۳ هزار و ۳۰۰ کانال برای قمار؛

قمارخانه‌های آنلاین همچنان پیش چشم مسئولان بازند!

قمارخانه‌های آنلاین همچنان پیش چشم مسئولان بازند!
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۵

قمارخانه‌های آنلاین همچنان بازند تا به راحتی و در هر ساعت از شبانه‌روز افرادی که در دام این قمارخانه‌های مدرن کشور گرفتار می‌شوند، عمر و پولشان را ببازند.

به گزارش گرداب، قمارخانه‌های آنلاین همچنان بازند تا به راحتی و در هر ساعت از شبانه‌روز افرادی که در دام این قمارخانه‌های مدرن کشور گرفتار می‌شوند، عمر و پولشان را ببازند. این در حالی است که چند ماه پیش روزنامه جوان در سلسله گزارش‌هایی به قمارخانه‌های آنلاین پرداخته بود و این گزارش با تماس و تشکر پلیس امنیت همراه بود، به گونه‌ای که تصور می‌شد قرار است در قمارخانه‌های اینترنتی تخته شود، اما بررسی‌های گزارشگر «جوان» نشان می‌دهد همچنان سایت‌های پوکر بازند و آزادانه به فعالیت خود ادامه می‌دهند. انگار دست‌های پنهانی پشت این ماجرا قرار دارد و پول‌های کلانی که در این میان جابه‌جا می‌شود، ظاهراًبرخی از دستگاه‌های دست‌اندرکار را هم نمک‌گیر کرده تا قمارخانه‌های آنلاین همچنان باز بمانند. بانک‌ها هم بی‌هیچ محدودیتی درگاه‌های پرداخت اینترنتی خود را در اختیار این مشتریان میلیاردر خود قرار می‌دهند و بی‌توجه به اتفاقاتی که در حوزه قمارخانه‌های آنلاین می‌افتد و افرادی که در این قمار زندگی‌شان را می‌بازند 2 درصد سودشان را می‌گیرند.


وقتی به واسطه ساختارهای نامناسب اجتماعی و اقتصادی، فرهنگ رفتن راه‌های میانبر و یک‌شبه طی کردن ره صد ساله در جامعه‌ای جا بیفتد، ‌انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی متناسب با چنین فرهنگی هم پا به عرصه وجود می‌گذارد. انواع و اقسام شرط‌بندی‌ها و قمارها برای افرادی که شانس در رأس باورهایشان قرار می‌گیرد، ترفندی است که کلاهبرداران داخلی و خارجی با استفاده از آن بر موج سبک زندگی رایج در جامعه سوار می‌شوند و جیبشان را پر می‌کنند. در چنین شرایطی است که نقش نهادهای نظارتی مانند پلیس فتا و پلیس امنیت و همچنین نهادهای سیاست‌گذار و مجری مانند شورای عالی فضای مجازی پررنگ‌تر از قبل مطرح می‌شود، اما با گشت و گذار کوتاهی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌توان به روشنی دریافت قماربازان و کلاهبرداران حسابی خیالشان از جانب نهادهای نظارتی و امنیتی راحت است، آنچنان که بی‌هیچ دغدغه‌ای برای خودشان سایت‌های پوکر و قمارخانه‌های آنلاین راه می‌اندازند و در تلگرام و اینستاگرام تبلیغ می‌کنند. جالب‌تر اینکه همه چیز برای ادامه فعالیت این قمارخانه‌های آنلاین فراهم است از اینترنت پر سرعت نسل چهارم گرفته تا درگاه اینترنتی برای سهولت در پرداخت و دریافت!

