گام بلند چین برای توسعه اینترنت

گام بلند چین برای توسعه اینترنت
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۵

امروزه توسعه تکنولوژی یکی از اولویت‌های جوامع محسوب می‌شود و در این میان چین به‌عنوان یک کشور قدرتمند در حوزه اقتصاد و فناوری، دغدغه بیشتری در این زمینه دارد و در قالب برنامه‌های چند ساله تلاش می‌کند از دیگر کشورها پیشی بگیرد.

این کشور در تازه‌ترین خبر اعلام کرده است که طی 3 سال 2/1تریلیون یوان(حدود 170میلیارد دلار امریکا) در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و اینترنت هزینه خواهد کرد.

برنامه‌های بزرگ چین
سرمایه‌گذاری 170 میلیارد دلاری چین نخستین طرح این کشور برای گسترش آی سی تی و زیرساخت‌های مربوط به اینترنت نیست و پیش از این نیز در سال ۲۰۱۳ میلادی، از زمانی که نسل جدید رهبری قدرت را در کشور در دست گرفت راهبرد و استراتژی«پهنای باند چین» به منظور توسعه سرویس اینترنت تدوین شد و درواقع می‌توان این سرمایه‌گذاری کلان برای توسعه اینترنت و فناوری اطلاع‌رسانی جدید چین را در راستای برنامه‌های «پهنای باند چین» دانست. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین(MIIT) در سال 2015 نیز از هدفگذاری این وزارتخانه در پوشش همه نقاط روستایی و شهری چین زیر پوشش 4G LTE تا سال 2018 خبر داده بود. ایجاد فیبر نوری در بیش از 80 درصد از روستاها و دهکده‌های این کشور در قالب برنامه«Internet Plus» و توجه ویژه به اینترنت اشیا، تجارت الکترونیک، سلامت الکترونیک، بانکداری الکترونیک و... بخشی دیگر از برنامه‌های چین در سال‌های گذشته برای توسعه کلان اینترنت و فناوری در این کشور است. این کشور همچنین در سال 2015 حدود 140میلیارد یوان برای به روز‌رسانی زیرساخت‌های ارتباطی به منظور توسعه تجارت الکترونیک سرمایه‌گذاری کرد و البته نتیجه نیز تاکنون بسیار رضایت بخش بوده است.

چشم‌انداز رشد اقتصاد و فناوری چین
خبرگزاری شینهوا در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت فناوری این کشور، خبر داده است که چین این سرمایه‌گذاری را در 3 سال آینده به‌عنوان راهکاری برای توسعه جدید اقتصادی و نیز شتاب بخشیدن به رشد فناوری و اقتصاد کشور انجام خواهد داد. به گفته کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی و نیز سخنگوی وزارت صنایع و فناوری اطلاعات کشور چین، قرار است در 3 سال آینده این مبلغ در طرح‌های مرتبط با اینترنت و به طور مشخص در تقویت و توسعه پهنای باند و شبکه تلفن همراه سرمایه‌گذاری شود و در اسناد مرتبط با این تصمیم نیز اهداف مشخصی در نظر گرفته شده است.
طبق اسناد منتشر شده توسط این خبرگزاری، در قالب برنامه جدید چین، برنامه‌ریزی شده است که تا پایان سال 2018 یا در بدبینانه‌ترین حالت ممکن تا سال 2020، درمجموع 90هزار کیلومتر فیبر نوری پرسرعت در این کشور ایجاد و ساخته شود که به این ترتیب انتظار می‌رود پوشش شبکه پهن باند در تمام مناطق شهری و حدود 90 درصد از جوامع روستایی دوردست این کشور توسعه پیدا کند.در قالب این طرح همچنین قرار است 2میلیون ایستگاه اینترنتی نسل چهارم شبکه تلفن همراه(4G) در روستاها افزوده شود که با انجام این تعهد، نسبت و درصد کاربران شبکه اینترنت تلفن همراه به 75درصد جمعیت این کشور خواهد رسید.

