نوجوان‌ها؛ نیروی پشتیبان سایبری انگلیس

نوجوان‌ها؛ نیروی پشتیبان سایبری انگلیس
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

مقامات انگلیسی می‌خواهند به نوجوانان این کشور امنیت سایبری را آموزش بدهند تا در صورت لزوم از آن‌ها نیز برای دفاع در برابر تهدیدات استفاده کنند.

 به گزارش گرداب، دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، جنگ سایبری و جاسوسی چینی‌ها هم‌اکنون تبدیل به ترس‌های تازه‌ی مردم انگلیس در زمینه‌ی هک و تهدیدات شده است. از طرفی گروه‌های تروریستی مانند داعش نیز شاخه‌ی سایبری مخصوص به خود را ایجاد کرده‌اند و به عنوان مثال حملاتی را نیز به وبگاه‌های خدمات سلامت همگانی (NHS1) این کشور انجام داده‌اند.
دولت انگلیس با هدف جبران کمبود مهارت‌های سایبری در آینده و محافظت از زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی و رفع نگرانی نسبت به آسیب وارد شده از سوی هکرها و تروریست‌ها در نظر دارند نوجوانان این کشور را آموزش بدهند.
به تازگی گزارشی منتشر شد که نشان می‌دهد مقامات کشور انگلیس قصد دارند با برگزاری برنامه‌ای به هزاران نفر از نوجوانان این کشور امنیت سایبری و دفاع در برابر حملات آنلاین در حال ظهور را آموزش بدهند. این برنامه یک مدرسه‌ی سایبری (Cyber Schools Programme) جدید با هدف آموزش امنیت سایبری به دانش آموزان انگلیس است تا بتوان در صورت لزوم از قابلیت آن‌ها نیز در دفاع از صنایع و کسب‌وکارهای استفاده شود.
وزیران انگلیس برای طرح مذکور بودجه‌ای 20 میلیون دلاری را در نظر گرفته و از افرادی متخصص برای آموزش، پرورش و ارزیابی نهایی شرکت‌کنندگان استفاده خواهند کرد. این برنامه ترکیبی از دوره‌های آموزش آنلاین و حضوری، همراه با نمایش چالش‌های واقعی و تجربه عملی برگزار می‌شود.
وزارت فرهنگ، ورزش و رسانه (DCMS2) وظیفه‌ی نظارت بر برنامه‌ی مذکور را بر عهده داشته و قصد دارد تا سال 2021 به 5700 نفر از نوجوانان بین 14 تا 18 سال آموزش بدهد. بر اساس ادعای برخی منابع این کار باعث رشد 16 درصدی نیروهای سایبری انگلیس می‌شود.
مت هانکوک (Matt Hancock)، وزیر فرهنگ و دیجیتال انگلیس گفت: «برنامه مورد بحث فرصتی را به هزاران نفر از دانش آموزان راهنمایی می‌دهد تا به یادگیری مهارت‌های امنیت سایبری بپردازند.»
زمان برنامه‌ی آموزشی 4 ساعت در هفته بوده و انعطاف بالایی برای دوره‌های مطالعه و آزمون وجود دارد که از 14 سالگی شروع شده و 4 سال به طول می‌انجامد. نوجوانان با سن بیشتر هم در صورتی که با سایر معیارهای مشخص شده برنامه هم‌خوانی داشته باشند، می‌توانند در هر نقطه از روند این برنامه در آن شرکت کنند و ظرفیتی برای حضور اعضا به صورت شخصی، در ماه سپتامبر و پیش از شروع برنامه آزمایشی اختصاص داده خواهد شد.
برنامه‌ی مذکور چند روز بعد از حمله‌ی داعش به وبگاه‌های خدمات سلامت همگانی و نقض داده‌ای که پیش آمد اعلام شد.
نمایندگان مجلس انگلیس در گذشته اعلام کرده بودند دولت این کشور در مقابل حملات آنلاین سطح بالا، از توانایی پایینی برخوردار است. همچنین کمیته‌ی حسابرسی عمومی (Public Accounts Committee) توضیح داد که میزان تهدیدات الکترونیکی و جرایم سایبری رو به افزایش است.
ستاد ارتباطات انگلیس (GCHQ) اشاره کرد که تنها در یکی از ماه‌های گذشته با 200 تهدید امنیت ملی مواجه شده است که رشدی دو برابری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. به همین دلیل به صورت جداگانه برنامه‌ای را برای تشویق دختران به آموزش امنیت سایبری ایجاد کرده است.
___________________________
1- National Health Service
2- Department for Culture, Media and Sport