Gerdab.IR | گرداب

نگرانی آمریکایی‌ها از تشدید نبرد سایبری با روس‌ها

تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۵

در شرایطی که اخبار متعددی از حملات هکری روس‌ها به زیرساخت‌های رایانه ای آمریکا و شبکه‌های وابسته به احزاب سیاسی این کشور به گوش می‌رسد، متخصصان امنیتی این کشور در مورد تشدید این حملات هشدار می‌دهند.

به گزارش گرداب استیو گرابمن مدیر امور امنیتی اینتل در مورد پیامدهای ناخواسته هرگونه برنامه آمریکا برای تلافی حملات نسبت داده شده به روسیه که می تواند منجر به وقوع یک نبرد واقعی شود هشدار داده است.

اوباما رییس جمهور آمریکا در آخرین هفته های ریاست جمهوری خود ضمن اشاره به حملات هکری روسیه هشدار داده که امریکا در زمان مناسب و به شیوه ای که خود درست تشخیص می دهد نسبت به این حملات سایبری واکنش نشان می دهد و البته لزوما این واکنش را علنی نخواهد کرد.

استیو گرابمن معتقد است دولت امریکا، مقام های قضایی این کشور و عموم مردم باید درک کنند که پیامدهای فاجعه بار یک نبرد سایبر دیجیتال می تواند توسعه یابد و به یک نبرد متعارف واقعی جنگی منجر شود. تلافی جویی از طریق زیرساخت های دیجیتال ممکن است زمینه را برای ورود دولت ملت ها به یک منازعه فراهم کند. این امر خطر انتقام جویی را تشدید می کند.

به نظر می رسد دولت اوباما فعلا به تحریم های جدید اقتصادی، نشت دادن عمدی اطلاعات رهبران سیاسی و تجاری روسیه و محدود کردن تحرک دیپلمات های روسی در امریکا قناعت کند، اما هرگونه تلاش برای مختل کردن دسترسی روس ها به اینترنت می تواند واکنش خشمگینانه پوتین را در پی داشته باشد.