ادعای ایمن بودن پیام رسان‌های موبایلی در برابر ابزار هک سازمان سیا

ادعای ایمن بودن پیام رسان‌های موبایلی در برابر ابزار هک سازمان سیا
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

به دنبال انتشار اخبار متعددی در مورد قابل هک بودن نرم افزارهای پیام رسان موبایلی مانند واتس اپ، سیگنال، ای مسیج و ... در برابر ابزار هک سازمان سیا، ادعاهایی مطرح شده که این موضوع را بی اساس می داند.

به گزارش گرداب، هفته گذشته سایت ویکی لیکس اسنادی را منتشر کرد که بر طبق آن سازمان سیا با سوءاستفاده از حفره های امنیتی برخی نرم افزارهای پیام رسان موبایلی تلاش می کند به درون آنها نفوذ کرده و اطلاعات کاربران و محتوای گپ های آنها را سرقت کند.

در اسناد یاد شده ادعا شده بود سیا قادر به دور زدن روش های رمزگذاری اطلاعات است که در این نرم افزارهای پیام رسان به کار گرفته شده و لذا کاربران واتس اپ و حتی برنامه گپ ایمن سیگنال نمی توانند نسبت به حفظ امنیت خود مطمئن باشند.

اما حالا برخی رسانه های آمریکایی مدعی شده اند که گزارش های رسانه های دیگر اغراق شده هستند و جاسوسان سیا نمی توانند با استفاده از ابزار هکری خودکار به کل پایگاه داده های برنامه های گپ دسترسی داشته باشند.

در این گزارش ها که مهم ترین انها در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده امده که روش های مورد استفاده در عمل موجب دور زدن ابزار رمزگذاری و نه شکستن این ابزار می شده و بنابراین هکرهای سیا قادر به کنترل کل داده های یک برنامه گپ مانند واتس اپ نیستند.

به بیان دیگر این برنامه ها به سادگی قابل هک نیستند و اسناد سیا ثابت می کند نظام رمزگذاری آنها تا بدان حد قدرتمند است که جاسوسان سیا به دورزدن آنها و نه نفوذ به آنها روی آورده اند. این امر به معنای عدم توانایی سیا در نفوذ دادن بدافزار به این برنامه های ارتباطی برای اطلاع از مطالب رد و بدل شده نیست، ولی این کار با سوءاستفاده از دیگر ضعف های گوشی های هوشمند و نه لزوما ضعف برنامه های گپ صورت می گیرد.