استفاده داعش از «تلگرام» برای طراحی حمله لندن

استفاده داعش از «تلگرام» برای طراحی حمله لندن
تاریخ انتشار : ۰۷ فروردين ۱۳۹۶

یک رسانه انگلیسی اعلام کرد که طراحان اصلی حمله تروریستی لندن از پیام رسان تلگرام برای ارتباط استفاده می کردند.

به گزارش گرداب، متعصبان داعشی با استفاده از پیام رسان رمزنگاری شده  تلگرام  درخواست کرده بودند که یک «گرگ تنها» به پارلمان انگلستان حمله کند.

آنها تصویری از یک جنگجوی داعشی را که همچون تروریستی انگلیسی داعش، ملقب به «جان جهادی»، لباس پوشیده بود و شمشیری را کنار ساعت معروف «بیگ بن» در لندن گرفته بود منتشر کردند.

تنها چند هفته پس از این تصویر با تیتر «با آنها بجنگید» بود که خالد مسعود ۵۲ ساله با خودرو به عابران پل وستمینیستر حمله کرد که منجر به کشته شدن سه نفر و زخمی شدن ۵۰ نفر دیگر شد.

البته مسعود پیش از حمله روز چهارشنبه از نرم افزار واتساپ برای ارسال پیام استفاده کرده بود. پلیس انگلیس می گوید که بررسی ها نشان می دهند که او به تنهایی این حمله را عملی کرده است، اما افشای جزئیات جدید ممکن است باعث افزایش فشارها به مدیران تلگرام شود تا جلوی استفاده گروه های بنیادگرا از این نرم افزار را بگیرند.

نرم افزار پیام رسان تلگرام که توسط پاول دوروف در سال ۲۰۱۴ طراحی شده است، به ابزاری محبوب برای تروریست ها بدل شده، چرا که از «رمزگذاری سرتاسری» استفاده می کند.

این بدان معنا است که نیروهای امنیتی نمی توانند خدمات این نرم افزار را که بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد هک کنند یا در اشتراک گذاری اطلاعات آن اختلالی ایجاد کنند.

تروریست ها همچنین پس از حملات به بازار کریسمس برلین و حمله تروریستی در شهر نیس فرانسه، از آن برای تبادل پیام استفاده کرده بودند.

طراحان اصلی حملات تروریستی تاکید کرده بودند که مسابقه های فوتبال هدف قرار بگیرند -همانند حمله تروریستی نزدیک ورزشگاه تیم بشیکتاش استانبول در ماه دسامبر.

یک گروه هم صدها ویدیو از روش های مختلف ساخت بمب و سلاح های دست ساز را آپلود کرده بودند.

پیش از تلگرام، رهبران داعش از توییتر برای عضوگیری استفاده می کردند که در نهایت منجر به مسدود شدن ۳۷۶۸۹۰ حساب توییتری شد.