Gerdab.IR | گرداب

گوگل ۸ درخواست جاسوسی اف بی آی را افشا کرد

تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۵

گوگل برای اولین بار تعدادی از نامه های پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) در حوزه امنیت ملی را برای اولین بار افشا کرده است.

به گزارش گرداب موضوع اصلی این نامه ها طرح درخواست برای دریافت اطلاعات مشترکان برخی خدمات گوگل است که به ادعای اف بی آی فعالیت های مشکوکی داشته اند.

هشت نامه مذکور که حد فاصل سال های 2010 تا 2015 تهیه و ارسال شده اند، در اینترنت قابل دسترس هستند و نشان دهنده فعالیت های گسترده اف بی آی برای کنترل اینترنت و جاسوسی از کاربران آن هستند.

در این نامه ها از گوگل خواسته شده نام، آدرس، مدت زمان استفاده و سوابق ارتباطات الکترونیکی حساب های کاربری اعلام شده را افشا نماید. در ادامه از گوگل خواسته شده تا این حساب ها را از کار بیندازد. البته در مواردی از این شرکت خواسته شده تا حساب های یاد شده تعلیق، قفل و حذف شوند. همچنین در مواردی نفوذ به این حساب ها و تداوم جاسوسی از آنها  درخواست گردیده است.

گوگل در وبلاگ خود واکنش به چنین نامه هایی را این طور توصیف کرده است: ما تلاش می کنیم اعمال این دستورات را به منظور حفاظت از حریم شخصی کاربران به حداقل برسانیم و با مصوباتی که دسترسی این چنینی به اطلاعات را گسترش دهد مخالف هستیم.

نکته قابل تامل در این نامه ها این است که آنها توسط قضات امضا نشده اند و در آنها تصریح شده که حتی افشای وجود و ارسال چنین نامه هایی ممنوع است. با این حال گوگل بر مبنای برخی قوانین مربوط به آزادی بیان و مطبوعات توانسته هشت نامه این چنینی را افشا کند.

 گوگل برای جلوگیری از واکنش قضایی اف بی آی از افشای تعداد دقیق نامه های دریافتی خودداری کرده و می گوید تعداد این نامه ها بیش از یک مورد و کمتر از 500 مورد بوده است.