بهره‌برداری از مراکز تبادل ترافیک اطلاعات

بهره‌برداری از مراکز تبادل ترافیک اطلاعات
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

شرکت ارتباطات زیرساخت از راه‌اندازی ۲ مرکز جدید تبادل اطلاعات در استان‌های اصفهان و خوزستان به‌عنوان یکی از پروژه‌های زیرساختی شبکه ملی اطلاعات خبر داد.

به گزارش گرداب، شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که در دهه فجر امسال با راه‌اندازی ٢ مرکز جدید تبادل داده NIX در استان‌های اصفهان و خوزستان، سهم خود را در تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات پررنگ‌تر می‌کند.

راه‌اندازی مراکز تبادل ترافیک اطلاعات NIX در داخل کشور، مهم‌ترین و تأثیرگذارترین پروژه پایه‌ای در شبکه ملی اطلاعات محسوب می‌شود که به دلیل تبادل و مسیریابی محتوا در داخل کشور، افزایش سرعت اینترنت و کاهش زمان تأخیر در دریافت اطلاعات را به همراه خواهد داشت.

تاکنون شرکت ارتباطات زیرساخت موفق به راه‌اندازی ٥ مرکز تبادل داده ملی در راستای کاهش مسیر انتقال اطلاعات در شبکه، در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، شیراز و قم شده است. همچنین قرار است در ادامه اجرای این پروژه ملی، در دهه فجر امسال ٢ مرکز جدید NIX در اصفهان و اهواز به بهره‌برداری برسد.

راه‌اندازی مراکز تبادل داده در سطح ملی ازآن‌جهت دارای اهمیت است که باوجوداین مراکز در نقاط مختلف کشور، اطلاعات به نزدیک‌ترین مرکز NIX متصل شده و تبادل می‌شود. این ویژگی به دلیل کاهش مسیر انتقال اطلاعات در شبکه برای کاربران، کاهش تأخیر یا زمان دریافت اطلاعات را به همراه دارد و درنهایت موجب افزایش کیفیت اینترنت کاربران می‌شود.

شرکت ارتباطات زیرساخت با راه‌اندازی نقاط تبادل اطلاعات NIX، زمینه ایجاد شبکه‌های تحویل محتوای داخلی CDN را فراهم می‌کند که این شبکه علاوه برافزایش سرعت دسترسی کاربران ایرانی، افزایش تولید محتوای بومی را رقم می‌زند.

در همین حال طی یک سال گذشته شرکت ارتباطات زیرساخت در راستای کمک به افزایش سهم تولید محتوای داخلی مطابق با اهداف اقتصاد مقاومتی، با کاهش تعرفه پهنای باند برای تولیدکنندگان و خدمات دهندگان محتوا در این بخش، از بالغ‌بر ٦٤٠ میلیارد تومان درآمد خود چشم‌پوشی کرده است. هم‌اکنون نیز با راه‌اندازی مراکز NIX سهم خود را در تحقق شبکه ملی اطلاعات ایفا کرده و قدم بزرگی در تحقق توسعه خدمات دولت الکترونیک در کشور برداشته است.