در پی اقدامات ضدمهاجرتی ترامپ

اجبار مسافران خارجی آمریکا به افشای اطلاعات تماس‌ها و شبکه‌های اجتماعی‌شان

اجبار مسافران خارجی آمریکا به افشای اطلاعات تماس‌ها و شبکه‌های اجتماعی‌شان
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

در حالی که دستورالعمل ترامپ برای ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور از جمله ایران به آمریکا سبب جنجال در جهان شده است، کاخ سفید قصد دارد برای مسافران کشورهای دیگر هم چالش های جدیدی ایجاد کند.

به گزارش گرداب، استفان میلر مدیر سیاست گذاری کاخ سفید در حال مذاکره با مقامات مسئول در وزارت خارجه، ادارات گمرک و گشت زنی مرزی و وزارت امنیت داخلی است تا هم آنها را نسبت به اجرای دستورالعمل جنجالی ترامپ متعهد نگه دارد و هم برای کسب اطلاعات شخصی گسترده تر از مسافران خارجی به آمریکا زمینه سازی کند.

مقامات ارشد دولت ترامپ در حال بررسی امکان طرح پرسش های گسترده تر از مسافران کشورهای دیگر در بدو ورود به ایالات متحده هستند. این مسافران باید فهرستی از وب سایت ها و شبکه های اجتماعی محبوب خود که به طور مرتب مورد بازدید قرار می دهند، ارائه کنند، مشخصات کامل افرادی که در فهرست تماس تلفن همراهشان وجود دارد را افشا نمایند و حتی شناسه های کاربری خود در شبکه های اجتماعی را اعلام کنند.

اگر مسافران خارجی از افشای این اطلاعات طفره روند، دیگر حق ورود به خاک آمریکا را پیدا نخواهند کرد. البته بحث در این زمینه هنوز در مراحل مقدماتی است و نحوه اجرای سیاست مذکور مشخص نیست. هدف از اجرای این طرح تضمین پایبندی مسافران خارجی به ارزش های آمریکایی عنوان شده است. کاخ سفید فعلا از هرگونه اظهارنظر در این زمینه طفره رفته است.