Gerdab.IR | گرداب

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت:

اقتصاد مراکز داده در ایران مقرون به صرفه نیست

تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات باید قوانینی در کشور تدوین شود که به کپی‌رایت بین‌الملل مانند کپی‌رایت داخلی احترام بگذاریم، زیرا این امر سبب رشد تولید محتوا که لازمه شبکه ملی اطلاعات است، می‌شود.

به گزارش گرداب، حمدجواد آذری جهرمی در مراسم افتتاح فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، با اشاره به راه‌اندازی 3 مرکز IXP (مرکز تبادل محتوا) اظهار داشت: امروز همزمان با افتتاح فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، 2 مرکز IXP دیگر در اصفهان و اهواز به عنوان اجزای شبکه ملی اطلاعات آماده بهره‌برداری است. 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر نقش مهم محتوا در موفقیت شبکه ملی اطلاعات، افزود: باید قوانینی در کشور تدوین شود که به کپی‌رایت بین‌الملل همانند کپی‌رایت داخلی احترام بگذاریم که این موضوع به توسعه محتوا در کشور کمک می‌کند و سبب رشد حوزه تولید محتوا و شبکه ملی اطلاعات خواهد شد. 

وی با اشاره به برخی چالش‌های اجرای شبکه ملی اطلاعات در فازهای اول و دوم گفت: در حال حاضر اقتصاد مراکز داده در ایران مقرون به صرفه نیست و بازگشت سرمایه، کفاف سرمایه‌گذاری را نمی‌دهد، این در حالی است که مراکز داده یکی از اجزای مهم شبکه ملی اطلاعات هستند. 

وی با بیان اینکه امروز سه و نیم سال از آغاز اقدامات اجرایی شبکه ملی اطلاعات می‌گذرد، گفت: در این سه سال، چالش‌های کار نیز بزرگ شده‌اند که بزرگ شدن چالش‌ها نشان از بزرگ شدن مجموعه دارد. 

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت یادآور شد: روزی چالش حوزه آی‌سی‌تی در حد واگذاری یک STM1 بود، اما اکنون این ارقام دیگر دغدغه محسوب نمی‌شوند.