چین نه تنها به توسعه اینترنت و شبکه فیبر نوری داخلی بسیار توجه دارد بلکه قصد دارد با اجرای این طرح فناورانه بزرگ، تعداد 40 پست دیگر برای ارتباطات اینترنتی وسیع‌تر با خارج از چین ایجاد کند که با این افزایش، تعداد چنین ایستگاه‌هایی از 80 مورد فعلی به 120 ایستگاه افزایش خواهد یافت. به این ترتیب میزان اتصال به سایر نقاط جهان توسعه می‌یابد و میزان رضایتمندی کاربران برای تبادل اطلاعات بین‌المللی نیز افزایش می‌یابد.همچنین دولت چین اعلام کرده است  تا سه سال آینده به بسیاری از شرکت‌های خارجی امکان می‌دهد تا در این عرصه سرمایه‌گذاری کنند. کشور چین همچنین در نظر دارد که در قالب اجرای برنامه جدید خود در ادامه طرح«پهنای باند چین»، شبکه‌های IPv6 را ارتقا بخشد و از مؤسسات پژوهشی و تحقیقی R&D برای به ثمر رسیدن تکنولوژی نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) حمایت کند. تشویق کمپانی‌های تجاری و سایر فعالان حوزه تجارت به استفاده از سیستم‌های محاسبات ابری و نیز ابرداده ها(big data)  بخشی دیگر از بندهای برنامه جدید چین برای توسعه شبکه اینترنت و افزایش اتصال مردم این کشور به اینترنت است.  دولت چین در واقع می‌خواهد با اجرای این برنامه، نگاه حامیان مالی بیشتری را جذب کند تا آورده بیشتری را در این طرح سرمایه‌گذاری کنند. کشور چین مدت‌های زیادی است که می‌خواهد خود را از شر بخش‌های کرخت سنتی خلاص کند و در این راستا به دنبال توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ارتقای چنین بخش‌های صنعتی و نیز خلق نقاط تازه رشد است.

یکی از بخش‌هایی که در برنامه جدید چین به آن توجهی ویژه شده است می‌توان به توسعه تجارت الکترونیک با کمک نسل چهارم شبکه تلفن همراه(4G)اشاره کرد. تاکنون تجارت الکترونیک در مناطق روستایی چین بویژه در نواحی شرقی آن رشد سریعی داشته است ولی هنوز برخی جزایر و روستاها در چین پهناور وجود دارند که از دسترسی به اینترنت محروم هستند. گفته می‌شود از 50هزار روستای چین که به اینترنت دسترسی ندارند، 98درصد آنها در ایالت‌های مرکزی و غربی واقع شده‌اند و دولت چین می‌خواهد در برنامه جدید خود با آپدیت کردن زیرساخت‌های ارتباطی و نیز توسعه تجارت الکترونیک برای بخش‌های کشاورزی و دامداری در روستاهای چین، گام‌هایی بزرگ بردارد.

تجارت الکترونیک آنقدر در چین محبوبیت دارد که بنا بر گفته‌های علی بابا (بزرگترین کمپانی تجارت الکترونیک چین)، تجارت الکترونیک در مناطق روستایی چین در سال 2015 بیش از 140میلیارد یوان معادل 95/21میلیارد دلار بوده است و حالا این کمپانی برای سرمایه‌گذاری 10میلیارد یوانی در این زمینه برنامه‌ریزی کرده و تعهد داده است تا پایان سال 2020 میلادی، 100هزار روستا را به سرویس‌های اینترنتی مجهز کند.

