بیانیه اپل در پی افشاگری ویکی لیکس

بیانیه اپل در پی افشاگری ویکی لیکس
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۵

بیانیه اپل، اشکالاتی که موجب جاسوسی سیا می‌شد را رفع کردیم.

به گزارش گرداب، به دنبال افشاگری ویکی‌لیکس در مورد سوءاستفاده سیا از حفره‌های امنیتی سیستم‌عامل iOS برای جاسوسی، اپل بیانیه‌ای صادر کرده و از رفع این مشکلات درگذشته خبر داده است.

ویکی‌لیکس دیشب با انتشار انبوهی از اسناد از جاسوسی گسترده سازمان سیا از گوشی‌ها، خودروها، تلویزیون‌های هوشمند، برنامه‌های گپ و غیره برای سرقت اطلاعات کاربران خبر داد.
اما اپل می‌گوید تازه‌ترین نسخه از سیستم‌عامل iOS که در ماه ژانویه عرضه‌شده، دارای وصله‌های به‌روز رسان است که از طریق آن‌ها بسیاری از آسیب‌پذیری‌های مهمی که به جزییات آن‌ها در اسناد ویکی‌لیکس اشاره‌شده، برطرف شده‌اند.

اپل در بیانیه خود تصریح کرده که مهندسان اپل در تلاش برای رفع مشکلات احتمالی باقی‌مانده که سازمان سیا از آن‌ها مطلع است، هستند.

براساس 8761 برگه سند منتشرشده توسط ویکی‌لیکس در شب گذشته سازمان جاسوسی سیا از آسیب‌پذیری‌ها و حفره‌های امنیتی سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS، تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ، خودروهای مختلف و... برای استراق سمع مکالمات و گپ‌های افراد و... استفاده کرده است و در این میان جزییات 14 آسیب‌پذیری مربوط به سیستم‌عامل iOS هم درج‌شده است.
اپل به کاربران محصولات خود توصیه کرده هر چه سریع‌تر آخرین نسخه از iOS را بر روی گوشی‌ها و تبلت های خود نصب کنند تا از خطرات امنیتی احتمالی و جاسوسی‌های مختلف در امان بمانند.
یکی از ابزار هکری سیا موسوم به فرشته گریان برای حمله به تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ طراحی‌شده که آن‌ها را در وضعیت خاموشی قلابی قرار می‌دهد و کاربر تصور می‌کند تلویزیون خاموش است؛ اما در این حالت تمام مکالمات افراد در اتاق ضبط‌شده و از طریق اینترنت برای سرورهای سیا ارسال می‌شود.

سیا همچنین در تلاش برای آلوده کردن سیستم‌های کنترل خودروها و کامیون‌ها است و در اسناد ویکی‌لیکس ادعاشده که این آلودگی‌ها تقریباً غیرقابل‌شناسایی و غیرقابل‌کشف هستند.
 
منبع: فارس