال خرابکاری در شبکه‌های آن ها هستید، ما می توانیم این کار را بکنیم، ولی آن وقت داستان درست می شود و آن ها می توانند در جاهای دیگر، کارهای بدتری علیه ما صورت دهند."

افسر سابق دیگر که خود در عملیات جاسوسی علیه روسیه نقش داشت، به NBC گفت که او در سال‌های اخیر چندبار روی طرح‌های سری عملیات(علیه روسیه) کار کرده است، ولی " هیچ یک از این انتخاب ها چندان که باید خوب نبود، به علاوه ما فکر نمی کردیم که هیچ کدام از آن ها بتواند اثرگذار باشد."

سیا آماده یک حمله سایبری بزرگ به روسیه می شود+ فیلم

به گفته این مقام امنیتی پیشین، پوتین تقریبا ورای «خجالت زدگی» است و هر کاری که ایالات متحده علیه او و برای خجالت زده کردنش انجام دهد- مثل افشای حساب‌های بانکی روس ها- روسیه می تواند پاسخ آن را بدهد. او می گوید: " آیا دوست دارید چک های رقم درشت اوباما را ببینیند؟"

سیا آماده یک حمله سایبری بزرگ به روسیه می شود+ فیلم

معاون پیشین سیا، «مایکل مورل»، درباره این که آمریکا بتواند عملیات گسترده علیه شبکه های اطلاعاتی روسیه انجام دهد، تردید دارد:

" حملات فیزیکی به شبکه ‌ها کاری نیست که آمریکا قصد انجامش را داشته باشد، چرا که نمی خواهد الگویی برای سایر کشورها شود که همین کار را، به ویژه علیه خود آمریکا انجام دهند. به نظر من، واکنش ما نباید پنهان باشد، بلکه باید آشکار باشد تا همه بتوانند ببینند."

سیا آماده یک حمله سایبری بزرگ به روسیه می شود+ فیلم
مایکل مورل، معاون پیشین سیا

به گفته منابع دولتی، در دولت اوباما بر سر این که چگونه باید به روسیه پاسخ داد- با ابزار سایبری یا ابزار سنتی همچون تحریم- بحث وجود دارد.

عملیات سایبری سیا توسط تیمی در مرکز جاسوسی سایبری سیا انجام می گیرد. به گفته مقامات، این تیم، صدها عضو و صدها میلیون دلار بودجه دارد.

به ادعای آمریکایی ها، این طرح‌های سری تهیه می شود تا سیستم انتخابات را حفاظت کند و تضمین نماید که هکرهای روسی نمی توانند در روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مداخله کنند. آمریکایی ها مدعی هستند که این طرح پیامی روشن به روسیه هم هست که از یک خط قرمز عبور کرده است.

در حالی کهNSA(آژانس امنیت ملی) مسوول جاسوسی دیجیتال امریکاست، سیا رهبری عملیات مخفی این کشور را بر عهده دارد و از قابلیت‌های سایبری خاص خود برخوردار است، از همین رو در ماموریت‌های مختلف به یاری NSA و پنتاگون می رود.

در گذشته، سیا در پشت تلاش‌هایی قرار داشت که اینترنت را برای تحت فشار قرار دادن اسلوبودان میلوسویچ در صربستان در 1999، و فشار بر مسوولان بعثی برای ایجاد شکاف میان آن ها و صدام حسین در 2003 استفاده می کرد.

طبق اسناد افشاء شده توسط «ادوارد اسنودن»(افشاگر بزرگ سازمان سیا)، این سازمان در 2013، تقاضای بودجه 685 میلیون دلاری برای عملیات‌های شبکه های رایانه ای تقاضا کرده بود. رقم درخواستی NSA برای انجام چنین پروژه‌هایی در آن سال حدود 1 میلیارد دلار بود.

ژنرال بازنشسته، «مایکل هِیدن»، که هم سابقه مدیریت بر NSA را در کارنامه دارد و هم سیا، در مقاله ای که در سال جاری منتشر کرد، نوشت: " ما(سیا) حتی نیروی سایبری خودمان را داشتیم، مرکز عملیات‌های اطلاعاتیIOC که مدیر اسبق سیا، جرج تِنِت، راه‌ اندازی کرده بود و تحت مدیریت رییس کل تشکیلات اطلاعاتی، پورتر گاس و خود من رشد و توسعه پیدا کرد. سیا قصد نداشت از NSA تقلید یا با آن رقابت کند.....IOC بسیار شبیه نیروی هوایی تفنگداران دریایی است، در حالی که NSA به شدت شبیه نیروی هوایی است."

سیا آماده یک حمله سایبری بزرگ به روسیه می شود+ فیلم
ژنرال بازنشسته مایکل هیدن، رییس پیشین NSA و سیا

دریادار استاوریدیس می گوید: " بگذارید از یک ضرب المثل روسی استفاده کنم؛ " با سرنیزه سیخونک بزن. اگر نرم بود ادامه بده، اگر سفت بود، دست بکش."(این سخنی منسوب به لنین بنیانگذار اتحاد شوروی است) به نظرم اگر ما جلوی حملات سایبری روسیه ایستادگی نکنیم، شاهد ادامه بیشتر و بیشتر آن در آینده خواهیم بود."

اتهامات علیه روسیه در روزهای اخیر اوج گرفته است، بعد از آن که وبسایت «ویکی لیکس» شروع به انتشار مجموعه ای از هزاران ایمیل موسوم به «ایمیل‌های پودستا» کرد(پودستا مدیر کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون است). این ایمیل ها پرده از روابط کلینتون با وال استریت، دیدگاه های واقعی اش درباره سوریه و ساز‌و‌کارهای کمپین انتخاباتی او برمی دارد. در پوشش رسانه های آمریکایی از این ماجرا، انگشت های اتهام به سوی کرملین است که ویکی لیکس را یاری می کند و مواد لازم را برای انتشار در اختیارش می گذارد. هم مسکو و هم ویکی لیکس این اتهامات را رد کرده اند.

در واکنش، در 7 اکتبر، «دمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین گفت که این هم " یک مشت خزعبلات دیگر است" چرا که " ده ها هزار هکر تلاش می کنند که به سایت های مقامات روسی نفوذ کنند، ولی هیچ گاه مسکو انگشت اتهام را به سوی واشینگتن نگرفته است."

در هفته ای که گذشت، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، این ادعا را که مسکو به دنبال تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکاست، «مسخره» خواند و البته کنایه ای هم به آمریکا زد: " البته این همه توجه کردن به یک «قدرت منطقه ای»-اوباما قبلا یک بار ما را چنین چیزی خوانده بود- (به نوعی) تملق آمیز است....در حال حاضر در آمریکا همه از این حرف می زنند که روسیه است که مناظره‌های انتخاباتی آمریکا را اداره می کند. ما حتی یک فکت ساده(درباره این ادعا) ندیدیم، حتی یک مدرک ساده."