Gerdab.IR | گرداب

نسل چهارم موبایل در مهران، شلمچه و چزابه

تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۵

در فاصله یک هفته باقی مانده تا اربعین حسینی، پوشش نسل چهارم موبایل در منطقه های مرزی مهران، شلمچه و چزابه برای برقراری ارتباطات زائران تکمیل شد.

به گزارش گرداب، در راستای تسهیل ارتباطات زائران اجتماع عظیم اربعین حسینی (ع) و با هدف ارتقای بیش از پیش پوشش شبکه ارتباطی کشور در شهرهای مرزی، تجهیز و توسعه شبکه داخلی به‌ویژه در مسیر جاده‌ها و کریدورهای مرزی از سوی اپراتورهای ارتباطی و با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت مورد توجه قرار گرفته است. از این رو شرکت مخابرات و اپراتورهای موبایل، برای افزایش ظرفیت شبکه و ایجاد پشتیبان‌های لازم در زمینه دیتا، مذاکراتی با شرکت ارتباطات زیرساخت، اپراتورهای عراقی و سایر مراجع مرتبط داشته و اقدامات گسترده‌ای را برنامه‌ریزی و اجرا کرده اند.

در این راستا کمیته ارتباطات اربعین با حضور شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت مخابرات ایران و اپراتورهای موبایل با برگزاری جلسات هفتگی و انجام بازدیدهای منطقه‌ای، نسبت به برطرف کردن برخی مشکلات احتمالی در زمینه پوشش شبکه ارتباطی کشور اقدام کرده‌است.

از جمله مهمترین اقدامات انجام شده می‌توان به برنامه‌ریزی برای ساخت و راه‌اندازی سایت‌های دائمی در مناطق مرزی، به‌ویژه در محل‌تجمع زائران در شهرهای مهران، چزابه و شلمچه، برنامه‌ریزی برای به روزرسانی سایت‌های موجود در این مناطق و نیز برنامه‌ریزی برای ارسال و راه‌اندازی سایت‌های سیار در مناطق مرزی اشاره کرد.

در همین حال تکمیل پوشش موبایل نسل چهارم در مناطق مرزی مهمترین اقدامی است که از سوی اپراتورها و مخابرات انجام شده است.


پوشش نسل چهارم موبایل در منطقه مهران

در منطقه ایلام برای برقراری ارتباطات بیش از ۲ میلیون زائر اربعین که از این استان و مرز مهران می گذرند، ظرفیت سازی شده است. براین اساس با تمهیدات ایجاد شده در بخش های تلفن ثابت، سیار و دیتا، پیش بینی شده که با افزایش حجم ترافیک در این منطقه مشکلی در ارتباطات زائران به وجود نیاید.

گفته شده که سال گذشته حدود یک و نیم میلیون نفر از پایانه مرزی مهران تردد کردند که با توجه به شرایط موجود، پیش بینی می شود امسال حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد به این رقم اضافه می شود. در این راستا در بخش تلفن ثابت، تمام نیازهای ارگان ها و سازمانهای مرتبط مانند نیروی انتظامی به منظور صدور روادید، کنسولگری عراق و نمایندگی های کشور تامین شده و برای نیازمندی به کارت تلفن همگانی در پایانه مرزی مهران نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.

در بخش تلفن همراه نیز برای پوشش صددرصدی از ایلام تا پایانه مرزی مهران به فاصله حدود ۱۲۰ کیلومتر سایت های پرتابل (قابل حمل) برای نقاط فاقد پوشش راه اندازی شده  قرار است سایت های دائمی برای مسیر مهران- ایلام نیز راه اندازی شود.

نصب ۳۰ سایت BTS جدید با بهره گیری از تکنولوژی های نسل سوم و چهارم در راستای ظرفیت سازی مناسب از دیگر اقدامات انجام شده است و برای نخستین بار در استان ایلام، پوشش شبکه ۴G در شهرستان مهران راه اندازی شده و در بخش دیتا نیز بالغ بر ۱۰۰ مگابیت اینترنت ظرفیت سازی شده است.


ارتباطات نسل چهارم از مرز چزابه و شلمچه

در منطقه خوزستان نیز افزایش ظرفیتهای ارتباطی برای عبور زائران از مرز چزابه و شلمچه صورت گرفته است. از آنجایی که پیش بینی شده امسال بیش از ۲.۵ میلیون زائر ایرانی و خارجی از مرز چزابه و شلمچه عازم عراق شوند، تمامی سایت های BTS در این مسیر به نسل چهارم ( ۴G) ارتقا یافته و تمهیداتی اندیشیده شده تا زائران بدون کمترین دغدغه ای از خدمات مخابراتی و ارتباطی استفاده کنند.

در مسیر مرزهای شلمچه و چزابه تا کربلا، سایت های BTS  متحرک نصب شده تا پوشش خوبی در این مسیرها برای زائران صورت گیرد. در همین حال ارائه سیم کارت و کارت های شارژ در طول مسیر به زائرین از دیگر تمهیدات مدنظر است.