نصب بدافزار روی گوشی قبل از خرید

نصب بدافزار روی گوشی قبل از خرید
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

کاربران گوشی های اندرویدی باید در مورد نصب بدافزارهای مختلف بر روی تعدادی از این تلفن های همراه به طور پیش فرض هشیار باشند.

به گزارش گرداب، این اولین بار است که خبری در مورد نصب بدافزار بر روی تلفن های همراه به طور پیش فرض و قبل از خریداری گوشی های مختلف منتشر می شود. امری که نشان می دهد هکرها و ویروس نویسان تا چه حد امنیت گوشی های هوشمند را تهدید می کنند.

بررسی های موسسه امنیتی چک پوینت نشان می دهد که بدافزار یاد شده بر روی ۳۸ گوشی اندرویدی و قبل از فروش آنها به خریداران نصب شده است. ظاهرا این بدافزار در زمان تولید گوشی های یاد شده در کارخانه بر روی آنها نصب نشده و در فرایند توزیع گوشی های یاد شده در بازار به آنها اضافه شده است.

فهرست تعدادی از گوشی های آلوده به این بدافزار به شرح زیر است:

۵ Asus Zenfone ۲
Galaxy A۵
Galaxy Note ۲
Galaxy Note ۳
Galaxy Note ۴
Galaxy Note ۵
Galaxy Note ۸.۰
Galaxy Note Edge
Galaxy S۴
Galaxy S۷
Galaxy Tab ۲
Galaxy Tab S۲
Lenovo A۸۵۰
Lenovo S۹۰
LG G۴
Nexus ۵
Nexus ۵X
OppoR ۷ plus
Oppo N۳
vivo X۶ plus
Xiaomi Mi ۴i
Xiaomi Redmi
ZTE x۵۰۰
کار اصلی بدافزار یاد شده سرقت اطلاعات ذخیره شده بر روی گوشی ها و همین طور ارسال انبوه آگهی ها برای کاربران تلفن های همراه است. اما یکی از این بدافزارها که در برخی از این گوشی ها نصب شده یک باج افزار به نام «اسلاکر» است که تمامی فایل های موجود در گوشی را قفل گذاری کرده و برای باز کردن قفل آنها از کاربر تقاضای باج می کند.

کاربران برای حفاظت از خود و جلوگیری از سواستفاده بدافزار یاد شده باید از امکانات امنیتی متنوعی اعم از برنامه های ضدویروس و همین طور بلوکه کردن برنامه های مشکوک و ارسالی از منابع ناشناس استفاده کنند.