آیا بلیت اینترنتی هواپیما معتبر است؟

آیا بلیت اینترنتی هواپیما معتبر است؟
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۵

با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروز تعداد متقاضیان برای خرید بلیت هواپیما پروازهای داخلی و خارجی در این ایام افزایش یافته و این احتمال وجود دارد که با کاهش ظرفیت‌ها در روزهای آینده تقاضا برای خرید بلیت حداکثری شود.

به گزارش گرداب، هرچند با دستورالعمل رسمی وزارت راه و شهرسازی از حدود دو سال قبل طرح آزادسازی نرخ بلیت هواپیما آغاز شده و اختیار قیمت‌گذاری نهایی با شرکت‌های هواپیمایی است، اما به دلیل بالارفتن تقاضا در ایام پیک سفر سازمان هواپیمایی ترجیح می‌دهد تا با برپایی شرایطی و جذب همکاری ایرلاین‌ها امکان افزایش توجیه‌ناپدیر قیمت بلیت مانند روزهای تعطیلات نوروزی را به حداقل برساند موضوعی که در نوروز پیش‌رو نیز اجرایی خواهد شد.

در کنار بحث مدیریت کلان بازار چگونگی خرید بلیت مسافران و اعتبارسنجی آنها نیز مساله مهم دیگری است که سازمان هواپیمایی از مدت‌ها قبل پیگیری کرده است. پس از آنکه صحبت از ورود گسترده سامانه‌های اینترنتی فروش بلیت مطرح شد حالا به نظر می‌رسد این سایت‌ها امکان فعالیت پیدا کرده‌اند اما همچنان حرف نهایی را در این حوزه نهادهای رسمی خواهند زد.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره‌ی چگونگی استفاده مسافران از سامانه‌های اینترنتی فروش بلیت، اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته متقاضیان امکان آن را خواهند داشت که به دفاتر رسمی فروش بلیت در سراسر کشور که مجوز بند «الف» را از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کرده‌اند مراجعه کرده و خرید خود را به شکل رسمی نهایی کند.

وی با اشاره به فعالیت برخی سامانه‌های فروش بلیت در ایام نوروز، تاکید کرد: مسافرانی که از این سامانه‌ها بلیت تهیه می‌کنند باید نسبت به اعتبارسنجی بلیت‌های خود اقدامات لازم را انجام داده و مطمئن شوند بلیت به فروش رفته با برنامه‌ریزی‌های شرکت‌های هواپیمایی منطبق است، زیرا در غیر این صورت این مسافران خواهند بود که زیان می‌بینند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی برای شفافیت بازار در سفرهای نوروزی، توضیح داد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمام ایرلاین‌ها اطلاعات دقیقی از کلاس‌های پروازی خود و همچنین قیمت‌های ارائه شده در برنامه‌ها را ارائه کردند. با استفاده از این امکانات مسافران هم شرایط آن را خواهند داشت که انتخاب دقیقی صورت دهند و هم امکان افزایش غیرقابل توجیه قیمت را در سفرهای نوروز وجود نخواهد داشت.

سازمان هواپیمایی کشوری در برنامه‌ای که از پانزدهم اسفندماه تا پانزدهم فروردین‌ماه ادامه خواهد داشت، سفرهای نوروزی را در نقاط مختلف کشور با همکاری ایرلاین‌های داخلی مدیریت خواهد کرد.

پس از تجربه تلخ نوروز دو سال قبل که به افزایش غیرقابل کنترل قیمت‌ها در بازار بلیت‌های نوروزی منجر شد، سازمان هواپیمایی در ایام پیک سفر قیمت‌ها را با همکاری بخش‌های مختلف مدیریت می‌کند. این قیمت‌ها از سوی آژانس‌ها و دفاتر فروش رسمی ارائه می‌شود که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری مورد تایید قرار گرفتند.