انتقاد شدید رئیس سابق سیا از ترامپ

انتقاد شدید رئیس سابق سیا از ترامپ
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۵

رئیس سابق سازمان سیا و وزیر دفاع پیشین آمریکا از ترامپ به علت آن چه «تضعیف اعتبار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا» نامید، انتقاد کرد.

به گزارش گرداب ، "لئون پانتا"، رئیس سازمان سیا در سال‌های 2009 تا 2011 و وزیر دفاع سال‌های 2011 تا 2013 میلادی، در مصاحبه با شبکه «ان بی سی» که روز جمعه (17 دی) پخش شد، به رویکرد متفاوت دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب امریکا، در ارتباط با موضوع ادعایی دخالت روسیه در انتخابات 2016 امریکا اشاره کرد و آن را «بی سابقه» دانست.

وی از ابراز تردید ترامپ درباره گزارش‌های سازمان های اطلاعاتی آمریکا انتقاد کرد و گفت: من برای بیش از 50 سال در مناصب دولتی خدمت کرده‌ام و هرگز در عمرم همچنین چیزی ندیده ام.

پانتا گفت ترامپ اعتبار آژانسهای اطلاعاتی را که برای وی به عنوان رئیس جمهور اطلاعات تهیه خواهند کرد، تضعیف کرده است.

رئیس سابق سیا همچنین از ترامپ به خاطر استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای ابراز تردید آشکار درباره دیدگاه نهایی جامعه اطلاعاتی امریکا مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 از طریق هک و نفوذ سایبری انتقاد کرد.

وی گفت: او (ترامپ) توئیت کردن درباره واکنشها به همۀ مسائل را راه آسانی یافته است، اما پرداختن جدی به امنیت ملی و رسیدگی به تهدیدهایی که کشورمان با آن مواجه است، کاری است که باید در محدوده و چارچوب دفتر کار رئیس جمهور در کاخ سفید صورت گیرد.

واشنگتن، مسکو را به هک ایمیل‎‏های حزب دموکرات و یکی از دستیاران کلیدی هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‎جمهوری 2016 امریکا، متهم کرده است.

کرملین این اتهام را به‌شدت رد کرده است و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا معتقد است چنین ادعایی ناشی از انگیزه‌های سیاسی و «مضحک» است.

  ترامپ دموکرات‎‏ها را به دروغ‌گویی دربارۀ دخالت روسیه در انتخابات ریاست‎جمهوری متهم کرده است و می‌گوید دموکرات‎ها برای مخفی کردن خجالتشان از شکست در انتخابات این داستان را سر هم کرده‎‏اند.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده‎‏اند شواهدی دارند که نشان می‎دهد هکرهای روسیِ وابسته به کرملین مجری هک ایمیل‎های حزب دموکرات بوده‎اند.

حتی جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، 25 آذر 1395، با اشاره به گزارش مقامات اطلاعاتی ایالات‌ متحده مدعی شد ولادیمیر پوتین، رئیس‏‎جمهور روسیه، در رهبری عملیات سایبری باهدف دخالت در انتخابات امریکا، نقش مستقیم داشته است.

همچنین آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مدعی است که انگیزۀ روسیه از هک کردن ایمیل‎های حزب دموکرات، تغییر نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری امریکا به نفع ترامپ بوده است، اما هیچ مدرکی در این مورد ارائه نشده است.

منبع : پرس تی وی