3 هزار و 300 کانال برای قمار
فضای مجازی کشور همچنان در رهاشدگی کامل به سر می‌برد. این را می‌توان از رشد قابل تأمل آسیب‌ها و انواع و اقسام پرونده‌های کلاهبرداری در این فضا متوجه شد.  چند ماه پیش بود که رئیس پلیس فتا از انهدام یک باند قماربازی آنلاین که 23 میلیارد تومان کلاهبرداری و قماربازی داشت، خبر داد. بنا به تأکید سردار ‌هادیانفر تاکنون 3 هزار و 323 کانال در حوزه قماربازی شناسایی شده‌اند. در داخل و خارج 248 پرونده قضایی تشکیل و 184 نفر دستگیر شده‌اند و پول‌ها بلوکه شده است. با وجود این همچنان سایت‌ها و کانال‌های قماربازی فعالند؛ چراکه بنا به تعبیر رئیس پلیس فتا بانک‌ها هم با قماربازها همکاری می‌کنند و به آنها درگاه می‌دهند و ارائه درگاه‌های بانکی نظام‌مند نیست. وی از نامه‌نگاری با بانک‌ها برای نظام‌مند کردن درگاه‌های اینترنتی خبر داده بود، اما اگر سری به سایت‌های اینترنتی پوکر بزنید، متوجه می‌شوید به‌رغم گزارشاتی که رسانه‌های مختلف و از جمله روزنامه جوان طی ماه‌های اخیر در این‌باره منتشر کرده است، آب از آب تکان نخورده و سایت‌های پوکر از جمله پرشین پوکر و تهران پوکر حتی فیلتر هم نیست. همچنانکه سایت‌های متعددی برای پر کردن اوقات فراغت جوانانی که بیش از 26 درصدشان بیکارند آموزش‌های جامع و کاملی برای پوکر در نظر گرفته‌اند و حتی سایت آپارات، فیلم آموزشی پوکر را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است!
 
همکاری بانک‌ها با قماربازان!
هنگامی که کاربر عضو سایت‌های قمار می‌شود با دریافت رمز عبور و کد ویژه با سایر کاربران آنلاین، بازی را شروع می‌کند. کاربران و اعضای این سایت‌ها که هویت صاحبانشان اصلاً مشخص نیست برای ورود به بازی‌های قمار با وارد کردن شماره کارت و رمز دوم اینترنتی‌شان مبلغی را تعیین می‌کنند و واریز و پرداخت پول بازیکنان، هنگام برد و باخت‌شان به صورت خودکار در حساب‌های بانکی انجام می‌شود. در واقع خریدهای قربانیان سایت‌های پوکر، به راحتی از درگاه‌های بانکی صورت می‌گیرد و این درگاه‌ها از مبلغ خرید در سایت‌های بزرگ که گاهی به بیش از چند میلیارد تومان در روز می‌رسد، 2 درصد کسر می‌کنند و این مبالغ را به راحتی و بدون هیچ‌گونه پیگیری به حساب صاحبان سایت‌های قمار واریز می‌کنند. از سوی دیگر ممکن است به واسطه این بازی‌های قمار از حساب بانکی افراد کلاهبرداری شود، زیرا مسئولان این دسته از سایت‌ها به راحتی به حساب اینترنتی بانکی اعضا دسترسی دارند. این راهکار ساده و بی‌دردسر کلاهبرداری هم موجب شده تا هر روز سایت‌های تازه‌ای در حوزه قمار آنلاین سر و کله‌شان در فضای مجازی پیدا شود.

اظهر من الشمسی که نهادهای نظارتی نمی‌بینند!
فیلتر شدن هر از چند گاه این سایت‌ها و کانال‌ها، تنها تدبیری است که گاهی شاهد آن هستیم این در حالی است که آدرس بزرگ‌ترین سایت‌های پوکر موجود است، کانال تلگرام و صفحات اینستاگرام این سایت‌ها موجود است و با فیلتر شدن همزمان این پل‌های ارتباطی سایت‌ها، ارتباط این مجرمان با قربانیانی که زندگی خود را در این سایت‌ها از دست داده‌اند، قطع می‌شود، اما هیچ اتفاق دیگری نمی‌افتد. نکته قابل تأمل اینجاست که به غیر از امکان دسترسی به آی دی صاحبان این سایت‌ها و کانال‌ها و صفحات اینستاگرامی داشتن درگاه‌های اینترنتی بانکی به معنای دسترسی به تمام مشخصات این افراد است به خصوص اینکه جابه‌جایی مبالغ کلان و تراکنش‌های چندین میلیونی و حتی میلیاردی این حساب‌ها طبعاً می‌تواند آنها را از حساب‌های یک مشتری عادی متمایز کند، اما چگونه است که هیچ نهاد مسئولی روی این موضوع حساس نمی‌شود؟ این بزرگ‌ترین ابهامی است که پاسخ به آن می‌تواند معمای ادامه کار قمارخانه‌های آنلاین را توجیه کند و افکار عمومی بی‌صبرانه تشنه این پاسخ مسئولان امر است.

منبع: جوان