ممنوع شدن استفاده از VPN در چین

ممنوع شدن استفاده از VPN در چین
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۵

چین در راستای اعمال محدودیت‌های بیشتر بر روی اینترنت، دسترسی به شبکه مجازی خصوصی موسوم به «وی.پی.ان» را ممنوع کرد.

به گزارش گرداب، دولت چین اعلام کرده است که تمامی شرکت‌هایی که چنین خدماتی ارائه می‌کرده‌اند باید ازاین‌پس مجوزهای لازم را دریافت کنند در غیر این صورت این اقدام آن‌ها جرم تلقی می‌شود.
به‌طور حتم ایجاد این ممنوعیت و استفاده از «وی.پی.ان» و فیلترشکن‌هایی که شرکت‌های چینی ارائه خواهند کرد بخصوص برای شمار زیادی از خارجیانی که در این کشور زندگی می‌کنند و به شبکه‌های بین‌المللی نیاز دارند، مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد.

وزارت صنعت و فناوری اطلاع‌رسانی چین در بیانیه‌ای خاطرنشان کرده است که استفاده از «وی.پی.ان» و شبکه‌های مرتبط با فیلترشکن باید به تصویب دولت برسد و استفاده آن بدون داشتن مجوز مجاز نیست.

روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ‌کنگ نیز امروز با بازتاب دادن این خبر، گزارش کرده که مقررات جدید برای جلوگیری و پاک‌سازی ارتباطات اینترنتی و برای جلوگیری از دسترسی به شبکه مجازی خصوصی است که از این هفته به اجرا گذاشته‌شده است.

چین دسترسی به شبکه‌های فیلترشکن و مجازی را برای دسترسی به وب‌سایت‌های خارجی در سال گذشته نیز دچار مشکل کرد و بخصوص در زمان برگزاری اجلاس بزرگ سراسری کنگره ملی خلق در ماه مارس این محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها بیشتر می‌شود.

انتشار این خبر در حالی صورت می‌گیرد که وزارت دارایی چین امروز از راه‌اندازی صندوق ویژه سرمایه‌گذاری اینترنت این کشور باهدف کمک به شرکت‌ها، مؤسسات و بخش‌های مختلف برای پیشبرد و توسعه شبکه اینترنت و فضای مجازی با سرمایه اولیه 14 میلیارد و 600 میلیون دلار خبر داده بود.
نشریه هنگ‌کنگی می‌نویسد: هنوز معلوم نیست ممنوعیت‌ها تا چه اندازه وسیع خواهد بود و اینکه آیا این موضوع شرکت‌ها و مشتریان خصوصی را نیز دچار مشکل خواهد کرد یا خیر.

این رسانه خاطرنشان می‌کند که «شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری خلق چین تنها چند روز قبل در اجلاس جهانی اقتصادی داووس در سوئیس گفت که کشورش از جهانی‌شدن حمایت می‌کند.
او افزود که ما تلاش‌ها برای جهانی‌شدن و ارتباطات بیشتر را دوچندان کرده و همه تلاش خود را برای رشد جهانی بکار گیریم.

ساوت چاینا از دولت‌های کوبا، بحرین، ویتنام، روسیه، مصر و ترکیه به‌عنوان کشورهایی نام‌برده است که در کنار چین در زمینه اخلال در ارتباطات اینترنتی فعال هستند.

منبع: ایرنا