امنیت اطلاعات شخصی در فضای مجازی چرا و چگونه!؟

امنیت اطلاعات شخصی در فضای مجازی چرا و چگونه!؟
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان جنوبی گفت: در دنیای پیشرفته امروز در صورت بی‌احتیاطی ممکن است اطلاعات شخصی شما به دست افراد ناشناس بیافتد.

 به گزارش گرداب، سیدغلامرضا حسینی اظهار کرد: در دنیای پیشرفته امروز ‌اینترنت جزء اصلی در زندگی روزمره انسان‌ها شده است.

وی افزود: از طریق اینترنت می‌شود کارهای روزمره بسیاری از قبیل انجام اموربانکی، خرید و تعامل با دیگران را انجام داد که در صورت بی‌احتیاطی ممکن است اطلاعات شخصی شما به دست افراد ناشناس بیافتد.

رییس پلیس فتای خراسان‌جنوبی تصریح کرد: برای امنیت در فضای مجازی چند راه کار ساده وجود دارد که با عمل به آن‌ها وب‌گردی امن و شیرینی خواهید داشت؛ همچنین باید از اتصال خود به اینترنت نیز محافظت کنید.

از ضد ویروس و دیوار آتشین استفاده کنید

حسینی با اشاره به اینکه برای امنیت از ضدویروس، ضدابزارجاسوسی و دیوارآتشین استفاده شود، تاکیدکرد: وب‌گردی بدون استفاده از این برنامه‌ها به معنای دعوت‌نامه برای هکرها و ارسال‌کنندگان هرزنامه‌ها است.

وی ادامه‌داد: داشتن چنین برنامه‌هایی بر روی رایانه، شما را در برابر تهدیدهای بسیاری محافظت می‌کند و همیشه این برنامه‌ها را به روز نگهدارید؛ دیوار آتیشن یا  Firewallمی‌تواند به صورت نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری از شما در برابر حمله افراد ناشناس و مزاحم دفاع کند.

رییس پلیس فتای خراسان‌جنوبی بیان کرد: تقریبا در تمام خانه‌ها یک مودم بی‌سیم وجود دارد که رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند را به اینترنت متصل می‌کند.

حسینی با اشاره به اینکه برای مودم خود یک رمز عبور قوی و چیزی که به سادگی قابل حدس نباشد انتخاب کنید، عنوان‌کرد: داشتن یک شبکه بی‌سیم راحت است اما وسایل شما را آسیب‌پذیر می‌کند، نام مودم خود را از نام پیش فرض تغییر دهید و یک اسم منحصر به فرد انتخاب کنید.

وی با تاکید بر اینکه در مودم‌ اشتراک‌گذاری فایل در شبکه‌های عمومی را خاموش کنید، افزود: این کار فایل‌های شخصی شما را در شبکه‌های بی‌سیم عمومی به اشتراک نمی‌گذارد و کسی اجازه نخواهد داشت که به فایل‌های شما دسترسی داشته باشد که برای این‌کار وارد Sharing Center ویندوز شوید و از آنجا اشتراک‌گذاری را خاموش کنید.

رییس پلیس فتای خراسان‌جنوبی یادآور شد: پروتکل HTTPS یک کانال ایمن است که ارسال و دریافت اطلاعات به صورت کدگذاری شده انجام می‌شود.

حسینی اضافه کرد: زمانی که آدرس سایتی با HTTP شروع شود یعنی تبادل اطلاعات کدگذاری نشده ارسال و دریافت می‌شود؛ حتی اگر کانکشن از جنس HTTPS  باشد باز هم احتیاط کنید و به هر سایتی وارد نشوید.

فایل‌های خود را از منابع قابل اعتماد دانلود کنید

وی تصریح کرد: زمان دانلود فایل یا برنامه تنها از سایت‌هایی که رتبه بالایی دارند و شناخته شده و معتبر هستند استفاده کنید.

رییس پلیس فتای خراسان‌جنوبی تاکیدکرد: مراقب فایل‌های اضافه‌ای که بعضی از سایت‌ها بارگذاری می‌کنند باشید؛ این فایل‌ها معمولا تروجان، ابزار جاسوسی و بدافزار هستند.

حسینی اضافه کرد: تا زمانی که مطمئن نشده‌اید که یک دوست یا فرد مورد اعتماد شما برایتان از طریق ایمیل، ‌فایل ارسال می‌کند، به هیچ وجه آن‌ها را باز نکنید چرا که بعضی از هرزنامه‌ها حاوی ویروس یا بدافزار هستند.

وی با اشاره به اینکه هرگز ایمیل‌هایی دارای ضمیمه فایل EXE را باز نکنید، خاطرنشان کرد: اگر از برنامه‌های مدیریت ایمیل استفاده می‌کنید، ‌می‌توانید تنظیمات پیش نمایش ضمیمه‌های ایمیل‌ها را غیرفعال کرده تا در صورت آلوده بودن این فایل‌ها، رایانه شما آلوده نشود.