100 میلیون گوشی تلفن همراه در دست ایرانی‌ها

100 میلیون گوشی تلفن همراه در دست ایرانی‌ها
تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۵

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز در ایران 100 میلیون گوشی همراه دست مردم است.

به گزارش گرداب، محمدجواد آذرجهرمی بعدازظهر امروز در دومین کنگره بین‌المللی سلامت همراه در این شهر اظهار داشت: امروز در دست مردم کشور بیش از 100 میلیون تلفن همراه است و این تعداد بالای کاربران فرصت‌های بسیاری را برای توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات ایجاد کرده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور تصریح کرد: سال گذشته با راه‌اندازی فاز اول این شبکه 130 هزار شغل مستقیم و بدون دخالت دولت به وجود آمد و سرمایه‌گذاری خوب دولت در این زمینه باعث شده در حوزه سلامت نیز اتفاقات خوشایندی صورت گیرد.

این مقام مسؤول با عنوان اینکه رتبه ایران در هزینه استفاده از فناوری اطلاعات در دنیا 37 است، خاطرنشان کرد: امروز اگر مردم نسبت به سال‌های قبل پول بیشتری بابت استفاده از اینترنت پرداخت می‌کنند به این دلیل است که خدمات مورداستفاده مردم نیز فرق کرده است و امروز شهروندان ما از ویدئو و تله کنفرانس‌ها و... که نیاز به پهنای باند بیشتری دارد استفاده می‌کنند، درعین‌حال هزینه‌ها پایین آمده است.

آذرجهرمی افزود: امروز یک هزار و 800 روستای کشور زیر پوشش اینترنت نسل سوم است و در مجموع حدود 18 هزار روستا نیز از خدمات اینترنتی استفاده می‌کنند که هدف ما در آینده گسترش خدمات و ایجاد و راه‌اندازی سرویس‌های کاربردی موردنیاز مردم خواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه قانون ما را مکلف به راه‌اندازی چهار سرویس دیگر در روستاها در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات کرده است که باید گفت تمام مراکز درمانی و خانه‌های بهداشت روستایی به‌صورت رایگان می‌توانند از خدمات اینترنتی استفاده کنند.

این مقام مسؤول تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های مناسب در شرکت زیرساخت شرایط را برای فعالیت در حوزه سلامت نیز فراهم کرده است که از این طریق شفاف‌سازی اقتصاد سلامت نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

وی افزود: بر اساس آمار 43 درصد نوجوانان ترجیح می‌دهند که از طریق گوشی تلفن همراه با پزشک خود در ارتباط باشند و 80 درصد پزشکان نیز برای آگاهی از مطالب روز پزشکی دنیا از این طریق عمل می‌کنند.

آذرجهرمی ادامه داد: یکی از مسائلی که امروز با آن روبه‌رو هستیم تشتت اطلاعات در فضای مجازی است که به دلیل فراوانی اطلاعات با یک آشفتگی روبه‌رو هستیم که موجب سردرگمی مردم شده است و به‌عنوان نمونه هر فردی که بیمار می‌شود به اینترنت رفته و با یک جست‌وجو در گوگل اطلاعاتی را به دست می‌آورد که ممکن است به‌هیچ‌عنوان برای سلامت فرد درست نباشد.

وی افزود: برای جلوگیری از این تشتت و بی‌سروسامانی اطلاعات نیاز به تعریف یک چهارچوب مشخص و مدون هستیم که در بحث سلامت همراه می‌توان این چارچوب‌ها را به‌خوبی تعیین کرد.