حمله هکرهای چینی‌ به روس ها

حمله هکرهای چینی‌ به روس ها
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۵

برخی منابع خبری از حمله تروجان های دولتی چین به برخی اهداف نظامی و هوافضایی روس‌ها خبر می‌دهند، خبری که هنوز روسیه به آن واکنشی نشان نداده است.

به گزارش گرداب، برخی منابع خبری مدعی هستند که هکرهای دولتی چین، با استفاده از نوعی بدافزار، سامانه‌های نظامی و برخی سازمان‌های وابسته به صنعت هوافضای روسیه را هک کرده است. در گزارشی که در این رابطه منتشر شده، ادعا شده است که پس از امضای توافق سایبری بین چین و آمریکا مبنی بر عدم حمله متقابل این دو کشور به یکدیگر در زمینه سایبری، کاهش قابل‌توجهی در میزان حملات سایبری دولتی چینی‌ها به آمریکا رخ‌داده و همین موضوع سبب شده است تا چین، در زمینه سایبر، به سراغ کشورهای دیگری نظیر روسیه برود و حملات دولتی خود را روی این کشورها متمرکز کند.

بر اساس گزارش‌هایی که به‌تازگی، شرکت امنیت سایبری پروف پوینت (Proofpoint) منتشر کرد، در برخی سامانه‌های نظامی کشورهایی نظیر روسیه، بلاروس و تعدادی از کشورهای همسایه آن‌ها، بدافزارهایی یافت شده است که پیش‌تر، مشابه آن‌ها توسط دولت چین، برای حمله سایبری به تعدادی از کشورها مورد استفاده قرار گرفته بود. بر اساس گزارش‌های موجود، ظاهراً این حمله از تابستان 2016 آغاز شده و هم‌اکنون کارشناسان امنیتی، موفق به کشف آن شده‌اند.
درصورتی‌که این حمله سایبری چینی‌ها مورد تائید قرار بگیرد، می‌توان آن را نوعی خیانت چینی‌ها به روسیه و تمایل آن‌ها به بهبود روابط با آمریکای زمان ترامپ قلمداد کرد؛ چرا که چین و روسیه، سال گذشته توافقی را با یکدیگر امضا کردند که بر اساس آن، مقرر شد دو کشور حمله سایبری به یکدیگر، در زمان درگیری با آمریکا نداشته باشند و به هم برای مقابله با آمریکا کمک کنند. البته تائید نقض این قرارداد از طرف چینی‌ها، قطعاً تبعاتی را نیز برای پکن به همراه خواهد داشت که با توجه به رفتار روس‌ها در عرصه بین‌الملل، پیش‌بینی واکنش متقابل روسیه در این زمینه، دشوار خواهد بود.