گام بلند برای توسعه 5G
دولت این کشور همچنین به دنبال نوسازی و آپدیت کردن زیرساخت‌های ارتباطی است تا کاربران از تماس‌ها و اینترنت خود تجربه‌ای لذت بخش داشته باشند و در حالی که تاکنون تمرکز ویژه‌ای بر نسل چهارم شبکه تلفن همراه(4G)داشته ولی حالا نگاهش به توسعه نسل پنجم شبکه تلفن همراه(5G)است. 5G اطلاعات و داده‌ها را 100 بار سریع‌تر از 4G انتقال می‌دهد، سرعت 5G حدود یک تا 10 گیگابیت بر ثانیه است و کمتر از یک میلیونیوم ثانیه تأخیر (مدت زمانی که طول می‌کشد تا دیتا از یک نقطه به نقطه دیگر ارسال شود) دارد.

ازتعداد کاربران نسل چهارم شبکه تلفن همراه چین(4G) در پایان سال 2016 میلادی حدود 740میلیون نفر سرشماری شده است و گفته می‌شود که نسل پنجم شبکه تلفن همراه(5G) هم در سال 2020 به صورت تجاری راه‌اندازی خواهد شد.«ون کو» سرپرست بخش توسعه ارتباطات و اطلاعات وزارت ارتباطات و صنعت چین گفت که زنجیره و چرخه صنعتی 4G با حمایت دولت از تحقیقات مربوط به آن، در چین شکل گرفته و حال به دنبال استقرار 5G  توسعه اینترنت اشیا به‌عنوان بستر 5G تجاری هستیم.

از سوی دیگر بسیاری معتقدند  5G می‌تواند یک عصر طلایی برای واقعیت مجازی(VR)، واقعیت افزوده(AR) و.. باشد و هوآوی و ZTE دو تولیدکننده تجهیزات مخابراتی و ارتباطی چین و از پیشتازان حوزه 5G پیش‌بینی می‌کنند که تا سال 2020 شاهد رشد انفجاری واقعیت افزوده و مجازی باشیم که این، تنها در سایه توسعه 5G امکانپذیر خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود واقعیت مجازی و افزوده در جهان تا سال 2025 بازاری به ارزش80 میلیارد دلار خواهد داشت که حدود 45میلیارد دلار در حوزه فروش سخت افزار و35 میلیارد دلار هم در فروش سخت افزار درآمدزایی خواهد داشت و بخش زیادی از این درآمد نصیب چین خواهد شد. واقعیت مجازی در بازی‌های ویدئویی، فیلم‌ها، هدست‌های Oculus و Daydream گوگل برای مدل‌های آینده گوشی‌های هوشمند اندرویدی نقش بسزایی خواهد داشت و واقعیت افزوده هم در هدست‌های هولولنز مایکروسافت و تلفن‌های هوشمند پیشرفته تأثیر دارد.

علاقه چینی‌ها به هوش مصنوعی
از بخش‌های دیگر مورد علاقه چینی‌ها، هوش مصنوعی است طوری که در 3 سال آینده قرار است این کشور بازار هوش مصنوعی(AI) را به یک بازار سودآور تبدیل کرده و ارزش آن را به 100میلیارد یوان(26/15 میلیارد دلار) برساند. در قالب این طرح، چین پلتفرم‌های هوش مصنوعی را ایجاد خواهد کرد و برای دسترسی بیشتر به این فناوری تلاش می‌کند تا در عرصه جهانی در جایگاه مناسبی قرار بگیرد.برای دسترسی به این هدف، پیشتازان صنعت هوش مصنوعی چین با پیشتازان جهانی این بخش همکاری خواهند کرد و تلاش می‌کنند تا محیطی امن، سرشار از نوآوری، سبز و همکاری گسترده ایجاد کنند. هرچه چین بیشتر بر توسعه صنایع هوش مصنوعی در حال ظهور سرمایه‌گذاری کنند، محصولات مبتکرانه نیز بیشتر شده و در محصولات بیشتری رد پای هوش مصنوعی دیده می‌شود. این نگاه می‌تواند در وسایل خانه، خودروهای هوشمند، سیستم‌های هوشمند، فناوری‌های هوشمند و روبات‌ها نیز تأثیرگذار باشد.

منبع: ایران