لوازم صوتی و تصویری و IT چگونه شبه نو می‌شوند؟

لوازم صوتی و تصویری و IT چگونه شبه نو می‌شوند؟
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۵

رئیس اتحادیه فناوران از فروش کالای دست دوم رایانه‌ای به جای نو در فروشگاه‌های فیزیکی و اینترنتی خبر داد و گفت: این کالاها با اسپری امبرسیل و روی میزکیوسی تمیز و آکبند می‌شوند.

به گزارش گرداب، سیدمهدی میرمهدی از فروش کالای دست دو کامپیوتری به جای کالای نو در واحدهای صنفی متخلف خبر داد و گفت: در واحدهای صنفی فیزیکی کالا در معرض بازدید است و اگر بازرس به آن شک کند امکان بررسی وجود دارد، اما در فروشگاه اینترنتی کالا در معرض دید نیست و از این رو تعداد کالاهای دست دویی که به جای نو فروخته و از سوی مشتری مرجوع می‌شوند در فروشگاه‌های اینترنتی بیشتر از بازار سنتی است.

رئیس اتحادیه فناوران استان تهران با بیان اینکه پرونده‌های متعددی درباره فروش کالای دست دو به جای کالای نو در اتحادیه بررسی شده، گفت: در یک مورد شکایت فروشنده متخلف کالای دو سال کار کرده را به جای نو فروخته بود و حتی دستگاه‌های گران‌قیمتی در اتحادیه کارشناسی شده‌اند که استوک بودن آنها محرز شده است و به پلمب چندین واحد صنفی متخلف به مدت یک هفته منجر شد.

وی توضیح داد: متخلفان با اسپری‌ براق‌کننده امبرسیل کالای صوتی و تصویری، لوازم خانگی و IT را مانند کالای نو تمیز می‌کنند. کالای آکبند پس از باز شدن بوی نویی دارد که این اسپری همان بو را ایجاد می‌کند و باعث گمراهی خریدار می شود.

میرمهدی تصریح کرد: همچنین فروشگاه‌های اینترنتی از داشتن میز کیوسی منع هستند. روی این میز بدون گرد و غبار، خاک و اثر انگشت کالای دست دوم بازسازی و تمیزسازی می‌شود. این در حالی است که به دفتر فروشگاه‌‌های اینترنتی که مراجعه کنید میز کیوسی دارند و علیرغم اینکه باید کالای مرجوعی را به تامین کننده کالا بازگردانند آن را بازسازی می‌کنند و بار دیگر به مردم می‌فروشند.

رئیس اتحادیه فناوران استان تهران تاکید کرد: مشتریان باید هنگام خرید از فروشنده فاکتور با خط فروشنده و مهر و اسم واحد صنفی بگیرند که شماره سریال دستگاه در آن قید شده باشد. 

وی ادامه داد: در صورت بروز تخلف کارشناس اتحادیه می‌تواند زمان استارت خوردن دستگاه، زمان اتصال دستگاه به برق و حتی میزان ساعات روشن بودن دستگاه را تشخیص دهد که داشتن فاکتور معتبر احقاق حقوق را برای مصرف‌کننده ممکن می‌کند.