Gerdab.IR | گرداب

طراحی ابزار رایگان برای مقابله با بدافزارهای باج گیر

تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۵

به تازگی مجموعه ابزار رایگانی برای مقابله با بدافزارهای باجگیر عرضه شده که به ۲۵۰۰ نفر کمک کرده تا داده های قفل شده شان را از دست هکرها آزاد کنند.

به گزارش گرداب؛ هکرها با طراحی بدافزارهای باج گیر و آلوده کردن رایانه های کاربران، اطلاعات شخصی افراد را قفل گذاری می کنند و از افراد برای ممکن کردن مجدد دسترسی به این اطلاعات پول های کلان طلب می کنند.

برآوردها نشان می دهد استفاده از این ابزار رایگان که از آدرس nomoreransom.org در دسترس است، هکرهای باجگیر را از ۱.۳۵ میلیون یورو درآمد محروم کرده است. این ابزار در قالب طرحی موسوم به No More Ransom طراحی شده و از سه ماه قبل با همکاری پلیس هلند، یوروپول، اینتل و کاسپراسکای در دسترس کاربران اینترنت قرار گرفته است.

در دو ماه اول عرضه ابزار مذکور، بیش از ۲۵۰۰ نفر از آنها برای قفل گشایی از داده های محبوس خود استفاده کرده اند و از باج دادن به هکرها رهایی یافته اند. همچنین روزانه به طور متوسط ۴۰۰ هزار نفر از این وب سایت بازدید می کنند.

سه ابزار اصلی ضدباج گیری عرضه شده در این سایت CoinVault، WildFire و Shade نام دارند. تعداد کل این ابزار فعلا به پنج مورد می رسد. دو ابزار دیگر هم RannohDecryptor و RakhniDecryptor نام دارند.

استیون ویلسون رییس مرکز ضدجنایت اروپا در این مورد می گوید: علیرغم چالش های فزاینده، این ابتکار عمل نشانگر رویکرد هماهنگ اتحادیه اروپا برای مقابله با جرائم سایبری با تمرکز بر بازدارندگی و افزایش آگاهی است.

بر اساس آمار موجود دو سوم دولت های عضو اتحادیه اروپایی تحقیقاتی در مورد حملات بدافزاری به عمل آورده اند و این تهدید را مهم ترین تهدید فضای مجازی بر ضد شهروندان خود تلقی می کنند.