Gerdab.IR | گرداب

افشای یک دهه جمع آوری فله‌ای داده‌های کاربران از سوی نهاد جاسوسی انگلیس

تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۵

جاسوسان انگلیسی در ستاد ارتباطات دولت انگلیس و MI5 داده های مربوط به استفاده تمامی شهروندان انگلیسی از اینترنت را در یک دهه اخیر به طور فله ای جمع آوری کرده اند.

به گزارش گرداب؛ این اقدام به طور بی وقفه ادامه داشته و افشای آن حاصل تلاش های نهادی حقوقی موسوم به Investigatory Powers Tribunal (IPT) است که از سرویسهای اطلاعاتی و امنیتی انگلیس به علت جاسوسی بی ضابطه از تمامی کاربران اینترنت و تلفن همراه در این کشور شکایت کرده است.

داده های یاد شده تمامی جزییات مربوط به ارتباطات تلفنی و اینترنتی عادی شهروندان را در برمی گیرد و نهادهای جاسوسی انگلیس اهمیتی به این موضوع که اکثریت افراد هدف شهروندانی عادی و فاقد سابقه جنایی بوده اند، نداده اند. این نوع جاسوسی نقض ماده 8 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر محسوب می شود.

نظام قضایی انگلیس نیز حامی این نوع جاسوسی قله ای از مردم بوده و در جهت عدم افشای این اقدامات همکاری های لازم را به عمل آورده و احکامی را صادرنموده است.

از جمله اطلاعاتی که از این طریق در مورد شهروندان انگلیسی جمع آوری شده می توان به تاریخچه استفاده از وب و ایمیل و جی پی اس، تماس های تلفنی و پپامک ها، ثبت داده های الکترونیکی، سوابق پزشکی و مالیاتی و .... اشاره کرد. همچنین هیچ نشانه ای دال بر پاکسازی این حجم عظیم از داده های خصوصی کاربران وجود ندارد و همین امر نگرانی ها در مورد سواستفاده هکرها و کلاهبرداران اینترنتی از داده های مذکور را تقویت کرده است. علاوه بر این هیچ روشی برای آگاه سازی شهروندان از سوءاستفاده های احتمالی از اطلاعات خصوصیشان وجود ندارد.

وزارت کشور انگلیس در واکنش به این افشاگری هدف از این اقدامات اطلاعاتی را حفاظت از انگلیس و شهروندان آن دانسته و وعده داده که به تخلفاتی در زمینه جمع آوری اطلاعات فله ای کاربران وجود دارد، رسیدگی می کند.