هشدار درباره تهیه ارز یا کارت اعتباری از صرافی های فاقد مجوز

هشدار درباره تهیه ارز یا کارت اعتباری از صرافی های فاقد مجوز
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۵

تبدیل ارز از جمله مسائلی است که قبل از انجام مسافرت‌های خارجی باید در نظر گرفته شود و مسافرین محترم باید در این زمینه دقت و حساسیت لازم را داشته باشند. البته مدتی است که برای رفاه حال مشتری و مسافران، برخی از صرافی‌ها اقدام به خرید و فروش ارز در فضای مجازی نموده‌اند و با برپایی سایت‌های مختلف بعد از اخذ اطلاعات از مسافران، ارز مورد نیاز را برای آنها تهیه می‌کنند.

به گزارش گرداب، رئیس اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با توجه به سفرهای نوروزی و انجام مسافرت‌های خارجی گفت: یکی از مهمترین مسائل در مسافرت‌های خارجی تهیه ارز می‌باشد. گاهی اوقات این موضوع را تورهای گردشگری پیگیری نموده و برای مسافرین خود ارز مورد نیاز را تهیه می‌کنند و گاهی اوقات مسافران محترم باید با مراجعه به صرافی‌ها ارز مورد نیاز خود را تهیه نمایند.

سرگرد حمید کیانی ادامه داد: بر اساس قوانین موجود در کشور ما، صرافی‌هایی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند فاقد مجوز لازم از بانک مرکزی بوده و غیر مجاز اقدام به دریافت اطلاعات مشتریان خود می‌نمایند. لذا هموطنانی که خودشان قصد تهیه ارز را دارند باید بدون توجه به تبلیغات جذاب فضای مجازی و معرفی صرافی‌های مختلف، از صرافی‌های معتبر و مهم که دارای مجوز از بانک مرکزی می‌باشند، ارز خود را خریداری نموده و از مراجعه به صرافی‌های مجازی خودداری نمایند.

سرگرد کیانی در توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: مراجعه به صرافی‌ها یکی از ملزومات انجام سفرهای خارجی بوده و مسافران باید دقت لازم را در هنگام تبدیل ارز داشته باشند.

وی افزود: هموطنان عزیز دقت داشته باشند به صرافی‌های مجاز مراجعه و مبادلات خود را انجام دهند. طبق ماده 33 دستور العمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها، ‌صرافی ملزم به ارائه رسید و فاکتور معتبر با امضاء مجاز و ممهور به مهر صرافی و به نام و امضای مشتری می‌باشد. در صورت تخلف صرافی‌های مجوزدار از سوی بانک مرکزی می‌توان با مراجعه به بانک مرکزی و نشان دادن، رسید و فاکتور خرید می‌توان از آنها شکایت نمود.

سرگرد کیانی یادآور شد: مسافران محترم حتی برای خرید برخی از کارت‌های اعتباری می‌توانند به صرافی‌های دارای مجوز بانکی مراجعه نمایند، البته به جای کارت‌های اعتباری بهتر است از ‌کارت نقدی استفاده نمایند به این معنا که کارت‌های دارای موجودی که شما تا سقف موجودی خود مجاز به خرید هستید. هرچند ‌کارت نقدی باید با نام و مشخصات خود مسافر  باشد و از دریافت ‌کارت نقدی با مشخصات افراد دیگر خودداری شود چرا که این امر می‌تواند برای آنها دردسرساز باشد.

وی افزود: صرافی‌های فعال در فضای مجازی بر اساس تبصره ماده 28 دستور العمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها، فاقد مجوز بوده و انجام هرگونه عمليات صرافي در فضاي اينترنتي و يـا مجـازي توسـط صـرافي ممنـوع مي‌باشد.

سرگرد کیانی ادامه‌داد: متاسفانه برخی از صرافی‌هایی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند با تبلیغات گسترده فعالیت خود را مجاز اعلام کرده و با تعیین شروطی خاص برای تورهای برون مرزی نوروزی مثل ثبت‌نام در سایت و وارد نمودن اطلاعات کامل فرد به همراه شماره حساب به دنبال سرقت اطلاعات مسافران سفرهای خارجی نوروزی می‌باشند.

رئیس اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: برخی از گردانندگان این سایت‌ها با جمع آوری اطلاعات مسافران مثل آدرس و شماره تلفن و زمان نبود آنها می‌توانند دست به سرقت از منزل آنها بزنند، لذا به هیچ عنوان آدرس و شماره‌های ثابت منزل خود را در این دست سایت‌ها وارد نکنید.
سرگرد کیانی تاکید کرد: در صورت بروز هرگونه مشکل برای این مسافران نوروزی و توریست‌های خارجی، آنها می‌توانند با مراجعه به پلیس درصدد رفع مشکل خود برآیند، همچنین در خصوص جرائم سایبری نیز  می‌توانند از طریق بخش انگلیسی سایت پلیس فتا به آدرس http://cyber.police.ir و گزینه contact us گزارش دهند.

وی در پایان گفت: پلیس فتا از کلیه کاربران می‌خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.