شکایت وزارت کار آمریکا از شرکت گوگل

شکایت وزارت کار آمریکا از شرکت گوگل
تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۵

وزارت کار آمریکا قصد دارد گوگل را از همکاری‌های تجاری با دولت این کشور منع کند.

به گزارش گرداب ، وزارت کار آمریکا قصد دارد با طرح شکایتی مانع ادامه همکاری‌های تجاری شرکت گوگل با دولت این کشور شود؛ مگر این که گوگل اطلاعات شخصی هزاران کارمند خود را در اختیار این وزارتخانه قرار دهد.

این شکایت مدعیست گوگل بارها از ارائه اطلاعات مرتبط با پرداخت‌های کارمندانش به وزارت کار، در قالب برنامه حسابرسی‌های معمول سرباز زده است. وزارت کار آمریکا مایل است با بررسی این اطلاعات، در خصوص اعمال تبعیض احتمالی گوگل علیه کارمندانش بر مبنای جنسیت و نژاد، نتیجه‌گیری کند.

اگر گوگل به درخواست‌های وزارت کار توجه نکند، این وزارتخانه می‌خواهد تمامی قرارداد‌های گوگل با دولت فدرال را لغو و امکان امضای قراردادهای جدید این شرکت با دولت نیز سلب شود. گوگل در دهه اخیر چندین قرارداد تجاری با سازمان‌های وابسته به دولت فدرال آمریکا امضا کرده است که البته درآمد حاصل از آن‌ها بسیار کمتر از درآمد گوگل از سایر فعالیت‌های این شرکت است.

گوگل نیز با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص واکنش نشان داد. گوگل مدعی است برای اجرای تعهداتش تاکنون اطلاعات مرتبط با صدها هزار کارمند را در اختیار وزارت کار قرار داده است؛ ولی برخی از تقاضا‌های این وزارتخانه که حریم شخصی کارمندان را زیر پا می‌گذارد، رد کرده است.

بیشتر برنامه‌نویسان و کارمندان ارشد گوگل – مانند سایر شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری – مردان سفید‌پوست و آسیایی هستند. گوگل و سایر شرکت‌های حوزه فناوری‌های اطلاعات معتقدند باید اقدامات بیشتری برای استخدام زنان، سیاه‌پوستان و لاتین‌تبارها انجام دهند.

منبع: العالم