Gerdab.IR | گرداب

اسرار آژانس امنیت ملی آمریکا سرقت شد

تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۹۵

پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که مظنون به سرقت ابزار هکری این نهاد است به مدت دو دهه مجموعه با ارزشی از اسرار طبقه بندی شده این سازمان را نزد خود نگهداری می کرد.

به گزارش گرداب؛ بررسی ها نشان می دهد که هارولد مارتین 51 ساله که در آگوست گذشته دستگیر شده است اطلاعات ارزشمندی را درباره عملکرد آژانس امنیت ملی آمریکا در اختیار دارد.

پلیس 50 ترابایت اطلاعات دیجیتال و همین طور هزاران صفحه سند را از وی ضبط کرده که برخی از آنها مربوط به برنامه های عملیاتی طبقه بندی شده بر علیه دشمنان ایالات متحده است. شرایط کاری مارتین به گونه ای نبوده که موظف به اطلاع از این مباحث باشد و همین مساله احتمالا به مجازات سنگین وی منجر خواهد شد.

جرم اصلی این فرد سرقت ابزار هکری مورد استفاده آژانس امنیت ملی آمریکا برای نفوذ به رایانه ها و فروش انلاین آن بوده است. این ابزار توسط گروه هکری Shadow Brokers برای فروش در فضای مجازی عرضه شده بود.

از جمله اسناد مهم در اختیار این فرد متنی دست نویس در مورد زیرساخت های رایانه ای محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا و جزییات فنی و عملیاتی مربوط به آنهاست. این یادداشت ها ظاهرا برای فرد یا افرادی در خارج از این سازمان نوشته شده است.

این فرد در شرکت Booz Allen Hamilton مشغول به کار بوده که وظیفه نگهداری از زیرساخت های فنی آژانس امنیت ملی آمریکا را بر عهده دارد. وی مجموعه بزرگی از اسناد را در اختیار دارد که مربوط به سالهای 1996 تا 2016 است و طبقه بندی محرمانه یا فوق محرمانه دارند.

اگر چه شواهدی از انتقال این اسناد به دولت های متخاصم با آمریکا وجود ندارد، اما با توجه به نگهداری ناایمن آنها در منزل وی، دولت ایالات متحده به شدت نگران اطلاع کشورهای ثالث از محتوای اسناد یاد شده است.