اشتباه دردسر آفرین گوگل

اشتباه دردسر آفرین گوگل
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۵

اشتباه خدمات شیلد گوگل باعث شد ترافیک شبکه‌ی سلامت همگانی آمریکا یک حمله‌ی سایبری شناخته شده و جلوی دسترسی تمام کاربران به آن گرفته است.

به گزارش گرداب، سازمان خدمات سلامت همگانی آمریکا (NHS1) از مدتی قبل به استفاده از خدمات شیلد (Shield) گوگل روی آورده بود. بر اساس ادعای گوگل وبگاه‌هایی که از پروژه‌ی شیلد استفاده کنند، تمام ترافیک آن‌ها بررسی شده و در صورتی که یک حمله سایبری یا بات تشخیص داده شود، به مقابله با آن می‌پردازد.
 به تازگی گزارشی منتشر شده است که نشان می‌دهد، برنامه‌ی شیلد ترافیک بالای شبکه‌ی خدمات سلامت همگانی را به اشتباه یک حمله سایبری و اختلال سرویس توزیع شده در نظر گرفته و جلوی دسترسی هزاران کاربر سراسر آمریکا به آن را گرفت. همین موضوع باعث شد جلوی دسترسی تمام کاربران به خدمات گوگل مانند، جستجو و جیمیل گرفته شده و برای آن‌ها فرم تأیید هویت ارسال گردد.
رویداد مذکور نگرانی عظیمی را در بین تمام کارمندان سازمان خدمات سلامت همگانی و پزشکانی به صورت دائم از اینترنت استفاده می‌کنند، ایجاد کرده است؛ به همین علت مقامات این سازمان به کارمندان خود توصیه کرده‌اند، از به کارگیری گوگل خودداری کنند.
در متن ایمیل ارسال شده به کارمندان آمده است: «شرکت گوگل به علت ترافیک بالای موجود در شبکه‌ی سلامت همگانی دسترسی به آن را مسدود کرده و این کار توسط گروه فناوری اطلاعات ما صورت نگرفته است. ترافیک بالای ما باعث شده است گوگل به اشتباه آن را حمله‌ی سایبری تشخیص دهد.»
در ادامه‌ی متن ایمیل نوشته شده است: «ما به کارمندان خود توصیه می‌کنیم برای انجام کارهای خود و دور زدن مشکل ایجاد شده از موتور جستجوی دیگری مانند بینگ استفاده کنید.»
البته سازمان یاد شده و گوگل اعلام کرده‌اند مشکل یاد شده به آدرس آی.پی آن‌ها بازگشته و در حال بررسی برای یافتن یک راه‌حل مناسب هستند.
سخنگوی ان.اچ.اس. دیجیتال (NHS Digital)، گفت: «ما از مشکلی به علت آدرس‌های آی.پی خدمات سلامت همگانی ایجاد شده و سبب می‌گردد کارمندان آن در زمان استفاده از خدمات گوگل با یک فرم تأیید هویت مواجه شوند آگاه هستیم. این موضوع به علت تعداد بسیار بالا کارمندان ما و تلاش هم‌زمان آن‌ها برای دسترسی به گوگل رخ می‌دهد.»
مقامات سازمان یاد شده اعلام کردند، این سازمان با داشتن حدود 1.2 میلیون کارمند یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا به حساب می‌آید.
مقامات گوگل گفتند: «دلایل بسیاری ممکن است؛ برای دیده شدن برگه تأیید هویت از سوی کاربران، به هنگام بهره‌گیری از موتور جست‌وجوی گوگل، در میان باشد. سامانه‌های ما به سادگی تمام جستجوهای انجام شده را بررسی می‌کنند تا انسان بودن آن اطمینان حاصل کرده و جلوی بات‌ها را بگیرد. در نتیجه زمانی که ظرفیت پر شده و کاربران بخواهند جستجویی انجام دهند با صفحه‌ی یاد شده مواجه می‌شوند.»
_________________________________________
1- National Health Service